Prima pagină » Actualitate » CTP, furios pe Ilie Bolojan și miniștrii săi după oprirea reactorului: „Era la mintea cocoșului ce se va întâmpla”

CTP, furios pe Ilie Bolojan și miniștrii săi după oprirea reactorului: „Era la mintea cocoșului ce se va întâmpla”

14 aug. 2026, 12:09,
Andreea Ciobanu în Bzi.ro

Cristian Tudor Popescu lansează critici dure la adresa autorităților după oprirea controlată a celui de-al doilea reactor de la Cernavodă, pe fondul scăderii nivelului Dunării. Jurnalistul îi vizează în special pe miniștrii Radu Miruță și Diana Buzoianu, dar îl critică și pe Ilie Bolojan, despre care susține că și-a asumat declarațiile celor doi membri ai Guvernului interimar.

CTP a ironizat explicațiile oferite de ministra Mediului, Diana Buzoianu, în legătură cu situația de la Cernavodă. Gazetarul consideră că autoritățile ar fi trebuit să anticipeze scenariul scăderii dramatice a debitului Dunării și să ia din timp măsurile necesare.

„Cum e posibil ca, în atâția ani, lucruri atât de simple (…) să nu fie prevăzute? Cum adică să nu drăguiești brațul ăla al Dunării, în atâția ani?!”, a afirmat CTP.

Jurnalistul susține că un astfel de scenariu era previzibil și că autoritățile trebuiau să pregătească din timp soluții pentru situațiile în care nivelul Dunării ar fi scăzut semnificativ.

„Cum să nu îți faci scenariul extrem de plauzibil, care s-a mai produs în România, chiar dacă nu la nivelul ăsta, al scăderii nivelului Dunării?! Cu ce te ocupi?”, a continuat el.

CTP a criticat și modul în care autoritățile au comunicat în perioada premergătoare opririi reactorului, considerând că unele declarații au avut mai degrabă rolul de a transmite un mesaj liniștitor decât de a reflecta gravitatea situației.

CTP îl acuză pe Ilie Bolojan că „a girat” declarațiile miniștrilor

În cazul lui Radu Miruță, jurnalistul a ironizat mesajele de mulțumire și felicitările adresate instituțiilor implicate în gestionarea situației.

CTP consideră că intervențiile autorităților nu au schimbat realitatea de la Cernavodă și că declarațiile optimiste au fost depășite de evoluția situației.

„Premierul Bolojan a girat aceste exprimări ridicole ale doi miniștri din Guvern”, a susținut jurnalistul.

El a amintit și declarațiile potrivit cărora reactorul ar mai fi putut funcționa câteva zile în cazul continuării scăderii nivelului Dunării.

„Era la mintea cocoșului ceea ce se va întâmpla”, a afirmat CTP.

Al doilea reactor de la Cernavodă, oprit

Unitatea 2 a Centralei Nuclearoelectrice de la Cernavodă a fost oprită controlat joi dimineață, după ce nivelul și debitul Dunării au scăzut semnificativ.

Oprirea celui de-al doilea reactor a venit la aproximativ două săptămâni după ce fusese oprită și Unitatea 1, în contextul secetei și al temperaturilor ridicate.

Autoritățile au transmis că oprirea reactorului nu pune în pericol alimentarea populației cu energie electrică și că necesarul de energie va fi acoperit prin alte surse de producție și prin importuri.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 august 2026
23 august 2026