Ce performanță! Perechea Horia Tecău – Jean Julien Rojer a învins cel mai bun dublu din lume la Turneul Campionilor

Publicat: 14 nov. 2019
Ce performanță Perechea Horia Tecău - Jean Julien Rojer a învins cel mai bun dublu din lume la Turneul Campionilor

Perechea formată din românul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer a obținut prima sa victorie la ediția din acest an a Turneului Campionilor, care reunește cele mai bune opt echipe ale anului, scor 6-2, 5-7, 10-8 cu columbienii Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, miercuri, în Grupa Max Mirnîi.

Tecău și Rojer, capi de serie numărul șase, s-au impus într-o oră și 29 de minute în fața principalilor favoriți, columbienii fiind siguri de faptul că fi cea mai bună pereche a anului după titlurile cucerite la Wimbledon și US Open.

Tecău și partenerul său au dominat primul set, adjudecat cu 6-2, dar actul secund a fost mult mai echilibrat. Cuplul româno-olandez a ratat o minge de break, după care și-au pierdut serviciul la 5-5, sud-americanii reușind să câștige setul cu 7-5.
În super tiebreak, Tecău și Rojer au început foarte bine și au condus cu 3-0, 4-1 și 6-2, dar au fost egalați, 6-6, columbienii au condus cu 8-7, însă Tecău și Rojer au reușit să câștige ultimele trei puncte și meciul.