Anamaria Nazare, o tânără în vârstă de 28 de ani, din Iași, a participat, în anul 2024, la pelerinajul Sfintei Cuvioase Parascheva, și, toată perioada cât a așteptat la rând să ajungă la racla cu sfintele moaște, s-a rugat ca Dumnezeu să-i dăruiască un copil. La doar 5 zile distanță, a aflat că este însărcinată.
Anamaria Nazare s-a rugat la racla cu moaștele Sfintei Parascheva pentru a avea un copil. Tânăra crede că Cuvioasa i-a îndeplinit marea dorință
An de an, sute de mii de pelerini din toată România vin la Iași, la pelerinajul Sfintei Cuvioase Parascheva. Sfânta este considerată ocrotitoarea Moldovei și se crede că este făcătoare de minuni. Anamaria Nazare, o tânără în vârstă de 28 de ani, din Iași, crede că rugăciunile la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva au ajutat-o să aibă o fetiță.
„Anul trecut, cu ochii în lacrimi, am rugat-o pe Sfânta Parascheva să ne dea un copilaș. Rugăciunea mi-a fost ascultată. La 5 zile după, am aflat că sunt însărcinată. Mi-a dat o minune de fetiță, pentru care o să-i mulțumesc toată viața. Încă am pielea de găină când mă gândesc la tot ce am simțit atunci. În tot timpul cât am stat la coadă, m-am rugat și am avut credința că o să se întâmple. Îmi amintesc cum o fetiță mică, de un an, care stătea la rând a început să plângă și a vrut în brațe la mine. Atunci, un domn a zis: «aici o să vină o fetiță». Am simțit din toată inima că așa va fi. Astăzi ne bucurăm de minunea noastră și mulțumim pentru ea”, a povestit Anamaria Nazare.
Reporterii BZI au prezentat și povestea Mihaelei Gavrilă, o tânără originară din comuna Havârna, județul Botoșani, care a străbătut circa 2.500 de kilometri pentru a ajunge la pelerinajul Sfintei Cuvioase Parascheva.
Andreea Ilie: „Mi-a trimis băiețelul și, apoi, ne-a completat ca familie cu fetița”
Asemenea Anamariei Nazare, mai mulți pelerini au mărturisit modul în care au simțit că rugăciunile la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva i-au ajutat să depășească anumite perioade dificile din viață.
„Aveam soțul în comă de gradul 3. Medicii mi-au spus că o ultimă speranță este rugăciunea la Cuvioasă. Am mers acolo, cerându-i să-mi lase soțul să rămână tată la copil. I-am spus că nu mai vreau decât copilul meu să aibă tată. Sunt 12 ani de atunci, și copilul meu a avut doar tată”, a mărturisit Liliana Ababi.
Și Andreea Ilie crede că rugăciunea a ajutat-o să aibă doi copii.
„Și eu m-am rugat la ea. Mi-a trimis băiețelul și, apoi, ne-a completat ca familie cu fetița. Rugați-vă, rugați-vă neîncetat – o să vină minunea. Rugăciunea e sfântă”, a explicat Andreea Ilie.
Crina Florentina, o tânără care își dorește un copil, și-a împărtășit și ea experiența avută la racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva.
„Ceva de genul am pățit și eu, dar încă n-au apărut 2 liniuțe pe test. Acum 2 săptămâni, am fost la Sfânta Parascheva și un preot de acolo, vorbind cu socrii mei despre soțul meu care are o boală autoimună, preotul s-a oprit din vorbit și, dintr-odată, s-a uitat către mine și mi-a spus că o să am un băiețel frumos în curând. Chestia este că eu nu am scos niciun cuvânt și nu am spus nimic că aceasta este dorința mea. Pur și simplu a spus asta. Într-adevăr, asta este dorința mea cea mai mare și m-am rugat pentru asta. Știu și simt că o să am un copil. Până să merg acolo, nu aveam speranță, dar acum simt că voi avea. Oricum, Dumnezeu vorbește prin oameni, mai ales prin preoți”, a mărturisit Crina Florentina, o tânără care își dorește un copil și se roagă pentru asta la Sfânta Cuvioasă Parascheva.
Minune! Am crezut ca s-a futut!
Idioți mai sunteți și ea și tot neamul ei, și cel care a scris articolul. Dacă la 5 zile după „sfanta” a aflat ca este însărcinată, înseamnă că sarcina s-a produs cu 2-3 săptămâni în urma . „Sfanta” nu a făcut nicio minune și nu a jucat niciun rol. Înțelegeți sau va trebuie desen? În ceea ce privește „previziunea” de a avea un copil (in celalalt caz prezentat), popii cam știu pentru ce se duce lumea acolo. A a vrut 50% șanse sa nimerească intr- un fel. Oricum chiar dacă nu era însărcinată atunci, sigur va fi. Asta putea spune orice muritor. Ne meritam soarta de prosti, dar fudui.
