Prima pagină » Cancan » Doliu în România. S-a stins un om respectat pe tot globul
Doliu în România. S-a stins un om respectat pe tot globul

Doliu în România. S-a stins un om respectat pe tot globul

31 aug. 2025, 10:40, 1 ,
Redacția BZI în Cancan

Comunitatea evreiască a pierdut o personalitate de referință prin trecerea în neființă a Marelui Rabin Menachem Hacohen, recunoscut pentru contribuția sa majoră la dialogul interreligios din România.

Marele Rabin Menachem Hacohen a încetat din viață

De asemenea, Silviu Vexler a evidențiat influența decisivă a Marelui Rabin asupra vieții religioase evreiești și a relațiilor Comunităților Evreiești cu statul român și celelalte culte din România.

„S-a stins astăzi Marele Rabin al României, Eminența Sa Menachem Hacohen. Lider religios eminent și scriitor, Marele Rabin Hacohen a avut o influență decisivă asupra vieții religioase evreiești din România, asupra relațiilor Comunităților Evreiești cu Statul Român și cu celelalte Culte din țara noastră.

Personalitate marcantă la nivel internațional, Marele Rabin Hacohen a susținut dialogul și cooperarea interreligioasă din România și a avut o contribuție majoră la păstrarea memoriei Holocaustului, dar și a culturii evreiești din România”, a scris Silviu Vexler într-o postare pe Facebook.

Menachem Hacohen a fondat Centrul Sapir pentru Cultură și Educație Iudaică și a promovat constant imaginea României pe plan internațional.

În 2019, Parlamentul României i-a acordat cetățenia română cu titlu de „cetățenie de onoare”, iar în 2023, Președintele României i-a conferit Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Ofițer pentru contribuțiile sale excepționale în conservarea moștenirii iudaice, păstrarea memoriei Holocaustului, consolidarea legăturilor româno-israeliene și promovarea imaginii României în lume.

„Cu profundă tristețe și respect, ne despărțim de marele rabin Menachem Hacohen, o figură emblematică a comunității evreiești din România, care a lăsat o amprentă de neșters nu numai asupra spiritualității și culturii evreiești, dar și asupra societății românești în ansamblu.

Prin activitatea sa dedicată și prin înțelepciunea sa, rabinul Hacohen a promovat valorile dialogului interreligios, toleranței și păcii, contribuind la consolidarea coeziunii sociale și la întărirea relațiilor dintre diferitele comunități din România.

Îmi amintesc cu mândrie că am avut privilegiul de a-i acorda cetățenia română, ca o recunoaștere a contribuției sale deosebite la promovarea valorilor și a culturii în România. Fie ca memoria sa să fie o binecuvântare pentru noi toți, și să ne inspire în continuare să construim o societate mai deschisă, mai tolerantă și mai armonioasă”, a scris Marcel Ciolacu pe Facebook.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2026
28 martie 2026