Prima pagină » National » Atac cu drone lângă România. Avioane F-16 ridicate de urgență după bombardamentele din portul Ismail

Atac cu drone lângă România. Avioane F-16 ridicate de urgență după bombardamentele din portul Ismail

19 mai 2026, 08:49,
Redacția BZI în National

Armata română a ridicat două avioane F-16 după un nou atac cu drone lansat de Rusia asupra portului Ismail, aproape de granița României. Locuitorii din Tulcea și Galați au primit mesaje RO-Alert.

Autoritățile au transmis mesaje RO-Alert în județele Tulcea și Galați, în contextul raidului aerian desfășurat în noaptea de luni spre marți.

Ministerul Apărării Naționale a confirmat că forțele ruse au vizat obiective civile și infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România. Incidentul a determinat activarea măsurilor de monitorizare și apărare aeriană pe teritoriul național.

Atac cu drone lângă România – Avioane F-16 ridicate de urgență

Potrivit informațiilor transmise de Ministerul Apărării Naționale, atacul a avut loc în timpul nopții, când mai multe drone rusești au vizat zona portului Ismail din Ucraina. Orașul este situat foarte aproape de granița cu România, în zona județului Tulcea.

În urma atacului, autoritățile române au decis ridicarea de la sol a două avioane F-16 aflate în serviciul de luptă pentru Poliția Aeriană.

„Două aeronave F-16 din serviciul de luptă Poliţie Aeriană au decolat, în jurul orei 1:45, de la Baza 86 Aeriană de la Feteşti. Centrul Naţional Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă privind instituirea măsurilor de alertare a populaţiei din nordul judeţului Tulcea, fiind transmis, la ora 2:05, mesaj RO-Alert”, au transmis autoritățile.

Radarele Armatei Române au urmărit deplasarea dronelor în apropierea frontierei, după ce acestea au atacat infrastructura portuară din Ismail. Potrivit MApN, aeronavele ridicate de la baza aeriană din Fetești au avut rol de supraveghere și protecție a spațiului aerian românesc.

Autoritățile au precizat că nu au existat pătrunderi neautorizate în spațiul aerian al României.

„Radarele de la sol au urmărit un grup de drone care au lovit portul Ismail, din Ucraina. Nu au fost depistate semnale radar în spaţiul aerian naţional. Alerta aeriană a încetat la ora 2:57”, se arată într-un comunicat al MApN.

Mesaje RO-Alert pentru Tulcea și Galați

Pe lângă avertizarea transmisă în nordul județului Tulcea, autoritățile au emis preventiv un mesaj RO-Alert și pentru locuitorii din Galați.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a fost informat imediat după detectarea atacului, iar sistemele de alertare au fost activate pentru a reduce eventualele riscuri asupra populației civile.

Conform informațiilor oficiale, nu au fost înregistrate apeluri la serviciile de urgență și nici incidente pe teritoriul României.

Locuitorii din zonele apropiate graniței cu Ucraina au mai primit astfel de avertizări în ultimele luni, în special după intensificarea atacurilor asupra infrastructurii portuare ucrainene de la Dunăre.

Porturile ucrainene de la Dunăre, inclusiv Ismail și Reni, au devenit ținte frecvente ale atacurilor rusești după retragerea Moscovei din acordurile privind exportul cerealelor prin Marea Neagră. Din cauza apropierii de granița României, astfel de bombardamente determină activarea procedurilor de securitate și supraveghere aeriană în zona de est a NATO.

Autoritățile române continuă monitorizarea situației de securitate de la graniță și mențin măsuri sporite de apărare aeriană în regiunea afectată de conflict.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iulie 2026
25 iulie 2026