Prima pagină » National » Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn. Comunitatea plânge dispariția fiului directorului adjunct al APIA Timiș
Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn. Comunitatea plânge dispariția fiului directorului adjunct al APIA Timiș

Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn. Comunitatea plânge dispariția fiului directorului adjunct al APIA Timiș

19 nov. 2025, 09:17,
Cezar Bulgaru în National

Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn, provocând o undă de șoc în comunitatea din Timiș. Tânărul, în vârstă de doar 25 de ani, a fost găsit fără viață în somn, în noaptea de duminică spre luni.

Descoperirea tragică a fost făcută chiar de părinții săi, care au trăit clipe imposibil de descris.

Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn

Vestea morții lui Darius Micluță s-a răspândit rapid, lăsând în urmă durere, neputință și o întrebare care macină pe toată lumea, cum este posibil ca un tânăr aparent sănătos să se stingă atât de brusc?

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură – APIA Timiș, acolo unde tatăl său ocupă funcția de director adjunct, a transmis un mesaj public de solidaritate și condoleanțe:

„Tot colectivul transmite sincere condoleanțe familiei Micluță în aceste momente grele.”

Durerea familiei este inimaginabilă, iar cuvintele mamei îndoliate au emoționat mii de oameni. Zamfira Micluță a postat un mesaj sfâșietor pe Facebook, în memoria fiului său Darius Micluță, un mesaj care a străpuns inimile tuturor celor care l-au citit:

„Când îți mor părinții ești orfan , când îți moare soțul se numește văduvă. DAR CÂND ÎȚI MOARE COPILUL , NU EXISTĂ VREO DENUMIRE! Dragul meu Darius, îngerul nostru, sufletul nostru va rămâne pe veci nemângâiat! Îngerul meu ai plecat lăsându-ne cu o mare durere în suflete! Dumnezeu te-a luat prea devreme dintre noi! Drum lin, sufletul meu! TE IUBESC!”

În doar câteva ore, mesajul a strâns mii de reacții, distribuiri și mesaje de susținere. Prieteni, colegi și oameni care nu l-au cunoscut pe Darius Micluță au transmis condoleanțe familiei lovite de această tragedie greu de cuprins în cuvinte.

Ulterior, mama tânărului a anunțat detalii despre înmormântare, oferind comunității posibilitatea de a-i aduce un ultim omagiu:

„Cu adâncă durere în suflet, vă anunțăm că astăzi trupul neînsuflețit al iubitului nostru fiu DARIUS, va fi depus la Capela Cimitirului Ortodox din localitatea Lovrin. Vor fi două zile de priveghere, iar miercuri la ora 14.00 va începe Slujba Înmormântării. Cei care doresc să-și ia un ULTIM RĂMAS BUN ȘI SĂ-I ADUCĂ UN ULTIM OMAGIU, o puteți face începând din seara aceasta. Dumnezeu să-l odihnească în Împărăţia Sa. Veșnica lui pomenire.”

Comunitatea din Lovrin, copleșită de durere

Oamenii din Lovrin și din întreaga zonă Timiș susțin familia Micluță în aceste momente devastatoare. Vecinii și apropiații spun despre Darius Micluță că era un tânăr liniștit, respectuos, muncitor și plin de viață. Prietenii lui sunt în stare de șoc, mulți refuzând încă să creadă că au pierdut un om atât de tânăr și de bun.

Moartea lui a reaprins discuțiile despre sindromul morții subite la adulți, o realitate medicală rară, dar prezentă, care poate lovi fără semne prevestitoare. Deocamdată, familia nu a oferit detalii despre cauza medicală exactă a decesului, iar oamenii preferă să respecte discreția și suferința celor îndoliați.

Darius Micluță, un tânăr de 25 de ani, a murit în somn, iar comunitatea din Timiș este răpusă de durere.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iulie 2026
20 iulie 2026