Eveniment-Social

„CNER_CODE”, concurs de informatică organizat de Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași și CJE. Iată premianții – FOTO

Publicat: 13 mart. 2023
_____ Vizualizări 0 Comentarii
CNERCODE concurs de informatică organizat de Colegiul Național Emil Racoviță Iași și CJE. Iată premianții - FOTO
Concursul s-a desfăşurat pe 12 martie 2023, în laboratoarele de informatică ale Colegiului Naţional "Emil Racoviţă", utilizând platforma Codeforces

Principalul instrument de selecţie, antrenare şi promovare a valorilor rămâne competiţia. Colegiul Național „Emil Racoviță” Iaşi a organizat în parteneriat cu Centrul Județean de Excelență Iaşi Concursul de Informatică CNER_CODE. Concursul a constituit un ultim antrenament înaintea etapei naţionale a Olimpiadei de Informatică, precum şi evaluarea finală a activităţii în cadrul Centrului de Excelenţă pentru anul şcolar 2022-2023.

Subiectele şi testele de evaluare au fost elaborate de Andrei Boacă, premiant la Olimpiada Naţională de Informatică şi membru în lotul naţional de informatică al României şi de Alin Răileanu, medaliat la Olimpiada Naţională de Informatică, ambii elevii în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”.

Problemele vor fi publicate pe platforma pbinfo.ro, devenind astfel accesibile tuturor elevilor din România, ca resursă pentru pregătirea lor de performanţă.

Concursul s-a desfăşurat pe 12 martie 2023, în laboratoarele de informatică ale Colegiului Naţional „Emil Racoviţă”, utilizând platforma Codeforces.

Premianţi

Clasa a IX-a

Nr. Nume și prenume elev Școala Punctaj Rezultat
1 BOSTAN LUCA LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 300 Premiul I
2 MAFTEI TUDOR LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 300 Premiul I
3 VASILIU DAVID LICEUL DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 300 Premiul I
4 BURUIANĂ RAREȘ-ANDREI COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 241 Premiul al II-lea
5 STOLERIU RADU COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 213 Premiul al II-lea
6 SALIAN SHAAN STEFAN LICEUL DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 202 Premiul al III-lea
7 BĂLĂȘESCU TUDOR-MIHAI LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 196 Premiul al III-lea
8 BACIU ANDREI LICEUL DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 188 Premiul al III-lea
9 TOMITA MATEI ALEXANDRU COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 188 Premiul al III-lea
10 NISTOR DORA-VALENTINA LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 151 Mențiune
11 ȚIPLIC DIANA-ȘTEFANIA LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 137 Mențiune
12 BURESCU MIHAI-BOGDAN LICEUL DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 136 Mențiune
13 STÎNGU GEORGE ALEXANDRU COLEGIUL NAȚIONAL „VASILE ALECSANDRI” 136 Mențiune
14 BUZDEA ANA COLEGIUL NAȚIONAL COSTACHE NEGRUZZI 123 Mențiune

Clasa a X-a

Nr. Nume și prenume elev Școala Punctaj Rezultat
1 BENCHEA MATEI LICEUL TEORETIC „MIRON COSTIN” PAȘCANI 300 Premiul I
2 CIOBANU ANDREI MIHAI COLEGIUL NAȚIONAL 300 Premiul I
3 COZMA TIBERIU LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 300 Premiul I
4 TANASE CRISTIAN LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 300 Premiul I
5 MOROȘAN TEODOR LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 290 Premiul al III-lea
6 VEREȘTIUC ANDREI COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 249 Premiul al III-lea
7 LOGHINOAIA ILINCA IOANA COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 247 Mențiune
8 FLORIȘTEAN IOAN COLEGIUL NAȚIONAL „EMIL RACOVIȚĂ” 240 Mențiune
9 IORDACHE ALEXANDRU LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 219 Mențiune
10 BALCANU CRISTIANA LICEUL TEORETIC DE INFORMATICĂ „GRIGORE MOISIL” 172 Mențiune

Profesori coordonatori: Emanuela Cerchez şi Marinel Şerban

Pagina concursului

Adauga un comentariu