Tribunalul București a decis definitiv menținerea controlului judiciar în dosarul de corupție în care este cercetat primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. Motivarea instanței, consultată de G4Media, oferă o imagine amplă asupra probelor invocate de procurorii DNA, care susțin existența unui mecanism prin care edilul ar fi primit sprijin electoral în schimbul facilitării unor proiecte imobiliare.
Judecătorii au apreciat că, în această etapă a anchetei, există suficiente elemente pentru menținerea măsurii preventive, chiar dacă vinovăția nu a fost stabilită definitiv.
Procurorii vorbesc despre bani retrași în numerar și sprijin electoral
Potrivit documentelor prezentate instanței, anchetatorii au identificat retrageri și procurări de sume importante de bani (printre care 15.000 și 30.000 de euro, dar și 100.000 de lei) despre care susțin că ar fi fost destinate finanțării unor servicii de promovare electorală.
DNA susține că trei oameni de afaceri i-ar fi promis lui Ciprian Ciucu consultanță și sprijin în campania electorală, în schimbul obținerii unor aprobări administrative pentru un proiect imobiliar și construirea unei parcări în perioada în care acesta conducea Primăria Sectorului 6. Edilul a respins constant acuzațiile.
Motivarea instanței arată că dosarul se bazează pe interceptări telefonice, conversații purtate prin aplicații de mesagerie și declarațiile unor persoane audiate după declanșarea urmăririi penale.
Anchetatorii susțin că una dintre persoanele implicate ar fi discutat direct cu Ciprian Ciucu despre posibilitatea ca doi oameni de afaceri să îi ofere fie bani, fie servicii media pentru campania electorală. În schimb, aceștia ar fi urmărit deblocarea unor proiecte aflate în dificultate la nivelul administrației locale.
Conform declarațiilor aflate la dosar, edilul ar fi acceptat să analizeze propunerea după ce i-au fost prezentate problemele administrative pe care investitorii doreau să le rezolve. Aceste afirmații sunt însă contestate de apărare.
Cronologia banilor și a întâlnirilor
Judecătorii redau în motivare și succesiunea evenimentelor reținută de DNA. Procurorii susțin că, în noiembrie 2025, au avut loc mai multe operațiuni pentru obținerea rapidă a unor sume consistente de bani, inclusiv retrageri din conturi și ridicarea unor zeci de mii de euro în numerar. Ulterior, o parte dintre aceste sume ar fi fost remise în cadrul mecanismului descris de anchetatori.
Documentele mai arată că, în lunile următoare, au existat întâlniri la sediul Primăriei Sectorului 6 și discuții privind rezolvarea problemelor administrative ale proiectului imobiliar. DNA susține că, în final, documentele de urbanism solicitate au fost emise.
Tribunalul București subliniază că, în această fază a procesului, nu este necesară dovedirea vinovăției dincolo de orice îndoială, ci doar existența unei „suspiciuni rezonabile” care să justifice continuarea măsurii preventive.
Judecătorul a apreciat că ridicarea controlului judiciar ar putea afecta buna desfășurare a anchetei, motiv pentru care a respins atât solicitarea de revocare a măsurii, cât și cererea de modificare a obligațiilor impuse lui Ciprian Ciucu. Decizia este definitivă.
Ciprian Ciucu neagă acuzațiile formulate de DNA și susține că este nevinovat, iar dosarul se află în continuare pe rolul instanțelor.
Nu degeaba face parte din gașca ciorrrrrrrdeliștilor pdeliste a bolojafului moțat–
SUME IMPORTANTE 15, 30 MMI EURO, 100.000LLEI ! EXTRAORDINAR, NEMAIAUZIT, NEMAIVAZUT!!!!!!!!!! AZI CAND SE LUCREAZA CU MILIOANE DE EURO
Ce ordinar și el și în special aparatul de propagandă, manipulare și diversiune a tifosului galben bolojenist.Auzi la ei,sume mici …. Ce nemernici sunt hoții liberali .La pușcărie și afară din viața politică mă imbecililor.
Pe o batrana din Botosani a luato cu mascatii pentru niste oua,apoi au lasat-o in Bucuresti fara bani.Pe asta il lasa in libertate.
Cazul este al Mariei Cociorvan, o bătrână de 72 de ani din satul Iaslovăț, județul Suceava. În anul 2014, ea a fost ridicată de mascați și dusă la audieri la DNA sub acuzația că ar fi dat mită 10 ouă și găini unui judecător de la Rădăuți.Curtea de Apel Cluj a decis definitiv în aprilie 2023 achitarea ei. Judecătorii au constatat că faptele de cumpărare de influență nu au fost reale