Exact! Si nu e nevoie sa fii geniu sa intelegi asta.
ASadar din articol reiese ca fatuca si-a gasit vecinul cu spermatozoizi buni cu 3 saptamini mai devreme de a SCOATE POPII RACLA !!!
E fantastic de trist sa vezi ca tinerii romani sunt complet impotriva bisericii dar aplauda toate ineptiile venite de la Bruxelles, lgbt, oameni imbracati in animale, barbati care isi pun o peruca si se declara femei, orice. Mai nou tinerii aplauda si intrarea in razboi. Pt ca tinerii au fost spalati pe creier sa faca un singur lucru: sa fie conformi cu orice. Sa aplaude orice.
Candva rebelii erau cool. Acum tinerii sunt disperati sa fie conformi cu orice li se dicteaza de frica sa nu fie numiti conspirationisti/rusofili/homofobi si alti termeni inventati.
1.Comentariu fara nicio legatura cu articolul.
2.Ai uitat sa iti iei pastilele.
Mai sunt si cei impotriva bisericii, LGBTQ, razboiului, Bruxelles-ului etc. Ca mine.
deci a venit sparta sa o gadile pe Pachitza, avea gaurile flenduri, inca mai avea scurgeri si vai! minune, a ramas bortoasa. incredibil!
deci petarda a venit sparta sa o gadile pe Pachitza, inca nu se scursese tot dintransa, si vai minune, a ramas bortoasa. ce mangleala au popii si ce tare prinde la retarzi…
Maaare minune a fost și la mine !, în timp ce stăteam la coada sfintei și mult minunatei atotfăcătoare de orice mă tăt rugam să rămîn gravidă cu șeful de la birou, este adevărat că din cînd în cînd mai înjuram cîte o țigancă cerșetoare că tot venau cu cerșitul , apoi am mai dumnezeito de vreo două ori pe soacrămea pentru prostu de ficiorsu, în fine cineva sa băgat în față și iam luat tot neamul în pwl@ , o boracă de copchil prost a început să urle de foame și a vrut la mine în brațe , cei drept mîncam atunci un covridog , un boșorog libidinos care se tot înpingea în curu meu de o bucată de vreme mi-a zîmbit cu subînțeles mîngîindumă între picioare și spunînd ”aici vine o fetiță” eu iam mulțumit bucuroasă de mîngîiere și tocmai ce ajunsesem în fața unui sicriu cu ceva cîrpe în el, am făcut la fel ca ceilalți de dinaintea mea , mam frecat cu păsărica de el , lam lins de la colțuri spre centru și mam trezit înbrîncită că mai erau și alții ca mine la rînd !, la numai 5 zile am aflat că sunt gravidă de vreo două luni și a fost o minune mare să presupun că soțul o fi responsabilul de fwtai cu urmări emoționale , Acum mulțumesc tuturor că am o fetiță care o să îmi facă mari probleme la adolescență și care la bătrînețe cel mai probabil că o să pățesc ca Irinel Columbeanu uitat întrun azil cerșind de foame
Concluzia este să vă fwteți mai des și mai diversificat cu partenerii de ocazie și apoi o să aibă grijă și Pachița so puneți de un plod
Tot în Evul Mediu sunt unii?
Intreba cel din epoca de piatra 🙂
Si uite-asa, sf. Parasch8va devine sfanta lgbtq, confirmand ca o femeie o poate lasa grea, pe alta.
Daca ma ruga pe mine, o rezolvam din prima si nu ar mai fi avut nevoie de rugaciuni, acatiste si lumanari.
Ca de obicei numai libidinoși în comentarii
@Pandora nu fi atat de dura cu tine.
Dacă ea e atât de proastă, imaginați-vă cum e bărbatul ei: prost bâtă.
Asemenea inepții în anul 2025 sunt de neiertat.
Oamenii sau mințile strălucite NU cred în zei închipuiți, în “sfinți”, sau în absurditățile din biblie.
De exemplu, Hipocrate NU credea în astfel de lucruri. Dar credincioșilor le place să se folosească de beneficiile care există datorită lui.
Nici un credincios nu a făcut absolut nimic folositor în lume. Toti sunt enervanți și ipocriți. Ți se face greață de răutatea și prostia lor.
Aviz credincioșilor: ciocul mic și cotizați cât mai mult pentru bunăstarea preotului, ăsta este singurul vostru rol.
A devenit vedeta. Ce om modest
In final trebuie spus ca fiecare crede in ce simte, in ce il ajuta si ii aduce linistea. Problema este ca oricum ar fi, un lucur e sigur : si cu credinta si fara , lumea a devenit foarte rea si daca nu ar fi legile cat de cat, si-ar da in cap unii altora pe strada pentru orice.
povesti pentru adormit prostii. mai ales pe aia care voteaza galben