Prima pagină » Economic Local » Criză în HoReCa! Patronii avertizează că până la 20% dintre afaceri ar putea dispărea în 2026 – VIDEO
Criză în HoReCa! Patronii avertizează că până la 20% dintre afaceri ar putea dispărea în 2026 - VIDEO

Criză în HoReCa! Patronii avertizează că până la 20% dintre afaceri ar putea dispărea în 2026 – VIDEO

23 ian. 2026, 13:57,
Redacția BZI în Economic Local

Industria ospitalității din România traversează una dintre cele mai dificile perioade din ultimii ani. Patronii din HoReCa spun că scăderea puterii de cumpărare a populației, creșterea taxelor și reducerea consumului îi împing pe mulți antreprenori spre faliment. Semnalul de alarmă a fost tras de președintele executiv al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR), Călin Cozma.

Patronii din HoReCa susțin că românii ies tot mai rar la restaurant

Prezent la o conferință organizată la Confederația patronală IMM România, la București, Călin Cozma a explicat că obiceiurile de consum ale românilor s-au schimbat radical, iar restaurantele resimt din plin acest lucru.

Potrivit acestuia, tot mai puțini oameni aleg să iasă în oraș, iar cei care o fac cheltuie mult mai puțin decât în anii trecuți.

„Undeva între 15 și 20% dintre companii vor intra în faliment. Și asta și din cauza taxelor directe pe care le avem și a creșterii TVA, dar și din cauza faptului că românii sunt mai săraci și nu prea mai ies la restaurant. Am ajuns la concluzia că 80% din mesele care sunt sunt de 2 sau 3 persoane, nu mai mult. Oamenii nu mai ies la restaurante ca să socializeze, cum se întâmpla, oamenii ies pentru strictul necesar, adică să mănânce și să plece acasă”, a spus Călin Cozma, președinte executiv FPIOR.

Călin Cozma a subliniat că ieșirile în oraș nu mai sunt un prilej de relaxare și socializare, ci mai degrabă o soluție rapidă pentru a lua masa, fără cheltuieli suplimentare.

Livrările la domiciliu cresc

Un alt fenomen observat de patronii din domeniu este creșterea comenzilor la domiciliu. Potrivit lui Călin Cozma, românii preferă livrările deoarece pot controla mai bine costurile și evită cheltuielile neprevăzute din restaurante.

„Livrările cresc, pentru că prețul la livrări este mai controlabil, adică știi că ți-ai luat un fel de mâncare și nu plătești mai mult. Deserturile ca vânzare au scăzut foarte mult, deserturile extra, adică un client bea una, maximum două băuturi la o masă, ceea ce, din previziunile noastre, 15-20% dintre operatorii noștri vor dispărea de pe piață”.

Conform cercetărilor realizate de FPIOR, clienții renunță tot mai des la deserturi, băuturi sau alte produse considerate „neesențiale”, ceea ce afectează direct profitabilitatea restaurantelor.

Situația dificilă din HoReCa a fost agravată și de sezonul estival slab din 2025, mai ales pe litoralul românesc. Călin Cozma a pus acest eșec pe seama eliminării voucherelor de vacanță pentru bugetari, măsură care a redus semnificativ numărul turiștilor.

„Nu vreau să mă-ntorc la faptul că voucherele de vacanță au fost scoase, că litoralul românesc, în acest an, a fost catastrofal, din punct de vedere al turiștilor”, a mai precizat Cozma.

În acest context, reprezentanții HoReCa avertizează că, fără măsuri rapide de sprijin și fără politici care să încurajeze consumul, anul 2026 ar putea aduce un val de închideri de restaurante, hoteluri și alte afaceri din domeniul ospitalității.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Taxa care trebuie plătită până la sfârșitul lunii martie! Cine trebuie să dea 796 de lei
Este o taxă care trebuie plătită până la sfârșitul lunii martie. Este vorba despre abonamentele pentru parcările de reședință, potrivit Primăriei Sectorului 1, care a anunțat o modificare semnificativă privind modul de administrare a acestor abonamente. Taxa care trebuie plătită până la sfârșitul lunii martie! Începând cu anul 2026, contractele existente vor fi reînnoite automat, […]
Taxa care trebuie plătită până la sfârșitul lunii martie! Cine trebuie să dea 796 de lei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 ianuarie 2026
23 ianuarie 2026