Prima pagină » Coronavirus » De ce Italia este a doua cea mai afectată ţară de coronavirus, după China
De ce Italia este a doua cea mai afectată ţară de coronavirus, după China

De ce Italia este a doua cea mai afectată ţară de coronavirus, după China

11 mart. 2020, 13:45,
în International

Italia a ajuns a doua cea mai afectată ţară din lume de coronavirus, după China, în timp ce Germania este cel mai puţin atins stat din Europa, având cea mai mică rată a mortalităţii din ţările europene cu un mare număr de cazuri confirmate.

Norman Fried, expert medical, cercetător la Universitatea din Columbia, a declarat că numărul mare de morţi din Italia este şi din cauza tipului de populaţie – cea mai bătrână din lume. Vârsta medie a celor decedaţi este 81 de ani, a subliniat expertul.

Dincolo de acest fapt, Germania care a avut primul caz confirmat pe 27 ianuarie, mai devreme cu câteva zile decât Italia, a luat măsuri mai „drastice şi mai rapide decât nordul Italiei”. „Germanii au luat în serios boala infecţioasă încă din decembrie (…) contacţii să fie avertizaţi, izolaţi, testaţi etc“.

În Italia însă, pe 3 martie, guvernul nu se decisese dacă e o problemă asiatică sau altceva.

Italia are o populaţie de 59 de milioane de locuitori şi a trecut de 10.000 de cazuri, înregistrând marţi un nou record de decese într-o singură zi :168. Numărul deceselor a ajuns la 631.

Marţi, Germania a confirmat primele două decese şi un număr de 1.565 de cazuri, cu peste 340 de noi îmbolnăviri într-o singură zi, în condiţiile în care are o populaţie de 82 de milioane de oameni.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026