Prima pagină » Sanatate » Această boală se extinde cu rapiditate în România. În doar o săptămână au decedat 12 persoane

Această boală se extinde cu rapiditate în România. În doar o săptămână au decedat 12 persoane

10 apr. 2024, 12:28,
în Sanatate

În intervalul 1-7 aprilie, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a raportat aproape 800 de cazuri noi de rujeolă, fără să se înregistreze noi decese din cauza acestei afecțiuni.

”În perioada 01.01.2023 – 07.04.2024, în România au fost notificate 11.397 cazuri confirmate cu rujeolă, din care 12 decese (4 în judeţul Braşov, 4 în Municipiul Bucureşti, 2 în judeţul Argeş, 1 în judeţul Giurgiu şi 1 în judeţul Mureş)”, se arată în cel mai recent raport publicat de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) din cadrul INSP.

Până la data de 31 martie, erau confirmate 10.607 cazuri de rujeolă, astfel că de la începutul lunii aprilie au fost raportate 790 de cazuri noi.

Cele 11.397 cazuri confirmate cu rujeolă au fost raportate în 40 de județe și în municipiul București.

De asemenea, în intervalul 06.12.2023-07.04.2024, conform datelor extrase din RENV, au fost administrate 117.521 doze de vaccin ROR, dintre care 18.878 doze au fost administrate la copii cu vârste cuprinse între 9 și 11 luni.

Vârsta este direct proporțională cu gravitatea

Alexandru Rafila a atras atenția că această boală este extrem de contagioasă. În general, cu cât vârsta pacientului este mai mare, cu atât forma bolii este mai gravă, a mai spus ministrul.

Rafila a subliniat apoi importanța vaccinării copiilor și a exprimat determinarea de a clarifica acest aspect.

„E foarte important să ne vaccinăm copiii şi o să încerc să vă explic de ce pentru că lumea, câteodată, nu înţelege şi în ultimele săptămâni am fost confruntat, în cadrul acestei epidemii de rujeolă, cu mai multe cunoştinţe care au avut copii mari care s-au îmbolnăvit. Dacă noi ne vaccinăm copiii aşa cum trebuie, riscul de a face rujeolă e foarte mic”, a declarat Alexandru Rafila.

Pojarul sau rujeola este o boală a copilăriei cauzată de un virus. 9 din 10 persoane neimunizate care stau în apropierea persoanei infectate se vor infectă la rândul lor.

La copiii mici, pojarul poate duce la deces. În ziua de astăzi, poate fi prevenit prin vaccinare.

Perioada de incubație este de 7-14 zile

Perioada de incubație a bolii este de 7-14 zile. Simultan, rujeola debutează tipic cu simptome că:

Febra înalta;
Tuse;
Rinoree;
Ochi roșii cu secreții abundente (conjunctivită).

La 2-3 zile de la debutul simptomelor, pot să apară în cavitatea bucală pete mici albe denumite pete Koplik. La 3-5 zile de la debutul simptomelor, de declanșează erupția cutanata.

De obicei, erupția debutează cu pete roșii plate care apar pe față, pe linia părului, și se răspândesc în jos la nivelul gâtului, trunchiului, brațelor și picioarelor.

Petele se pot uni pe măsură ce se răspândesc de la cap spre restul corpului. Când erupția apare, febra poate ajunge la peste 40° Celsius. După câteva zile, febra scade și erupția se estompează.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 august 2026
25 august 2026