Prima pagină » National » Doliu la Dinamo! Teofil Chiș, câștigător al Cupei Cupelor, a murit la 74 de ani
Doliu la Dinamo! Teofil Chiș, câștigător al Cupei Cupelor, a murit la 74 de ani

Doliu la Dinamo! Teofil Chiș, câștigător al Cupei Cupelor, a murit la 74 de ani

16 dec. 2025, 10:42,
Cezar Bulgaru în National

Este doliu la clubul Dinamo după ce Teofil Chiș, câștigător al Cupei Cupelor, a murit la 74 de ani. Anunțul oficial a fost făcut de clubul din Ștefan cel Mare, care a transmis un mesaj emoționant de condoleanțe familiei îndoliate.

Dispariția sa lasă un gol imens în lumea sportului, unde a fost respectat atât pentru performanțe, cât și pentru caracterul său.

Teofil Chiș, câștigător al Cupei Cupelor, a murit

Clubul Sportiv Dinamo traversează un moment de profundă tristețe, după pierderea unuia dintre sportivii săi emblematici. Teofil Chiș, fost voleibalist de excepție și component al echipei naționale a României, a încetat din viață, lăsând în urmă o carieră care a marcat istoria voleiului românesc. Pentru suporterii dinamoviști și pentru lumea sportivă în ansamblu, numele Teofil Chiș rămâne sinonim cu performanța, disciplina și excelența.

Cunoscut drept unul dintre pilonii echipei Dinamo din anii ’70, Teofil Chiș a contribuit decisiv la cele mai importante succese ale clubului în competițiile interne și internaționale. Câștigarea Cupei Cupelor în 1979 reprezintă unul dintre cele mai strălucite momente ale carierei sale și, totodată, un reper major pentru voleiul românesc.

Clubul Sportiv Dinamo a anunțat oficial decesul lui Teofil Chiș printr-un comunicat plin de emoție, în care sunt subliniate realizările și impactul său asupra sportului românesc:

„Clubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea la cele veșnice a fostului mare voleibalist Teofil Chiș (74 de ani), câștigător al Cupei Cupelor cu Dinamo în 1979. Născut pe 9 februarie 1951 la Șimleul Silvaniei, acolo unde a și început voleiul, Teofil Chiș a jucat la Dinamo între anii 1975 și 1979, câștigând patru titluri de campion național. Maestru Emerit al Sportului, Teofil Chiș a fost și component la naționalei României, cu care a câștigat medalia de bronz la Campionatul European 1977, din Finlanda. Clubul Sportiv Dinamo transmite condoleanțe familiei îndoliate! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”

O carieră construită pe performanță și devotament

Născut pe 9 februarie 1951, la Șimleul Silvaniei, Teofil Chiș a descoperit voleiul încă din tinerețe, punând bazele unei cariere care avea să îl ducă în elita sportului românesc. Evoluțiile sale constante și seriozitatea l-au propulsat rapid spre marea performanță, ajungând să îmbrace tricoul clubului Dinamo, unde a activat între anii 1975 și 1979.

În această perioadă, Teofil Chiș a cucerit patru titluri de campion național, impunându-se drept unul dintre cei mai valoroși jucători ai generației sale. De asemenea, a fost un element important al echipei naționale a României, alături de care a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 1977, desfășurat în Finlanda.

Pentru întreaga sa activitate, sportivul a fost distins cu titlul de Maestru Emerit al Sportului, o recunoaștere a contribuției sale excepționale la dezvoltarea și promovarea voleiului românesc.

Dispariția lui Teofil Chiș reprezintă o pierdere uriașă pentru voleiul românesc și pentru clubul Dinamo, care își pierde unul dintre campionii săi de legendă. Performanțele sale rămân un reper pentru generațiile viitoare de sportivi, iar numele său va continua să fie rostit cu respect și admirație în istoria sportului din România.

Din nefericire sportul românesc a mai pierdut o glorie după ce Teofil Chiș a murit. Dumnezeu să îl ierte!

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Accident grav pe DN22, în Constanța! Un bărbat a murit și mai multe persoane au fost rănite după impactul dintre trei mașini
Un accident grav a avut loc pe DN22, în Constanța, miercuri, 22 aprilie, pe DN22, între localitățile Săcele și Tariverde, în zona Gura Dobrogei, la kilometrul 264. În urma coliziunii dintre trei autoturisme, un bărbat și-a pierdut viața, iar alte mai multe persoane au fost rănite, unele dintre ele fiind în stare gravă. Impactul a […]
Accident grav pe DN22, în Constanța! Un bărbat a murit și mai multe persoane au fost rănite după impactul dintre trei mașini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 aprilie 2026
24 aprilie 2026