Prima pagină » Actualitate » Declarațiile tatălui fetei incendiate din Mehedinți: „Nu vin să văd fata, am alte probleme. El era prietenul meu”
Declarațiile tatălui fetei incendiate din Mehedinți: „Nu vin să văd fata, am alte probleme. El era prietenul meu”

Declarațiile tatălui fetei incendiate din Mehedinți: „Nu vin să văd fata, am alte probleme. El era prietenul meu”

18 iun. 2020, 17:59,
Elena Nicoleta BUJOR în Actualitate

Declaraţiii halucinante făcute de tatăl fetei arse de criminalul eliberat condiţionat. Bărbatul spune că nu poate să ajungă să-şi vadă fiica pentru că are şi alte probleme de rezolvat, mai importante.

Declarațiile tatălui fetei incendiate din Mehedinți

Bărbatul a precizat că nu poate să ajungă să-şi vadă fiica deoarece are şi alte probleme de rezolvat, mai importante. Acesta se va duce să-şi scoată celălalt copil, un minor, din centrul de plasament. Bărbatul susţine că până sâmbătă nu va ajunge la Bucureşti.

” Nu vin la Bucureşti ca mai a alte probleme în Turnul Severin. Și în Severin am probleme importante, mă duc să-mi scot copilul, mi l-a luat Protecția Copilului.  A fost prieten cu mine nu cu fata, bărbatul, nu a avut tangență cu fata, nu mai răspund la nicio întrebare. Era prietenul meu, venea la mine acasă, l-am pus la masă, care e problema? Nu am bănuit doamnă, îi luăm unde am fost la muncă. Da, îmi reproșez că m-am împrietenit cu nenorocitul, asta îmi reproșez, nu trebuia să mă împrietenesc cu el.”, a spus Gheorghe Șchiopu, tatăl fetei.

Starea de sănătate a tinerei incendiate

Starea de sănătate a tinerei, în vârstă de 17 ani, incendiate de un bărbat din Mehedinţi. Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a transmis că starea fetei în vârstă de 17 ani din Mehedinţi, care a fost incendiată de un bărbat eliberat după 25 de ani de detenţie, este critică. Prognosticul cadrelor medicale este unul rezervat având în vedere gradul de arsură şi suprafaţa afectată.

Nelu Tătaru a fost interpelat luni, 15 iunie 2020, care este starea de sănătate a fetei incendiate. Aceasta a fost transferată la Spitalul Grigore Alexandrescu, iar starea ei este critică.

“A fost transferată la Grigore Alexandrescu. Starea ei este critică, pronosticul este rezervat având în vedere şi gradul de arsură şi suprafaţa”, a explicat ministrul Sănătăţii.

Reamintim că incidentul s-a produs în localitatea Dârvari, judeţul Mehedinţi. Bărbatul în vârstă de 45 de ani fusese condamnat la închisoare pe viaţă pentru uciderea a cinci oameni şi eliberat după 25 de ani de detenţie. El revenise din Olanda şi ar fi trebuit să se afle în autoizolare.

Bărbatul nu era din localitate, iar autorităţile locale spun că a ajuns la Dârvari după ce un fost coleg de detenţie i-a permis să locuiască în casa sa şi să aibă în grijă imobilul.

Bărbatul şi victima sa ţineau legătura pe reţelele de socializare, spun apropiaţii fetei.

În data de 11 iunie fata l-a reclamat pe bărbat pentru viol, însă examenul medico-legat nu a confirmat faptul că tânăra ar fi suferit leziuni ca urmare a unei agresiuni sexuale, susţin surse judiciare. În urma reclamaţiei, fata, care stătea cu o bunică şi cu fratele ei mai mic, a fost dusă într-n centru de protecţie socială, de unde a fost scoasă de acolo de către familie.

A fost arestat după ce a incendiat o adolescentă de 17 ani

A fost arestat după ce a incendiat o adolescentă de 17 ani. Criminalul în serie, acuzat că a dat foc unei copile în vârstă de 17 ani, din Mehedinți, a fost arestat preventiv. Bărbatul își va petrece următoarele 30 de zile în spatele gratiilor.

Ucigașul Ion Cristian Turnagiu s-a întors special din Olanda, unde plecase la muncă împreună cu tatăl victimei pentru a-și pune în aplicare planul macabru, după ce fata l-a acuzat de viol.

Bărbatul, în vârstă de 45 de ani, are la activ alte patru crime și fusese eliberat din închisoare anul trecut.

Victima incendiată este în stare critică și a fost transportată cu elicopterul SMURD la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026