Prima pagină » Editorial » De ce este extrem de importantă poziția Statelor Unite?
De ce este extrem de importantă poziția Statelor Unite?

De ce este extrem de importantă poziția Statelor Unite?

05 feb. 2026, 11:41,
Sorin Rosca Stanescu în Editorial

Președintele numit, Nicușor Dan, a cărui legitimitate, pe bună dreptate, este pusă sub semnul întrebării atât în România, cât și peste ocean, a bagatelizat raportul Comisiei Juridice a Camerei Reprezentanților din Congresul Statelor Unite. Mai mult chiar, se poate spune că i-a persiflat pe partenerii americani. Și nu este pentru prima dată. Și nu este primul și nici ultimul document oficial al autorităților de peste ocean care analizează lovitura de stat din România și consecințele ei.

A trecut mai bine de un an de când lui Nicușor Dan i se cere și a și promis, de altfel, pe de-o parte, desecretizarea ședinței care a avut loc la CSAT și care a fost punctul de plecare al loviturii de stat din 6 decembrie 2024 și, pe de altă parte, un raport din care să reiasă cu claritate pericolele majore la care ar fi fost supus statul român, astfel încât singura soluție ar fi fost anularea alegerilor. Nicușor Dan nu poate produce, la modul serios, asemenea documente niciodată, pentru că ele s-ar întoarce instantaneu împotriva lui. Și ar demonstra ilegitimitatea prezenței sale la Cotroceni. Și, de asemenea, ilegitimitatea desemnării de către președintele ilegitim a șefului guvernului, în persoana lui Ilie Bolojan.

Se impun, vizavi de ultimele evoluții care ne vizează, generate de autoritățile din Statele Unite, câteva constatări. Prima pe care decid să o fac este că, cu certitudine, atât Casa Albă, cât și Departamentul de Stat și nu mai puțin Congresul Statelor Unite dispun de informații corecte și complete privind lovitura de stat din România și circumstanțele ei. Le reamintesc cititorilor noștri o realitate care nu poate fi contestată. În întreaga perioadă a parteneriatului strategic cu Statele Unite și, mai ales, în perioada în care acesta a funcționat ca parteneriat consolidat, atât CIA, cât și FBI, din motive diferite, specifice, au primit, în mod cât se poate de oficial, acceptul și înlesnirile necesare din partea autorităților de la București de a deschide birouri în principalele instituții de forță ale statului: la SRI, la Ministerul de Interne, în celelalte servicii secrete importante.

De asemenea, agenții celor două agenții au primit și au executat misiunea de a supraveghea și, la nevoie, chiar de a îndruma activitatea celorlalte instituții ale statului român. Faptul că, din când în când, Ambasada Statelor Unite îi convoca la sediul ei pe demnitarii statului român sau că funcționarii ambasadei descindeau în instituții ale statului român, inclusiv în Parlament, constituia mai degrabă o reglare de conturi politice, desigur, cu excepția situațiilor în care se exercita, prin șantaj sau persuasiune, un trafic de influență în favoarea companiilor americane.

Nu am nici cel mai mic dubiu, așadar, că, din capul locului, toate circumstanțele vizând lovitura de stat au fost cunoscute și evaluate la Washington. Sub regimul Joe Biden, care a încurajat această operație fatală pentru democrația din România, la Washington nu s-a produs niciun fel de reacție negativă. Abia după venirea la Casa Albă a lui Donald Trump, treptat, pe măsura reformării statului american, abordarea față de România s-a schimbat și, astfel, la un an și peste de la lovitura de stat, reacțiile de dezaprobare și de condamnare a autorităților de la București vin în cascadă.

Reprezentanții Comisiei Juridice a Camerei Deputaților din Congresul Statelor Unite, care au redactat acest document ce vizează derapajele democratice din câteva state ale Uniunii Europene, punându-le, pe bună dreptate, pe seama influențelor nefaste ale Bruxellesului, știu cu certitudine – și acest lucru se va demonstra – mult mai multe despre circumstanțele loviturii de stat din România. Este important de reținut că niciodată, în întreaga istorie a Uniunii Europene, nu s-a mai întâmplat ca alegerile să fie anulate printr-o înfrângere atât de radicală a dreptului cetățenilor de a alege.

O demonstrează acest lucru inclusiv reacțiile care au fost făcute publice din partea unor așa-ziși judecători de la CCR, care confirmă faptul că au reacționat așa cum au reacționat la câteva zile după ce au constatat că alegerile prezidențiale s-au desfășurat corect în primul tur de scrutin și au întrerupt abuziv cel de-al doilea tur de scrutin – atenție, la solicitarea expresă a Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care se întrunise cu câteva zile înainte tocmai cu acest scop. Niciodată până în decembrie 2024 Curtea Constituțională nu a fost astfel solicitată de vreo instituție a statului român, întrucât se știe că asemenea solicitări sunt contrare Legii Fundamentale.

Ieri seară, a intervenit și Toni Greblă într-o dezbatere organizată de Anca Alexandrescu la Realitatea Plus, care, cu îndelungata sa experiență de parlamentar, apoi de judecător CCR și, în fine, de președinte al Autorității Electorale Permanente, a susținut, pe bună dreptate, cu subiect și predicat, că în România a avut loc o lovitură de stat. Dar, în prealabil, a confirmat că, în primul tur al alegerilor prezidențiale, niciunul dintre cei circa 200 de mii de supraveghetori ai scrutinului, reprezentanți ai diverselor partide în centrele de votare, nu a contestat rezultatele alegerilor și nici modul de desfășurare al acestora.

Și, ceea ce este și mai important, Toni Greblă a confirmat încă o dată faptul că nu există nici cea mai mică probă de imixtiune a Federației Ruse în procesul electoral de la București. Ceea ce, de altfel, afirmă și autoritățile din Statele Unite.

Din această perspectivă, se poate spune că Uniunea Europeană este în corzi. Și pentru imixtiunile făcute în câteva state europene cu prilejul alegerilor, și pentru recentele măsuri adoptate pentru cenzurarea mass-mediei, în special, și a libertății de expresie, în general. Iar totul se întâmplă pe fondul unei crize economice fără precedent, în care Europa se scufundă, în special în urma măsurilor adoptate de Comisia Europeană condusă de Ursula von der Leyen.

Mai devreme sau mai târziu, coloana vertebrală a actualei arhitecturi UE se va frânge și este greu de presupus că, din nou, a treia oară în istorie, Statele Unite vor salva Europa. Fantoma Federației Ruse se topește în ceață, confruntată cu evidența.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Ilie Bolojan anunță că nu va crește prețul la gaze nici în 2026! „Protejăm cetățenii de puseul de inflație”
Ilie Bolojan anunță că nu va crește prețul la gaze nici în 2026. Mai mult, premierul transmite că, din 2027, România va exploata resursele din Marea Neagră și va exista mai mult gaz pe piață, ceea ce ar putea duce la prețuri mai mici. Însă, până atunci, premierul României propune o perioadă de tranziție de […]
Ilie Bolojan anunță că nu va crește prețul la gaze nici în 2026! „Protejăm cetățenii de puseul de inflație”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 februarie 2026
05 februarie 2026