Prima pagină » Titlurile zilei » DGASPC a cumpărat case în Hârlău la prețuri de vile din Iași! Directorul și-a îmbogățit cumătrul și un afacerist cunoscut la Consiliul Județean

DGASPC a cumpărat case în Hârlău la prețuri de vile din Iași! Directorul și-a îmbogățit cumătrul și un afacerist cunoscut la Consiliul Județean

10 oct. 2025, 02:00, 8 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

DGASPC Iași a cumpărat două case în Hârlău, însă prețurile oferite și contractele semnate cu foștii proprietari ridică mai multe semne de întrebare

Din anul 2022, a început să fie pus în aplicare Programul de Interes Național privind dezinstituționalizarea persoanelor cu handicap aflate în instituții de tip vechi. Astfel, DGASPC Iași a depus mai multe proiecte spre finanțare pentru înființarea unor Locuințe Maxim Protejate. În anul 2024, au fost cumpărate, la Hârlău, două proprietăți la prețuri foarte mari pentru zona respectivă, iar foștii proprietari au legături cu instituțiile statului.

Cât a cheltuit DGASPC Iași pe două case în Hârlău

În contextul desființării centrului de la Hârlău, DGASPC a înființat mai multe Locuințe Maxim Protejate, printre care și Arțarul 1 și 2. Fondurile au fost nerambursabile și au provenit de la Uniunea Europeană.

Arțarul 1 se află pe fundac Alexandru Lăpușneanu, nr. 36, din Hârlău și a fost cumpărată, împreună cu terenul, pentru suma de 958.700 de lei, aproximativ 188.190 de euro. Suprafața imobilului este de 165 mp, iar terenul este de 767 mp. Fostul proprietar este Dan Cojocea, un om de afaceri bine cunoscut în Hârlău, dar și la nivelul Consiliului Județean Iași.

Arțarul 2 se află pe strada Alexandru cel Bun, nr. 19A, din Hârlău și a fost cumpărată de la Marian Mihulcă, un alt afacerist din oraș. Proprietatea a costat 1.189.920 de lei, aproximativ 233.578 de euro. Terenul are o suprafață de 993 mp, pe care sunt amplasate două clădiri, una de 119 mp și una de 61 mp. La timpul respectiv, erau cele mai scumpe proprietăți din orașul Hârlău. La o simplă căutare pe internet, în municipiul Iași sunt zeci de proprietăți la același preț și poate de o calitate superioară, însă în Hârlău nu există case la sume atât de mari.

În caietul de sarcini de la anunțul de licitație erau specificate următoarele condiții pentru locuință: 1 cameră, care poate fi utilizată pentru activitățile de zi; 4 camere pentru odihnă, cu o dimensiune de minim 12mp/cameră, sau mai mult de 4 camere, de minim 6 mp; minim 2 grupuri sanitare echipate; 1 bucătărie de minim 8 mp; imobilul să fie branșat la utilități; suprafața construită să fie de minim 171 mp, iar terenul minim – 300 mp. Cerințele pentru aceste achiziții sunt extrem de specifice, însă nici cele două oferte nu au respectat toate condițiile.

Jurnaliștii de la cotidianul BZI au fost la fața locului pentru a vedea cele două Locuințe Maxim Protejate – Arțarul 1 și 2.

„Toată lumea îi cunoaște pe cei doi. Vor să cumpere totul din Hârlău și fac mereu afaceri cu instituțiile statului, primării, Consiliul Județean și tot așa. Caută mereu să facă profit cât mai rapid. Lumea îi cunoaște”, a spus un localnic din Hârlău.

Localnicii din zonă îi cunosc bine pe foștii proprietari și nu au fost deloc surprinși de această afacere.

„Da, aici, pe Alexandru cel Bun, stau numai fete; în partea cealaltă, la Cojocea, sunt băieții. Normal că îi cunoaștem. Tot Hârlăul a auzit de oamenii aceștia”, a spus un localnic din zonă.

