Prima pagină » National » Detalii de ultimă oră! Ce se întâmplă cu programul Rabla
Detalii de ultimă oră! Ce se întâmplă cu programul Rabla

Detalii de ultimă oră! Ce se întâmplă cu programul Rabla

24 iul. 2025, 18:35,
Redacția BZI în National

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat că lansarea programului Rabla va fi posibilă imediat ce va fi adoptat al doilea pachet de măsuri fiscale. Ulterior, va fi emis un Ordin de Ministru care va stabili valoarea noilor vouchere acordate prin program. După publicarea acestui ordin, se va respecta o perioadă legală de 10 zile pentru transparență decizională, după care programul va putea fi lansat oficial.

Platforma tehnică și criteriile de selecție pentru programul Rabla rămân neschimbate, ceea ce înseamnă că nu sunt anticipate întârzieri în implementare. Bugetul alocat pentru persoanele fizice este de 200 de milioane de lei.

„Am spus că imediat ce se adoptă pachetul doi de măsuri, vom putea emite Ordinul de Ministru privind valoarea voucherelor, iar după cele 10 zile legale de transparență, putem da drumul programului. Platforma tehnică și criteriile de selecție sunt aceleași, deci nu va exista nicio întârziere în acest sens”, a precizat ministrul Buzoianu.

Situația programului Casa Verde

În ceea ce privește programul Casa Verde, acesta este în prezent în analiză, alături de toate celelalte programe gestionate de Administrația Fondului pentru Mediu (AFM). Concluziile privind viitorul fiecărui program vor fi incluse în același pachet doi de măsuri fiscale.

Pentru Casa Verde, Ministerul Mediului ia în calcul finanțarea prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), mai exact prin componenta RePower EU, coordonată de Ministerul Fondurilor Europene. Această opțiune este considerată mai eficientă, având în vedere că programul are același obiectiv: instalarea de panouri fotovoltaice.

„Analizăm atent programul Casa Verde, în contextul în care anul acesta există deja un proiect finanțat prin PNRR, RePower EU, care are același scop – sprijinirea instalării de fotovoltaice. Nu este oportun să lansăm, în paralel, două programe de miliarde de lei sau euro, cu obiective identice, dar gestionate de ministere diferite. Dacă fondurile europene sunt deja disponibile prin PNRR, este firesc să le folosim în această direcție”, a explicat Buzoianu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO PSD suspendă negocierile cu Adrian Veștea după decizia PNL. Formarea noului Guvern intră într-o etapă incertă
PSD a suspendat negocierile programate cu Adrian Veștea după ce PNL i-a cerut premierului desemnat să își depună mandatul. Negocierile pentru formarea noului Guvern sunt blocate, iar șansele unei majorități parlamentare sunt puse sub semnul întrebării. Scena politică traversează un nou episod tensionat după ce Partidul Social Democrat a decis să suspende pentru moment discuțiile […]
PSD suspendă negocierile cu Adrian Veștea după decizia PNL. Formarea noului Guvern intră într-o etapă incertă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 iunie 2026
17 iunie 2026