Prima pagină » Cancan » Catrinel Menghia a atras toate privirile la Cannes. Ce premiu a primit modelul
Catrinel Menghia a atras toate privirile la Cannes. Ce premiu a primit modelul

Catrinel Menghia a atras toate privirile la Cannes. Ce premiu a primit modelul

24 mai 2025, 22:00, 1 ,
Redacția BZI în Cancan

Fostul top model internațional și actriță română Catrinel Menghia a câștigat un premiu la Festivalul de Film de la Cannes.

Este vorba de o distincție acordată pentru regie și film de debut. Catrinel Menghia este regizoarea filmului „Girasoli”, care îl are coproducător pe cineastul Cristian Mungiu. Pelicula spune povestea a două tinere internate într-un spital de psihiatrie în anii ’60. Catrinel Menghia a pozat de-a lungul carierei pentru reviste importante, a defilat pentru cele mai cunoscute case de modă, a apărut în reclame relevante, după care a devenit actriță.

A lucrat și în televiziune în Italia, acolo unde locuiește și unde este cunoscută publicului drept Catrinel Marlon. Catrinel Menghia s-a născut la Iași, în 1985.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii
  • Asta are „cursuri de actorie” pe repede inainte. Iar acum isi spune regizor, desi pentru profesia asta exista calificari clare si separate. Asa e la Academie. La cursurile unui srl insa, iti elibereaza diploma in alb, si treci tu ce calificare iti suna mai bine.
    E ca si cum un absolvent FEG de asistent generalist, se considera medic chirurg neurolog. Mai rau, lumea il si crede. Hai sictir.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 decembrie 2025
25 decembrie 2025