Foștii proprietari au făcut o afacere bună

Unul dintre foștii proprietari nu este străin de contractele cu DGASPC Iași. Marian Mihulcă are o firmă de construcții, SC Rezident House, care, în anii trecuți, a câștigat mai multe contracte cu DGASPC Iași. Mai mult, fiul lui Marian Mihulcă, Lucian Mihulcă, a fost cununat chiar de directorul adjunct DGASPC Iași, Ioan Ticu, omul care se ocupă de proiectul înființării de locuințe protejate.

„Nu mai țin minte exact cât a fost suma, dar cred că un pic mai puțin. A fost un anunț public la DGASPC – achiziționau case; mi-am încercat norocul ca toată lumea. Am văzut anunțul și asta a fost. Au fost evaluatori, comisie de la București; nu am spus eu câți bani face. Doar asta s-a întâmplat. Eu nu am avut nicio înțelegere. A fost o procedură corectă. Am făcut investiții în casa aia, ca să poată trăi oamenii decent. Au fost și alte oferte atunci, dar dacă nu au întrunit condițiile, nu a fost vina mea. Am fost la sediul DGASPC, după ce am făcut oferta. Am mai lăsat de la preț și m-am înțeles să mai fac eu câteva intervenții la imobile, ca să semnăm contractul. Pe domnul director Ioan Ticu îl cunosc și doar atât, mai ales că firma mea a mai avut contracte cu DGASPC Iași. Am participat la licitație, totul legal. Într-adevăr, el este nașul fiului meu. Eu i-am propus lucrul acesta în urmă cu mai mulți ani, dar nu are nicio legătură”, a precizat Marian Mihulcă, patronul firmei SC Rezident House.

Dan Cojocea deține firma SC Drum Construct, care are contracte cu primăriile din zonă și inclusiv cu Consiliul Județean Iași. Din punctul de vedere a lui Dan Cojocea, acesta a vândut ieftin proprietatea din Hârlău.

„Hârlăul este un oraș mic, am auzit și eu că se căutau case – cei de la DGASPC –, așa că am depus și eu ofertă. Nu mai știu exact ce sumă am primit, este ceva de genul cum spuneți dumneavoastră. Prețul nu este mare deloc, deoarece construcția este nouă. Casa era făcută pentru mine, am folosit cele mai bune materiale. A ajuns la 700 de euro pe metru pătrat, am dat-o ieftin. Știți cum e, un kilogram de cuie este tot atât la Hârlău și la Iași”, a spus Dan Cojocea, patronul firmei SC Drum Construct.

Proiectul a fost aprobat și de Consiliul Județean Iași

De asemenea, Consiliul Județean Iași, instituție care administrează și finanțează Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Iași, a analizat toată procedura, însă nu a văzut nimic suspect privind prețurile. Managerul de proiect, Ioan Ticu, directorul adjunct DGASPC Iași, a precizat că legea a fost respectată. Într-adevăr, însă interesul instituției era de a găsi proprietăți cât mai ieftine, pe care, ulterior, să le valorifice. Directorul adjunct a precizat că nu existau oferte, în timp ce Dan Cojocea și Marian Mihulcă au precizat că au fost și alte persoane interesate. Ironia sorții, chiar lângă Arțarul 1 era o proprietate de vânzare, care, într-adevăr, necesita reparații.

„Am făcut o procedură proprie în baza Legii 98 privind achizițiile publice. Proiectele au fost aprobate de către Ministerul Muncii, împreună cu Consiliul Județean Iași; s-a făcut o evaluare externă cu un evaluator. Prețul pieței nu l-am stabilit noi. Ulterior, am pornit o negociere cu fiecare proprietar. Am obținut hotărâre de Consiliu Județean, după care s-a aprobat investiția și am cumpărat. Este perfect legal. De trei ani de zile, tot am căutat în tot Hârlăul case pentru a proteja și angajații de acolo. Noroc că am găsit. Prima oară, nu era nimic. Așa am cunoscut o groază de oameni. După ce am luat locuințele, aveam bugetate reparații, alei, rampe și o văruială – era totul”, a declarat Ioan Ticu, director adjunct DGASPC Iași.

