Prima pagină » Local » Căpșunile românești nu vor apărea în piețele din Iași în această primăvară! Clienții vor trebui să se mulțumească cu produsele din import: „Frigul a distrus tot”

Căpșunile românești nu vor apărea în piețele din Iași în această primăvară! Clienții vor trebui să se mulțumească cu produsele din import: „Frigul a distrus tot”

09 apr. 2025, 02:00,
Petronel Ștefan în Local

Căpșunile românești nu se vor găsi în piețele din Iași în această primăvară, deoarece frigul a afectat plantațiile din Satu Mare. Comercianții caută acum soluții pentru a aduce fructele din alte zone

Din cauza temperaturilor scăzute din ultimele zile, plantațiile de fructe din Satu Mare au fost afectate de îngheț. În piețele din Iași au apărut deja căpșunile din Grecia, Turcia și câteva de seră din România, însă prețul este de 25 de lei pentru un kilogram.

Căpșunile românești vor fi o raritate în piețele din Iași

În urmă cu câteva săptămâni, producătorii anunțaseră că, în luna mai, vor apărea căpșunile românești. Însă vremea rece din ultimele zile a afectat culturile de pe câmpuri. Majoritatea fructelor sunt aduse din Satu Mare, unde există multe plantații de căpșuni. Singurele care au supraviețuit acum sunt cele de seră, însă nu sunt atât de multe loturi pentru a fi distribuite în toată România. Astfel, pentru următoarele luni, căpșunile vor fi cele din import. Din cauza frigului, au fost afectate și alte fructe, care, de obicei, apar în luna mai sau iunie.

„Toate căpșunile sunt aduse din Satu Mare, am întrebat acolo să vedem dacă vom putea aduce în săptămânile viitoare, cum facem în fiecare an. La cele care a dat floarea, le-a afectat frigul și nu vor mai scoate rod. Vom aduce din export, Turcia și Grecia, nu avem altă soluție. Probabil, după ce vor scoate următoarele culturi, vom aduce din România, dar mai durează. A mai fost afectat și caisul, a dat floarea săptămâna trecută, iar acum a căzut toată din cauza înghețului. Prețurile vor fi mai ridicate decât de obicei, în funcție de costurile pentru import”, a spus Costel Florin, un comerciant din piață.

Comercianții se vor baza acum doar pe produsele de import din Grecia și Turcia. În acest moment, un kilogram de căpșuni, în Piața Nicolina, este 25 de lei.

„Avem acum căpșuni dulci de la Satu Mare, dar doar din sere, cele de câmp nu au ieșit încă și s-ar putea să fie probleme din cauza frigului, care a distrus multe culturi. Ne îndreptăm spre produsele de import dacă este nevoie, trebuie să le aducem clienților produsele de care întreabă”, a precizat Marian Chibulcă, un comerciant din piața Nicolina.

Alte culturi nu au avut probleme

Producătorii care se ocupă cu alte culturi nu au sesizat schimbări în evoluția plantelor. Deși a fost frig, acestea nu au fost afectate, iar oamenii vor putea beneficia de fructe. Deși mărul a început să înflorească, copacii nu au fost afectați de frig. În perioada următoare, temperaturile vor mai crește, iar culturile de fructe și legume vor reveni la creșterea normală.

„Eu sunt de la Suceava, la măr nu am avut nicio problemă, deci, din punctul ăsta de vedere, vor fi fructe în piețe. Doar la culturile care apar mai devreme și a dat floarea au fost probleme. Ce putem face? Natura este imprevizibilă”, a declarat producătorul Nicușor Florian.

Căpșunile românești se vor găsi cu greu, în piețele din Iași, în următoarea perioadă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iulie 2026
27 iulie 2026