Prima pagină » Local » Accident rutier într-o localitate ieșeană. Două persoane au fost rănite – Exclusiv, Galerie Foto

Accident rutier într-o localitate ieșeană. Două persoane au fost rănite – Exclusiv, Galerie Foto

13 feb. 2021, 11:22,
Antonia Ceausu în Local

În urmă cu câteva minute în localitatea ieșeană Tg. Frumos a avut loc un accident rutier. Confom informațiilor pe care reporterii BZI le dețin, se pare că în evenimentul rutier au fost implicați un autoturism și un pieton. Atât șoferul cât și pietonul au fost răniți și necesită îngrijiri medicale. La fața locului intervine un echipaj de prim ajutor și unul de poliție.

Recomandări pentru evitarea producerii accidentelor rutiere

Oamenii legii acționează în permanență cu scopul de a reduce riscul rutier, de a combate principalele cauze care generează accidentele rutiere și de a salva vieție, dar și pentru a sancționa participanții la trafic care nu respectă regulile de circulație, fiind un real pericol pentru siguranța circulației pe drumurile publice.

Recomandările Poliției Române pentru șoferi pentru a evita producerea accidentelor rutiere:

  • Contribuie la siguranţa rutieră! Nu conduce autovehicule dacă ai consumat băuturi alcoolice!
  • Planifică-ţi din timp călătoria! Dacă vremea este nefavorabilă renunţă la utilizarea automobilului propriu şi foloseşte transportul în comun.
  • Pe carosabil se pot forma zone alunecoase înainte ca termometrul să arate 0˚C. Ia în calcul iminenţa apariţiei poleiului!
  • Pleci la drum de sărbători? Nu risca să conduci obosit, ia pauze dese!
  • Este foarte important să ai o bună vizibilitate în trafic. Nu pleca la drum până nu ai curăţat complet toate geamurile maşinii.
  • Este ilegal să conduci sub influenţa substanţelor psihoactive, inclusiv a unor medicamente care conţin asemenea substanţe.
  • Distanţele de frânare pot fi de până la 3 ori mai mari pe drumuri alunecoase. Adaptează-ţi viteza şi circulă cu prudenţă!
  • Dacă ai consumat câteva pahare cu alcool în cursul serii, este posibil ca dimineaţa să fi încă sub influenţă. Nu risca să conduci astfel!
  • Asigură-te că sistemul de control al stabilităţii autovehiculului tău este pornit, pentru a-ţi asigura o tracţiune optimă.
  • Nu accepta să te urci într-o maşină condusă de un şofer băut! Anunţă imediat poliţia.
  • Dacă drumarii acţionează pentru deszăpezire creează-le spaţiu de lucru! Nu-i depăşi şi facilitează-le acţiunea!
  • Porneşti la drum lung de sărbători? Ca tine procedează alte câteva mii de şoferi! Ia-ţi o rezervă de timp!

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Cutremur devastator de 7,8 grade în Filipine! Victime, clădiri prăbușite și alertă de tsunami!
Cutremur devastator de 7,8 grade în Filipine! Victime, clădiri prăbușite și alertă de tsunami! Puternicul cutremur cu magnitudinea de 7,8, care a avut loc astăzi, 8 iunie 2026, în largul insulei Mindanao, din sudul Filipinelor, a declanșat alerte de tsunami. 5 persoane au fost confirmate ca decedate și sunt mai mulți răniți. Mai multe clădiri […]
Cutremur devastator de 7,8 grade în Filipine! Victime, clădiri prăbușite și alertă de tsunami!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 iunie 2026
08 iunie 2026