Actualitate

BEC a publicat procentele parțiale pentru Primăria Capitalei: Nicușor Dan – 42,78%, Gabriela Firea – 37,99%

Publicat: 29 sept. 2020
Ce procente au obținut Nicușor Dan și Gabriela Firea la alegerile locale 2020
Nicușor Dan și Gabriela Firea, candidații la Primăria Capitalei

Biroul Electoral Central a transmis date de ultimă oră, marți, 29 septembrie 2020, de la despre alegerile locale a Primăriei Capitalei. Candidatul independent Nicuşor Dan, susţinut de PNL şi USR PLUS, a obţinut un procent de 42,78% dintre voturi pentru funcţia de primar general al Bucureștiului, iar actualul edil, Gabriela Firea, candidatul PSD – 37,99%, conform datelor parţiale ale Biroului Electoral Central (BEC) centralizate până marţi la ora 9,00, după numărarea a 97,46% dintre voturi.

Pe locul al treilea se află Traian Băsescu, candidatul PMP, cu 10,98%.

Procentele candidaților pentru Primăriile Sectoarelor

Candidaţii susţinuţi de PNL şi USR PLUS la Primăriile Sectoarelor 1, 2 şi 6, Clotilde Armând, Radu Mihaiu şi Ciprian Ciucu, se menţin cu cele mai multe voturi la alegerile de duminică, 27 septembrie 2020. În ceea ce privește situația la Sectoarele 3, 4 şi 5 se află pe primul loc Robert Negoiţă (Pro Bucureşti 2020), Daniel Băluţă (PSD) şi, respectiv, Cristian Popescu Piedone (PPU-SL), conform datelor parţiale centralizate de BEC, până marţi la ora 9,00.

La Sectorul 1, după numărarea a 94,93% dintre voturi, Clotilde Armând are 41,06%, Daniel Tudorache (PSD) – 39,72%, iar Ioana Constantin (PMP) – 7,75%.

La Sectorul 2, după centralizarea a 97,55% dintre voturi, Radu Mihaiu are 36,91%, Dan Cristian Popescu (PSD) – 31,50%, iar Neculai Onţanu (Alianţa ADER PPU-SL) – 14,06%.

La Sectorul 3, după numărarea a 95,97% dintre voturi, Robert Negoiţă a obţinut 43,75%, Adrian Moraru (PNL – USR PLUS) – 28,44%, iar Aurelian Bădulescu (PSD) – 13,71%.

După numărarea a 98,09% dintre voturi, la Sectorul 4, Daniel Băluţă a obţinut 57,03%, iar Simona Spătaru (PNL – USR PLUS) – 29,88%.

La Sectorul 5, după numărarea a 97,30% dintre voturi, Cristian Popescu Piedone are 28,08%, Daniel Florea (PSD) – 25,64%, iar Cristian Băcanu (PNL – USR PLUS) – 25,24%.

La Sectorul 6, unde s-au centralizat 98,12% dintre voturi, Ciprian Ciucu a luat 43,40%, Gabriel Mutu (PSD) – 34,56% şi Ştefan Florescu (PMP) – 7,68%.

Lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României

1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa

2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț

3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea

4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu

5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta

6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc

7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei

8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban

9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir

10. București

INDEPENDENT: Nicușor Dan

Sector 1: Clotilde Armand (USR)
Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sector 4: Daniel Băluță (PSD)
Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)
Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)

11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma

12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa

13. Călărași (Călărași)

14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc

15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac

16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad

17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan

18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu

19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu

20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu

21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu

22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila

23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea

24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare

25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica

26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș

27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu

28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan

29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea

30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț

31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici

32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor

33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt

34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor

35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu

36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin

37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz

38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie

39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl

40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău

41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă





Adauga un comentariu