Prima pagină » Eveniment-Social » Deschiderea Galeriei de Artă Românească a Muzeului de Artă de la Palatul Culturii din Iași
Deschiderea Galeriei de Artă Românească a Muzeului de Artă  de la Palatul Culturii din Iași

Deschiderea Galeriei de Artă Românească a Muzeului de Artă de la Palatul Culturii din Iași

24 oct. 2025, 09:21,
Redacția BZI în Eveniment-Social

În An Centenar pentru Palatul Culturii din Iași, Complexul Muzeal Naţional „Moldova” Iaşi invită publicul la un eveniment cu o semnificație deosebită pentru iubitorii de artă și patrimoniu: Deschiderea Galeriei de Artă Românească a Muzeului de Artă, care va avea loc marți, 28 octombrie, începând cu ora 10.00.

Cuprinzând lucrări semnificative ale maeştrilor artei moderne româneşti și, totodată, lucrări reprezentative ale şcolii ieşene de arte plastice, Galeria de Artă Românească dezvăluie privitorilor, într-un spațiu reconceptualizat, organizat în cinci săli, o selecţie reprezentativă de 82 de lucrări de pictură și sculptură, din perioada modernă a artei româneşti, realizate de artiști celebri, precum Emanoil Bardasare, Constantin D. Stahi, Theodor Aman, Sava Henția, Nicolae Grigorescu, Ion Andreescu, Ștefan Luchian, Nicolae Tonitza, Ștefan Dimitrescu, Francisc Șirato.

„La exact un an de la inaugurarea Galeriei de Artă Europeană, dăruim publicului un moment mult așteptat: Deschiderea Galeriei de Artă Românească. Vă invităm să pășiți alături de noi în acest spațiu fascinant, să ne bucurăm împreună de artă, aducând astfel un omagiu inegalabililor artiști români, precum și întemeietorilor primului muzeu de artă din Principatele Române, Pinacoteca ieșeană, la împlinirea a 165 de ani de existență”, afirmă Andrei Apreotesei, manager Palatul Culturii – Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași.

Dedicată artiștilor şi curentelor care au definit evoluţia artei în România în secolele XIX şi XX, cu accent pe perioada interbelică, selecția oferă vizitatorilor nu doar o incursiune cronologică şi tematică, ci şi o experienţă inedită într-un context muzeal contemporan. Panotarea a fost organizată cronologic, astfel încât privitorul să poată urmări atât evoluţia estetică, socială şi culturală a artei româneşti moderne, cât și succesiunea etapelor şi a influenţelor.

Lucrările de pictură și sculptură expuse au beneficiat de atenția și profesionalismul experților în conservare-restaurare de la Centrul de Cercetare şi Conservare – Restaurare a Patrimoniului Cultural din cadrul Complexului Muzeal Național „Moldova” Iași.

Iubitorii de artă sunt invitați să descopere, prin intermediul acestor opere importante ale artei româneşti moderne, numeroasele conexiuni cu arta europeană, într-un spaţiu muzeal amenajat la standarde contemporane de expunere.

Începând cu data de 28 octombrie 2025, Galeria de Artă Românească poate fi vizitată în cadrul Muzeului de Artă de la Palatul Culturii, cu biletul aferent acestuia, de marți până duminică, în intervalul orar 10.00 – 17.00.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 martie 2026
27 martie 2026