Totuși, Ioan Ticu nu este o simplă cunoștință cu Marian Mihulcă. Directorul adjunct DGASPC Iași este, din 2017, nașul de cununie a fiului lui Marian Mihulcă, Lucian Mihulcă.

„Îl cunosc pe domnul Mihulcă – are și o firmă –, a venit în urmă cu mai mulți ani la noi, cu o firmă la licitații. De atunci, am făcut cunoștință. La fel și pe domnul Cojocea, îl cunoșteam tot așa, prin firmă”, a precizat Ioan Ticu.

DGAPSC Iași a plătit sume uriașe pentru cele două case din Hârlău, iar modul în care s-a desfășurat toată procedura ridică mai multe semne de întrebare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Comentarii
  • ca maimuteeeeeeeeeeeeee

  • Frateeeeee Ticu ți Ion Florin sunt transpartinici, sunt ca fixativul Dry wetter taft, rezistă la orice…au dat șpagă lui Popa, au dat șpagă lui Alexe,nimic nu-i clintește din loc…degeaba articole, degeaba dezvăluiri, au șoricul gros și pile la partide,na.

  • Frateeeeee Ticu ți Ion Florin sunt transpartinici, sunt ca fixativul Dry wetter taft, rezistă la orice…au dat șpagă lui Popa, au dat șpagă lui Alexe,nimic nu-i clintește din loc…degeaba articole, degeaba dezvăluiri, au șoricul gros și pile la partide,na.

  • cetățean cinstit

    Oamenii ăștia au muls fondurile pentru Hârlău ca nesătulii. Toate contractele publice ajung la ei și fac treabă de mântuială. Ce „repară” sau „construiesc” ei azi, se strică mâine și repară tot ei, prin alte contracte de finanțare. Nu se tem de Dumnezeu. Știu doar să profite și să sugă bani publici. Au multă putere că împart banii cu cine trebuie. Căutați proiectul cu grădinița să vedeți acolo cum au decurs lucrările. Exemplele pot continua. Unde te uiți în Hârlău, poți vedea o „lucrare” de a unuia din cei doi. Îmi e scârbă. Nu știu cum se mai suportă când se vâd în oglindă.

  • Bebe Mihaescu

    Harlaul este un hub puternic industrializat, are centura ocolitoare dispusa pe trei nivele, se va construi si un zgaraie nori, deci de ce vreti sa defaimati aceasta metropola in devenire??
    Evident, are si milionarii ei, cum altfel? De ce va luati de acesti milionari care au trudit pe bancile scolilor pentru a deveni oameni de nadejde intr-o societate dominata de hoti si gainari?

  • Si DIRECTORII ca si toti ceilalti alesi sau numiti, ar trebui sa stea maxim 10 ani intr-o viata in aceste posturi, exact asa cum este la PRESEDINTE.

    Sunt DIRECTORI la fel ca si ASTA care au zeci si zeci de ani de sefie in diferite institutii din tot judetul IASI si nu numai.

    Au curajul PARLAMENTARII de IASI, sa faca un act normativ in sensul reducerii mandatelor de boieri ai acestor directorasi ?????

  • Belceșteanul nocturn

    D. C. este cel mai șmeker afacerist pe axa Hârlău – Cotnari – Belcești și încă nu i-a deskoperit nimeni șmekeriile, pentru k nu are cine. Nici când iese la brakonat noaptea cu Mihai S. din Arman nu este prins pentru că este șmeker.

  • 😂😂😂😂😂 Dan COJOCEA cel mai hoț nu știu cum puteți avea încredere în el

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 februarie 2026
27 februarie 2026