Prima pagină » Actualitate » Ce îi reproșează Radu Bănică tatălui său! „Nu a dat niciun telefon!”

Ce îi reproșează Radu Bănică tatălui său! „Nu a dat niciun telefon!”

06 iun. 2024, 08:36,
în Actualitate

Radu Bănică a fost descoperit de publicul din România pentru prima dată cântând alături de tatăl său la unul dintre faimoasele concerte de Crăciun. Acum, fanii marelui cântăreț au aflat ce îi reproșează Radu Bănică tatălui său mult mai celebru.

Ce îi reproșează Radu Bănică tatălui său!

Radu Ștefan Bănică a moștenit talentul artistic al tatălui său, Ștefan Bănică, dar această moștenire a venit însoțită de multiple provocări. Tânărul a simțit constant presiunea celebrității tatălui său, ceea ce i-a marcat profund parcursul.

În calitate de actor, cântăreț și antreprenor, Radu a reușit să se descurce pe cont propriu, dar recunoaște că numele de familie pe care îl poartă a fost adesea o povară. Așteptările uriașe ale celor din jur l-au pus de multe ori în dificultate.

Asemeni tatălui său, Ștefan Bănică Jr., care a trăit sub umbra faimei tatălui său, Ștefan Bănică Sr., și a trebuit să-și confirme talentul în fața unor standarde ridicate, și Radu a ales să urmeze o carieră artistică. Această decizie nu a fost lipsită de obstacole, după cum el însuși mărturisește, faima părintelui său fiind adesea mai degrabă o piedică decât un avantaj.

Publicul l-a descoperit pe Radu pentru prima dată cântând alături de tatăl său la unul dintre faimoasele concerte de Crăciun. Ulterior, a impresionat prin calitățile sale muzicale și actoricești în emisiunea „Te cunosc de undeva!”, unde a avut o evoluție remarcabilă.

Nu a primit niciun ajutor din partea tatălui său

Deși abia intrase la Facultatea de Actorie, talentul său era deja evident și nu mai necesita nicio validare. Cu toate acestea, Radu Ștefan Bănică recunoaște că celebritatea tatălui său i-a creat mai multe obstacole decât oportunități, deoarece așteptările celor din jur au fost întotdeauna extrem de ridicate.

„Au fost momente în care am simțit că numele meu este mai mult o povară decât un privilegiu, dar niciodată nu am regretat. Sau am purtat pică, vai mă cheamă Bănică. Nu. De mic am acceptat. Când sus, când foarte jos. Nu se așteaptă lumea la astfel de lucruri, dar trebuie să înțeleagă și ceea ce am încercat eu să spun, cardul tatălui meu nu este și cardul meu“, a spus Radu Ștefan Bănică.

Fiului marelui artist susține că atât mama, cât și tatăl său, au greșit, iar tot ce a realizat se datorează muncii lui și nu sprijinului oferit de părinți.

„Este un mod de a-ți crește copiii bun, până într-o extremă. Până la urmă, am citit ulterior să nu porți ură sau ranchiună părinților tăi, pentru că este și prima dată pentru ei. Asta e. Au greșit, a greșit și mama, a greșit și tata. Am ajuns să nu mă mai simt eu cu musca pe căciulă, pentru că până la urmă fac ce fac datorită mie. Nu m-a băgat Bănică în facultate, nu m-a băgat într-o casă de discuri, nu a dat niciun telefon cu «ia-l pe fii-miu» și foarte bine”, a dezvăluit Radu Ștefan Bănică.

Chiar dacă este fiul lui Ștefan Bănică Jr., Radu Bănică îi reproșează tatălui său că nu i-a oferit sprijinul de care ar fi avut nevoie.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 martie 2026
24 martie 2026
Articole similare
Se dă la subalterne
02:00
Se dă la subalterne
Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
02:00
FOTO Cuza Vodă, strada din Iași cu cele mai multe spații pentru închiriat. Costin Frij: „E o reașezare de businessuri acolo, în zonă”
Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
02:00
FOTO Garda de Mediu Iași a amendat firmele și primăriile din județ cu 200.000 de lei. Continuă verificările din mediul rural în domeniul gestionării deșeurilor
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
02:00
Ionuț Cocia, bărbatul care bănuiește că socrul său a fost omorât de niște localnici din comuna Grajduri, cere ordin de protecție împotriva celor pe care îi suspectează: „Mi-au transmis că mă omoară în casă!”
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
02:00
Rezultate de excepție, obținute de ieșeanca Andreea Verdeș, la Aphrodite Cup din Atena! Gimnasta a făcut spectacol și s-a întors acasă cu 3 medalii
Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
02:00
FOTOVIDEO Un paznic de la clubul Styl House, deținut de soția primarului, ar fi agresat un bărbat, fără motiv! Victimă: „M-au lovit la gură, la cap, la ambele mâini și mă doare un picior”
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii
02:00
Muzeul de Istorie organizează lansarea unui volum dedicat celor 100 de ani de la inaugurarea Palatului de Justiție Iași. Vor fi prezentate articole din presa vremii
Primăriile blochează accesarea subvențiilor. Fermier: „Mi s-a spus așa, direct, că trebuie să plătesc impozitul dacă vreau să primesc adeverința”
02:00
Primăriile blochează accesarea subvențiilor. Fermier: „Mi s-a spus așa, direct, că trebuie să plătesc impozitul dacă vreau să primesc adeverința”
Jaful de la Iași, din casa burdușită cu bani, bijuterii și ceasuri, a fost la pont. Locuința aparține fraților Acatrinei, dați în urmărire după ce au fost condamnați pentru trafic de persoane
02:00
FOTOEXCLUSIV Jaful de la Iași, din casa burdușită cu bani, bijuterii și ceasuri, a fost la pont. Locuința aparține fraților Acatrinei, dați în urmărire după ce au fost condamnați pentru trafic de persoane
Un avocat este judecat pentru că și-a amenințat soția și fiul! Martorul: „El s-a mutat la amantă, dar și ea îl mai dă afară din casă!”
02:00
FOTO Un avocat este judecat pentru că și-a amenințat soția și fiul! Martorul: „El s-a mutat la amantă, dar și ea îl mai dă afară din casă!”