Prima pagină » Cancan » Doliu în televiziune. A murit unul din cei mai cunoscuți prezentatori
Doliu în televiziune. A murit unul din cei mai cunoscuți prezentatori

Doliu în televiziune. A murit unul din cei mai cunoscuți prezentatori

09 nov. 2025, 13:00,
Redacția BZI în Cancan

Quentin Willson, fost prezentator al emisiunilor auto Top Gear și Fifth Gear și recunoscut pentru contribuțiile sale în lumea automobilismului, a murit la vârsta de 68 de ani, după o luptă cu cancerul pulmonar, a confirmat familia pentru The Sun.

Quentin Willson, cunoscut pentru rolul său de prezentator în emisiunea auto Top Gear, a încetat din viață la 68 de ani.

Familia lui Quentin Willson a confirmat pentru The Sun că fostul prezentator al emisiunilor auto Fifth Gear și Top Gear a murit, în urma unei lupte cu cancerul pulmonar.

Quentin și-a câștigat recunoașterea în industria auto în anii ’90, devenind o figură marcantă ca prezentator al emisiunii Top Gear. Expertiza sa în domeniul auto a captat interesul și admirația pasionaților din întreaga lume.

După experiența de la Fifth Gear, un alt show auto apreciat pe care l-a prezentat, Willson s-a retras din televiziune pentru a se concentra pe jurnalism, continuând să publice articole și să împărtășească analize competente despre mașini.

În 2004, starul britanic a luat parte la Strictly Come Dancing, însă performanța sa a rămas notorie pentru că a înregistrat cel mai scăzut scor din întreaga istorie a emisiunii BBC.

Potrivit tabloidului britanic, la apogeul carierei sale, Quentin și-a construit o avere de aproximativ 2 milioane de lire sterline, rezultată din succesul televizat și reputația sa de expert în domeniul auto.

Willson a fost un susținător dedicat al consumatorilor. În anii 1990, a dus cu succes campanii pentru egalizarea prețurilor mașinilor noi între Marea Britanie și Europa, o inițiativă care a fost considerată că a economisit miliarde de lire șoferilor britanici.

Timp de un deceniu, a fost purtătorul de cuvânt național al organizației FairFuelUK, reușind să influențeze guvernul pentru amânarea creșterilor accizelor la carburanți.

Mai recent, a fondat campania FairCharge, pentru a promova adoptarea și infrastructura accesibilă a vehiculelor electrice (EV). A fost un pionier al vehiculelor electrice, conducându-le zilnic încă din 2009.

A fost un soț iubit pentru Michaela, un tată devotat pentru Mercedes, Max și Mini și un bunic prețuit. Familia lui l-a descris drept „o adevărată comoară națională” care „a adus bucuria automobilismului… în sufrageriile noastre”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile
Nivelul Dunării a ajuns la pragul critic pentru funcționarea Unității 2 de la Cernavodă. Autoritățile avertizează că oprirea reactorului este inevitabilă. Situația de la Centrala Nuclearoelectrică de la Cernavodă a devenit critică după ce nivelul Dunării a coborât la pragul prevăzut în procedurile de funcționare. Unitatea 2, singurul reactor aflat în prezent în producție, ar […]
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
12 august 2026
12 august 2026