Mereu nemulțumit, deși președintele Klaus Iohannis își continuă liniștit turneul african alături de soția sa, Carmen și liota de consilieri care au prins prilejul să viziteze pe bani publici țara până unde biletele de avion sunt extrem de scumpe. Cel mai probabil safari-ul kenyan va fi urmat de unul tanzanian, dar asortat cu o vizită ”istorică” în Zanzibar (zonă foarte apreciată de turiștii români amatori de lux).
:format(webp):quality(80)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/11/tanzania-iohannis-9.jpg)
Președintele a fost primit ca un sultan la Der es Salaam
Iohannis, ”omul care aduce ploaia”
Președintele a fost primit ca un sultan la Der es Salaam, capitala administrativă a statului federal Tanzania (uniunea dintre fosta Tanganika și Zanzibar, în fapt două state separate aproape total, dar unite printr-un guvern și președinte federal) Primire specială la aeroport, garda de onoare, schimburi de medalii și cadouri și apoi declarații oficiale ale președintelui Klaus Iohannis și președintei federale Samia Suluhu Hassan la State House, reședința prezidențială oficială.
Cum venirea sa a fost acompaniată de o ploaie abundentă oaspeții au fost bucuroși de ”omul care aduce ploaia”, pentru că în lunile noiembrie și decembrie ploile sunt de scurtă durată și întâmplătoare în acea zonă a Africii.
Tanzania este un partener valoros în demersurile strategice ale României în raport cu partenerii africani, spune Klaus Iohannis, prezent într-o vizită în această țară. El a discutat cu președintele Republicii Unite a Tanzaniei, Samia Suluhu Hassan.
„Avem o relație îndelungată, caracterizată prin respect și încredere reciprocă, iar anul viitor vom marca deja 60 de ani de la stabilirea relațiilor bilaterale. Obiectivul acestei vizite este intensificarea dialogului politico-diplomatic și deschiderea de noi perspective de cooperare. În acest spirit, i-am adresat doamnei Președinte Samia Hassan invitația de a întreprinde o vizită în România, pentru a continua discuțiile foarte bune pe care le-am avut astăzi. Am stabilit o serie de priorități de urmărit de către autoritățile din cele două țări în perioada imediat următoare. I-am împărtășit doamnei Președinte viziunea României privind redinamizarea relațiilor noastre cu statele continentului african, în contextul în care România a adoptat recent Strategia Națională pentru Africa. Tanzania este un partener valoros în demersurile strategice ale țării noastre în raport cu partenerii africani”, spune Klaus Iohannis.
:format(webp):quality(80)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2023/11/tanzania-iohannis-11.jpg)
Iohannis s-a plâns elevilor din Kenya că nu mai are timp liber de când este președinte
El a afirmat că Tanzania poate conta pe România în ceea ce privește promovarea și dezvoltarea relațiilor cu Uniunea Europeană.
„În cadrul discuțiilor de astăzi am avut și un schimb de opinii cu privire la evoluțiile înregistrate într-o serie de dosare regionale și internaționale de actualitate. România, ca și Tanzania, este interesată de soluționarea situațiilor de criză la nivel global prin dialog, prin instrumente multilaterale și prin respectarea dreptului internațional. Ca vecin direct al Ucrainei și stat riveran la Marea Neagră, i-am prezentat doamnei Președinte evaluările României cu privire la situația de securitate din regiunea noastră și în legătură cu evoluțiile războiului dus de Rusia împotriva Ucrainei. De asemenea, am discutat concret despre modul în care putem gestiona multiplele consecințe ale războiului, inclusiv din perspectiva asigurării securității alimentare a statelor din Africa. Am prezentat amplele măsuri politico-diplomatice, logistice și administrative luate de România pentru facilitarea exporturilor de cereale din Ucraina, inclusiv către țările africane”, mai spune Iohannis.
Iohannis s-a plâns elevilor din Kenya că nu mai are timp liber de când este președinte
Klaus Iohannis a vorbit în fața elevilor din Kenya despre viața de președinte. Liderul statului a mărturisit că privilegiul este funcția, dar că, în aceeași măsură, pe plan personal, totul s-a schimbat și nu mai are timp liber.
„Toată viața noastră s-a schimbat complet, pentru că timpul nostru liber s-a diminiuat”, a declarat Iohannis,.
Declarațiile au fost făcute la Școala de fete Uthiru. Președintele a mărturisit că și viața de profesor îi mănâncă din timp. Tot acolo, liderul și soția sa au donat 30 de laptopuri pentru tinerele eleve, notează realitatea.net
Preşedintele Klaus Iohannis a început marţi vizita în mai multe state din Africa, prima etapă fiind Kenya, ulterior, joi, vizitând un liceu.
Turneul african al preşedintelui, care se va încheia în 23 noiembrie, mai include vizite de stat în Tanzania şi Republica Cabo Verde şi o vizită oficială în Republica Senegal.
Conform Administraţiei prezidenţiale, vizitele preşedintelui României în Africa reprezintă primul demers politico-diplomatic la acest nivel din ultimii 30 de ani şi vizează relansarea relaţiilor României cu continentul african.
Siktiiiiiiiiiiir,huoooooooo,lasa ca vei avea timp. Cine te- a facut presedinte? Cine te da jos? Tot noooooi romanii muritori de foame,tot noi te dam jooooooos
bietul om! atatea case, atatea plimbari, atatea strategii … e ceva supraomenesc. da’ in Borneo a fost, sau urmeaza?
a obosit de la atata calatorit, merita sa isi ia un concediu prin australia sau noua zeelanda
Lasa ca o sa ai timp liber la puscarie ,acolo n- o so iei si pe matracuca Carmita
Mai ziaristule care ai scris articolul, ma duci in eroare😄, am citit “dansul pulii” si ma gandeam ca a sculat Carmencita vreo 5 puli ale negroteilor si vad si eu un gang bang unde presedintele IohAnus este spectator 🤣🤷🏼♂️🤦🏼♂️
SIKTIR, nesimtit ordinar !
Mai mai câ nu lea cerut elevilor de acolo sâ îl aleagâ pe el gogowernator pentru a le preda meditații sau eșua cum ia eșuat pe elevi romîni unde-s mai mulți analfabeți și drogați câ nau bani de rechizite–desigur nu are timp liber câ e mereu turist și putea juca dansul ploii și în românica ca sâ intre românica în șenghen–
Dansul puscariei,matracucul si matracuca sarbatoresc inainte de puscarie,sa nu mai veniti in Romania noastra ,aici nu e acasa pentru voi. 1 miliard acessta distractie din banii romanilor si noi stam in frig,intuneric ,nu avem ce pune pe masa desi muncim dar …cu un salariu de rahat.