Cel mai mare pelerinaj ortodox din România, dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva, are loc în perioada 8-15 octombrie 2025. Anul acesta, credincioșii se vor putea închina, pe lângă moaștele Ocrotitoarei Moldovei, și la moaștele Sfântului Ierarh Grigorie Palama, aduse din Tesalonic, Grecia
Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, hramul Catedralei Mitropolitane, reunește zeci de mii de pelerini din întreaga țară și din străinătate, veniți să se roage și să aducă un sentiment de recunoștință Ocrotitoarei Moldovei.
Credincioșii se pregătesc pentru cel mai mare pelerinaj ortodox din România
Manifestările religioase încep astăzi, de la ora 06:00, cu citirea Acatistului Sfintei Parascheva, urmată de tradiționala procesiune cu racla Sfintei, care va fi așezată în baldachinul special amenajat în curtea Ansamblului Mitropolitan. Racla va rămâne acolo până la încheierea pelerinajului, estimată pentru 15 octombrie.
Un moment cu totul deosebit în ediția din acest an îl constituie aducerea la Iași a moaștelor Sfântului Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului, mare teolog și apărător al credinței ortodoxe. Sfintele sale moaște vor sosi la Iași în noaptea de 11 spre 12 octombrie și vor fi așezate spre închinare, alături de racla Sfintei Parascheva, în baldachinul din curtea Catedralei.
În perioada 8-15 octombrie, Arhiepiscopia Iașilor a pregătit un amplu program liturgic și cultural. În fiecare dimineață, între orele 07:00 și 11:00, vor fi slujite Miezonoptica, Utrenia și Sfânta Liturghie, iar după-amiezile vor fi dedicate Vecerniei și Paraclisului Sfintei Cuvioase Parascheva.
Sâmbătă, 11 octombrie, va fi sfințită Biserica „Sfânta Vineri și Sfântul Alexandru” din Iași, iar seara, după ora 23:30, va avea loc întâmpinarea sfintelor moaște ale Sfântului Grigorie Palama. Duminică, 12 octombrie, credincioșii sunt invitați să participe la procesiunea „Calea Sfinților”, care va reuni moaștele celor doi mari sfinți pe străzile centrale ale Iașului.
Ziua centrală a sărbătorii, 14 octombrie, va începe la ora 09:00, cu Sfânta Liturghie de pe podiumul special amenajat în dreptul altarului Catedralei Mitropolitane. Slujba va fi transmisă și pe ecrane de mari dimensiuni, amplasate în mai multe zone din oraș, pentru ca și cei aflați departe de podium să poată participa în rugăciune.
Pentru buna desfășurare a pelerinajului, organizatorii au pus la dispoziția credincioșilor două numere de informare: 0757.57.91.00 și 0757.033.466, valabile în perioada 8-15 octombrie. De asemenea, portalurile doxologia.ro și mmb.ro vor afișa în timp real poziția capătului rândului de pelerini.
Sfânta Parascheva și Sfântul Grigorie Palama
Sfânta Cuvioasă Parascheva, născută în Epivat, în secolul al XI-lea, a fost un model de credință și milostenie, trăind în curăție și rugăciune, dedicată celor nevoiași. Sfintele sale moaște au fost aduse la Iași în anul 1641, prin grija domnitorului Vasile Lupu, și sunt de atunci izvor de binecuvântare și vindecare pentru mii de credincioși.
Sfântul Ierarh Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului, trăitor în secolul al XIV-lea, este unul dintre cei mai mari teologi ai Bisericii Ortodoxe. El a învățat că omul, prin rugăciune curată și nevoință, poate ajunge să vadă lumina necreată a lui Dumnezeu, lumina dumnezeiască a Împărăției Cerurilor.
Adăpostite în Catedrala Mitropolitană din Tesalonic, moaștele sale au fost salvate în chip miraculos dintr-un incendiu devastator, în anul 1890, rămânând intacte în interiorul raclei de lemn. În 2025, aceste sfinte moaște ajung pentru prima dată la Iași, într-un moment de profundă încărcătură spirituală.
Cel mai mare pelerinaj ortodox din România, dedicat Sfintei Cuvioase Parascheva, are loc în perioada 8-15 octombrie 2025. Anul acesta, credincioșii se vor putea închina, pe lângă moaștele Ocrotitoarei Moldovei, și la moaștele Sfântului Ierarh Grigorie Palama, aduse din Tesalonic, Grecia.
Absolut tot orasul e dat peste cap! Nu se mai poate circula pe nicaieri. Pe Splai sunt iar autocare pe 2 randuri, autocare care polueaza zona infernal pentru ca fiind frig, soferii stau cu motoarele pornite. S-a spus de nu stiu cate ori sa se traga autocarele inafara orasului si sa se puna mijl. de transport care sa-i aduca in preajma Mitropoliei, dar nu s-a facut nimic. Iar orasul NU ARE NIMIC DE CASTIGAT!
Eu sunt un oligofren infect care prefera paradele LGBT in locul pelerinajelor.
Așteptăm să se termine cat mai repede . Haos în trafic și în centru orașului.
Eu sunt un boolangiu jegos seropozitiv care vrea parade LGBTPedo in locul pelerinajelor.
Tampenia ortodoxiei, puperea ciolanelor. Unde in biblie scrie ca trebuie pupape oase, nu are nimic cu relegia ortodoxa. Dar sunt multi prosti.
Nouă ne place să sugem osul
Mai bine sa-l dai lu’ ma’ta, troll boolangiu.
In Biblie in Cartea Regilor, oasele proorocului Elisei fac minuni.
Prefer pelerinajele astea in locul paradelor tale LGBT unde te duci sa te bulesti cu toti necunoscutii.
Dar ce ? tu ești evreu ? ești cu Tora în cap ? creștinii sunt după Noul Testament !, ori în Noul Testament este clar interzis idolatria de orice fel !, dar întorcîndumă la Vechiul Testament citește cele 10 porunci handicapatule idolatru și ai să descoperi din prima că nu ai voie să te închini la nimeni și nimic alt ceva decît lui Dumnezeu !, păgînule !, marș la lins ciolane !