Prima pagină » International » Doliu în lumea presei! A murit jurnalistul și omul de litere, Jean-Claude Guillebaud

Doliu în lumea presei! A murit jurnalistul și omul de litere, Jean-Claude Guillebaud

10 nov. 2025, 14:38,
Redacția BZI în International

Lumea jurnalismului internațional este în doliu. Jean-Claude Guillebaud, reputat ziarist francez, scriitor și fost președinte al organizației „Reporteri fără Frontiere”, s-a stins din viață la vârsta de 81 de ani, în regiunea Charente, Franța. Trista veste a fost confirmată sâmbătă, de familia sa.

Doliu în lumea presei! A murit jurnalistul și omul de litere, Jean-Claude Guillebaud

Jean-Claude Guillebaud a fost una dintre figurile marcante ale presei franceze contemporane. Și-a început activitatea ca reporter de teren, documentând conflictele armate din Vietnam și Biafra, perioadă în care s-a remarcat prin curaj și rigoare profesională.
În anul 1972, a fost distins cu Premiul Albert Londres, una dintre cele mai prestigioase recunoașteri din jurnalismul francofon, acordată celor care dau dovadă de excelență în relatările lor de pe front.

De-a lungul carierei, Guillebaud a colaborat cu numeroase publicații de renume, printre care Le Monde, Le Nouvel Observateur, La Vie și Sud Ouest Dimanche, unde a semnat cronici și analize între 1986 și 2022.

Jean-Claude Guillebaud a fost unul dintre inițiatorii organizației „Reporteri fără Frontiere” (Reporters sans frontières), creată pentru a apăra libertatea presei și drepturile jurnaliștilor din întreaga lume. Între anii 1987 și 1993, a deținut funcția de președinte al acestei organizații, perioadă în care s-a implicat activ în susținerea corespondenților aflați în zone de conflict.

Guillebaud a fost și autorul a peste patruzeci de volume

Pe lângă activitatea jurnalistică, Guillebaud a fost și autorul a peste patruzeci de volume – eseuri, reflecții filosofice și analize asupra lumii moderne. Printre cele mai cunoscute lucrări ale sale se numără „Trădarea Iluminismului” și „Cum am redevenit creștin”, cărți care i-au adus aprecierea publicului și a criticilor.

A fost director literar al editurii Seuil și, ulterior, fondator al editurii Arléa, contribuind la lansarea multor autori francezi contemporani. În anii ’80, s-a implicat și în producția de emisiuni culturale pentru televiziune, păstrând mereu un ton echilibrat și o perspectivă profund umanistă asupra lumii.

Jean-Claude Guillebaud rămâne în memoria colegilor și a cititorilor săi ca un reporter curajos, intelectual lucid și spirit critic, devotat ideii că presa trebuie să servească mereu adevărul și demnitatea umană.  În ultimii ani, își împărțea timpul între Paris și Charente, locurile sale de suflet, acolo unde și-a găsit sfârșitul. Moartea sa lasă un gol uriaș în jurnalismul francez, dar și un model de verticalitate și curaj pentru generațiile viitoare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 martie 2026
14 martie 2026