Prima pagină » Cancan » Doliu în teatrul românesc. A murit una din cele mai îndrăgite actrițe
Doliu în teatrul românesc. A murit una din cele mai îndrăgite actrițe

Doliu în teatrul românesc. A murit una din cele mai îndrăgite actrițe

28 iun. 2025, 09:21,
Redacția BZI în Cancan

Teatrul românesc a mai pierdut un nume important. Actrița Anca Bejenaru, cunoscută pentru activitatea sa la Teatrul Nottara, a încetat din viață. Uniunea Teatrală din România (UNITER) a anunțat că artista a murit în noaptea de 26 spre 27 iunie.

Regretata actriță avea 71 de ani

Timp de patru decenii, regretata actriță a încântat publicul de pe scena Teatrului Nottara.

„Prezență și personalitate distinsă, actrița Anca Bejenaru a însuflețit scena Teatrului Nottara mai bine de 40 de ani. Un om liber, dedicat, pasionat de teatru și de frumos. Dumnezeu să o odihnească în pace!”, a fost mesajul reprezentanților UNITER.

Anca Bejenaru a strălucit pe scena Teatrului Nottara, remarcându-se în spectacole precum Mizerie și noblețe, Copiii soarelui, Cum vă place, Henric al IV-lea, Revizorul, Roman teatral, Mult zgomot pentru nimic, Iubirea la oameni sau Cumetrele. Ultimul său rol a fost cel al bunicii Aurora în Fetele Pelican (2022), în regia lui Horia Suru.

Ultim omagiu

Cei care doresc să își ia rămas-bun de la actrița Anca Bejenaru o pot face sâmbătă, 28 iunie, între orele 10:00 și 12:00, în foaierul Teatrului Nottara din București, unde trupul neînsuflețit va fi depus pentru un ultim omagiu. La ora 13:00, sicriul va fi transportat la Capela Cimitirului Bellu. Slujba de înmormântare va avea loc la Cimitirul Străulești 2.

Reprezentanții Teatrului Notarra au vorbit despre cariera impresionantă a actriței.

„Rafinament, eleganță, dar și un ascuțit simț al umorului, îmbinat cu o neobosită curiozitate de a explora infinitele universuri ale teatrului – Anca Bejenaru (născută pe 12 noiembrie 1953) a adus în lumina reflectoarelor personaje memorabile, complexe, pe care le-a oferit publicului cu pasiune și iubire”, au arătat aceștia.

Regretata actriță a jucat și pe scena Teatrului Tineretului Piatra Neamț

Anca Bejenaru a absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică, specializarea Actorie, la clasa profesorilor Octavian Cotescu și Ovidiu Schumacher.

„Un spirit liber, care mergea dincolo de clișee și constructe – Senzația de libertate, nimic altceva. Să te simți liber să te prezinți lumii așa cum te-a lăsat Dumnezeu –, Anca Bejenaru era mereu interesată de omul din spatele poveștii și se apropia de personajele sale fie atât prin contopirea cu lumea acestora, fie printr-o detașare brechtiană de emoții, care ducea, în final, la un tip special de asimilare a caracterului”, au mai spus reprezentanții Teatrului Nottara.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Ancheta crimei din Piatra Neamț ia o nouă turnură. Ce au descoperit procurorii
Ancheta crimei din Piatra Neamț ia o nouă turnură și ies la iveală noi detalii. Polițistul ucis de propriul fiu ar fi fost atacat în fața blocului, sub privirile soției și ale vecinilor. Anchetatorii verifică mai multe ipoteze. Ancheta crimei din Piatra Neamț ia o nouă turnură Ancheta privind moartea polițistului din Piatra Neamț avansează, […]
Ancheta crimei din Piatra Neamț ia o nouă turnură. Ce au descoperit procurorii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iunie 2026
04 iunie 2026