Prima pagină » Radio » Actualitate » Cum se albeste lenjeria. Ai nevoie de 3 ingrediente banale pe care le are oricine in casa
Cum se albeste lenjeria. Ai nevoie de 3 ingrediente banale pe care le are oricine in casa

Cum se albeste lenjeria. Ai nevoie de 3 ingrediente banale pe care le are oricine in casa

03 mart. 2020, 13:35,
în Radio
a:3:{s:7:"site_id";i:17;s:6:"old_id";i:20111;s:8:"site_url";s:12:"radio.bzi.ro";}

Cum se albeşte lenjeria. Lenjeria intimă poartă mulți microbi, din cauza prezenței materiei fecale și a diferitelor tipuri de bacterii de pe ea. Algerea lenjeriei de corp este o chestiune extrem de personală. În timp ce unele persoane prefera diverse culori, altele prefera ca sutienul sau chiloţii să fie albe.

Însă acesta alegere este una pretenţioasă, având în vedere cât de repede se pătează. Însă cu următorul truc, toate aceste probleme vor dispărea, iar lenjeria îşi va păstra nu doar culoarea, ci şi ţesătura.

Cum se albeşte lenjeria

În cele ce urmează vă arătăm ce paşi trebuie să urmaţi pentru albirea lenjeriei intime.

1. Puneţi apă caldă într-un lighean din plastic. Apoi adăugaţi următoarele ingrediente: 2 linguri de sare, o lingură de bicarbonat de sodiu şi o lingură de detergent.

2. Amestecaţi pentru omogenizare şi introduceţi lenjeria intimă, după care lăsaţi la înmuiat timp de 15 minute.

Dacă testura este gri, o puteţi lăsa chiar 30 de minute. După acest timp trebuie doar să spălaţi articolele vestimentare, iar apoi le clătiţi şi uscaţi!

Această metodă se poate folosi şi în cazul cămăşilor albe sau a lenjeriilor de pat.

Cum scapi de petele dificile

Petele dificile de pe lenjerie se îndepărtează astfel punând o lingură cu bicarbonat de sodiu direct pe zona pătată. Taie o lămâie pe jumătate şi freacă cu partea tăiată locul petei. Lasă să acţioneze timp de 15 minute, apoi spală hainele ca de obicei. Poţi să faci şi un amestec din bicarbonat de sodiu şi zeamă de lămâie, cu care să freci zonele afectate de pete.

Iată cum poți avea perdele mai albe. Atunci când le puneţi în maşina de spălat, pe lângă detergent, adăugaţi şi un pacheţel de praf de copt.

Mai mult, perdelele rămân albe dacă se adaugă în ultima apa de limpezit bicarbonat de sodiu. Şi nu în ultimul rând, perdelele devin uşor apretate dacă în apa de clătit punem un pumn de sare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Crește vârsta de pensionare! Ilie Bolojan a explicat clar cum se va proceda!
Ilie Bolojan a declarat public, în cadrul unei emisiuni la TVR1, că  va crește vârsta de pensionare, vizați fiind membrii MAI, MApN, Ministerul Sănătății și Ministerul Culturii. În schimb, premierul a precizat că nu vor exista schimbări în ceea ce privește norma de hrană a membrilor Ministerului Apărării. Crește vârsta de pensionare! Ilie Bolojan a […]
Crește vârsta de pensionare! Ilie Bolojan a explicat clar cum se va proceda!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 februarie 2026
19 februarie 2026