Prima pagină » Actualitate » Diana Șoșoacă, prezentă la hramul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”. S-a rugat alături de arhiepiscopul Teodosie pentru ploaie

Diana Șoșoacă, prezentă la hramul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”. S-a rugat alături de arhiepiscopul Teodosie pentru ploaie

15 aug. 2024, 13:07, 9 ,
în Actualitate

Diana Șoșoacă, europarlamentar și lider S.O.S. România, este prezentă astăzi, 15 august 2024, la Cumpăna, la hramul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”.

Oficierea slujbei este săvârșită de arhiepiscopul Teodosie al Tomisului.

Diana Șoșoacă a participat la botezul a trei copii orfani și ulterior la rugăciunea pentru ploaie.

„Cu smerenie și iubire frățească, întru binecuvântarea Domnului nostru Iisus Hristos, vă invităm să participați la prăznuirea Hramului Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din comuna Cumpăna, județul Constanța.

Cu aleasă bucurie vom primi prezența dumneavoastră la această sărbătoare de suflet, care va fi rânduită după cum urmează:

– Miercuri, 14 august 2024, începând cu ora 18:30, se va săvârși Vecernia, urmată de Slujba Privegherii și Prohodul Adormirii Maicii Domnului.

– Joi, 15 august 2024, de la ora 8:30, ne vom învrednici a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, urmată la ora 11:00 de oficierea Sfintei Taine a Botezului pentru trei copii aflați în grija asistenței maternale, precum și de slujba pentru încetarea secetei, ambele fiind săvârșite de către Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, în sobor de preoți și diaconi.

Sărbătoarea va fi încununată printr-o agapă frățească tradițională, întru comuniune și dragoste creștină.

Ne rugăm ca Dumnezeu, în milostivirea Sa nemărginită, să primească cu bunătate ostenelile noastre, prin mijlocirea rugăciunilor înălțate la Sfintele Moaște ce vor fi aduse spre închinare în Biserica Parohială, al cărei Hram îl sărbătorim.

Vă așteptăm cu drag în număr cât mai mare, nădăjduind că rugăciunile înălțate către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu vă vor aduce sănătate, binecuvântare și mântuire sufletească!”, se arată într-un comunicat transmis de reprezentanţii Primăriei Cumpăna.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii
S-a aflat motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii. Suspectul a fost prezentat în fața judecătorilor de la Tribunalul Bihor și arestat preventiv pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat. În timpul audierilor, acesta a susținut că își dorea o relație cu adolescenta, însă […]
Motivul pentru care Alicia, tânăra de 18 ani din Bihor, a fost ucisă în timpul practicii
Comentarii
  • Diana!Stii ceva despre ,,pacatul trufiei”? In Casa Domnului suntem egali.Nimic nu exista mai presus de Dumnezeu.

    • Nu exista egalitate

      Nu, nu suntem egali. Dumnezeu nu este marxist. Unii primesc 10 talanti, altii primesc 5 talanti, altii primesc doar unul singur. Dumnezeu le-a dat unora sa conduca, altora sa serveasca. Asta e ordinea fireasca a lucrurilor. Nu suntem egali, unii sunt mai destepti, altii sunt mai prosti. Deci egalitatea nu exista, e doar o iluzie care strica ordinea fireasca a lucrurilor. Om fi egali in umanitatea noastra, in iubirea pe care o primim de la Dumnezeu, dar in ceea ce priveste ierarhia, nu suntem egali. Unii sunt superiori altora. Oricine neaga acest lucru, neaga ordinea fireasca instituita de Dumnezeu. Punct.

  • Pai unde putea sa se reculeaga rusofila decat tot la un frate rusofil popa spagoveanu botezat Mache intrusecuritate acolo unde dadea cu subsemnatul!

  • Cred c ar trebui sa se roage pentru minte.

  • pai daca se pisa vaca asta inunda dobrogea fara rugaciuni

  • A plouat sau nu a plouat? Asta-intrebarea.

  • roman din Iasi

    Doamne ajuta sa fie Diana Presedintele Romaniei! Diana Sosoaca Presedintele Romaniei, salvarea Romaniei. Stim ca vom avea din nou sisteme de irigatii, ea se tine de cuvant, Lgbt-istii se vor imputina, tara noastra isi va recapata resursele, independenta si suveranitatea, persoanele cu handicap vor fi tratate cu respect si atentie mai multa , jandarmii nu vor mai trage in noi ca in niste obiecte si multeee se vor schimba pentru binele poporului roman. DIANA SOSOACA PRESEDINTELE ROMANIEI!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 mai 2026
11 mai 2026