Prima pagină » Actualitate » Andrei Muraru, eșecul din ambasada României la Washington. Minciuni și fake-news cu privire la poza lui Simion și „Alexandr Dughin”, care era, de fapt, un român
Andrei Muraru, eșecul din ambasada României la Washington. Minciuni și fake-news cu privire la poza lui Simion și „Alexandr Dughin”, care era, de fapt, un român

Andrei Muraru, eșecul din ambasada României la Washington. Minciuni și fake-news cu privire la poza lui Simion și „Alexandr Dughin”, care era, de fapt, un român

12 mai 2025, 21:12,
Redacția BZI în Actualitate

Recent, declarațiile și poziționările lui Andrei Muraru — ambasador al României în Statele Unite și frate al deputatului Alexandru Muraru — au stârnit controverse serioase.

Andrei Muraru încearcă prin minciunile sale și fake-news să manipuleze votul românilor. Acesta încearcă să îl denigreze pe George Simion prin manipulări grosolane. Pe data de 20 martie, Andrei Muraru — ambasador al României în Statele Unite, a publicat pe pagina sa de Instagram o postare cu o poză și o decriere care sună cam asa:

„Pentru cine nu crede încă faptul că Simion va servi România pe mâna Rusiei, imediat după alegeri, este important să ne uităm la cronologia declarațiilor lui Alexandr Dughin, ideologul lui Putin”

Singura problemă și cea mai mare, de altfel, este că în poza respectivă nu este e Alexandr Dughin, ideologul lui Putin, ci este un român, pe numele său, Petre Răcănel. Andrei Muraru este vinovat și de faptul că România nu mai poate intra în programul Visa Waiver.

Evident, cineva probabil i-a semnalat faptul că a greșit, iar postarea nu mai este pe pagina domniei sale, dar noi o atașăm mai jos.

Pe de altă parte, fratele său, deputatul Andrei Muraru, a demonstrat un comportament contradictoriu. Dacă în urmă cu doar câteva zile îl critica vehement pe Nicușor Dan în spațiul online, ulterior, a trecut în tabăra susținătorilor, aliniindu-se noii direcții a partidului. Această schimbare bruscă sugerează oportunism politic și lipsă de consecvență.

Acești PIC și POC din politica românească ar trebui să demisioneze și să dispară din spectrul politicii românești, deoarece fac România de rușine și în țară, dar și în Statele Unite ale Americii.

Conform normelor internaționale și diplomatice, un ambasador are obligația de a rămâne neutru politic și de a nu se implica în susținerea unor candidați sau partide. Orice abatere de la această linie poate aduce prejudicii nu doar imaginii ambasadorului, ci și prestigiului instituției pe care o reprezintă.

Astfel de episoade ridică semne de întrebare asupra integrității morale și profesionale a celor implicați. Dacă ne dorim o Românie a meritocrației și a decenței în spațiul public, asemenea personaje ar trebui să-și asume responsabilitatea pentru faptele și declarațiile lor. Funcții precum cea de ambasador sau deputat nu ar trebui ocupate de persoane care, prin comportamentul lor, subminează încrederea, iar cei doi ar trebui să demisioneze.

Situația a fost semnalată și în emisiunea de la Gândul, Marius Tucă Show la care a participat HD Hartmann.

„Sunt simetrice manipulările, nici nu au inventat ceva nou, este ceva un sinistru și eu mă întreb foarte serios cine sunt agenții moscovei. Este foarte grav, noi știam că manipularea americană e mai inteligentă. Vine pacostea asta de Muraru (n.r. Andrei Muraru — ambasador al României în Statele Unite) și pune o poză. Este Simion cu un domn cu barbă, pe domn îl cheamă Petre Răcănel, este președinte la Federația Societatea Civilă Româneăsca (FSCR), care a fost fondată de domnul Paleologu, de domnul Liiceanu și Andrei Muraru face o manipulare de tip Ana Pauker în care el vorbește că România va fi parte a Rusiei și spune, de fapt, prin inducerea ideii că este Simion cu Dughin, am verificat, am zis că nu văd bine. Nu e Dughin, e un român român adevărat, un om cunoscut pentru pozițiile sale pro-europene”, a spus HD Hartmann.

Momentul poate fi văzut la 1 oră și 20 de secunde.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 ianuarie 2026
06 ianuarie 2026