Prima pagină » International » Bucurie pe străzile din Spania! Spaniolii au ieşit pentru a face sport după zeci de zile de izolare draconică
Bucurie pe străzile din Spania! Spaniolii au ieşit pentru a face sport după zeci de zile de izolare draconică

Bucurie pe străzile din Spania! Spaniolii au ieşit pentru a face sport după zeci de zile de izolare draconică

02 mai 2020, 20:48,
în International

Spaniolii au ieşit pe străzi şi pot face sport după 49 de zile de izolare. În Barcelona, alergători şi biciclişti au împânzit străzile din apropierea plajei, unde surferi se bucură de valuri, relatează Reuters. La Madrid, biciclişti şi tineri pe skateboard s-au plimbat pe bulevarde, trecând peste benzile poliţiei care încerca să împiedice aglomeraţia.

Spania a fost una dintre cele mai afectate ţări de pandemia de coronavirus şi a impus măsuri stricte de izolare în martie.

Activităţile sportive şi recreative au fost interzise în încercarea de a se stopa răspândirea coronavirusului.

Premierul Pedro Sanchez a făcut apel la populaţie să respecte distanţarea socială şi să fie precaută.

“Astăzi facem un nou pas pentru a relaxa izolarea, dar trebuie să acţionăm cu prudenţă şi responsabilitate. Virusul este încă aici”, a spus el.

Începând de weekendul trecut, copii mai mici de 14 ani au avut permisiunea de a ieşi afară o oră pe zi, pentru activităţi supervizate.

Afacerile care se desfăşoară pe bază de programare, cum ar fi saloanele de coafură, vor fi deschide de luni, iar barurile şi restaurantele vor rămâne închise încă cel puţin o săptămână.

De la începutul epidemiei în Spania (pe 31 ianuarie a fost confirmat primul caz), au fost înregistrate 216.582 cazuri, prin teste PCR, şi 25.100 de decese.

Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a anunţat marţi seară un plan de ieşire din izolare a ţării care va avea patru faze ce vor dura între şase şi opt săptămâni. Guvernul estimează că economia va suferi o cădere istorică, de 9,2%, anul acesta.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a reacționat la declarațiile Mariei Zaharova privind expulzarea unui diplomat rus din România și a susținut că expertiza efectuată asupra dronei doborâte confirmă proveniența acesteia din Rusia. Tensiunile diplomatice dintre România și Federația Rusă continuă să crească după incidentele produse la sfârșitul săptămânii trecute, când Armata Română a doborât […]
Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 iulie 2026
28 iulie 2026