Mult așteptatul summit dintre președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin, desfășurat vineri la Anchorage, nu s-a încheiat cu un acord privind oprirea sau măcar suspendarea războiului din Ucraina. Cei doi lideri au descris însă discuțiile de aproape trei ore drept „productive”, transmite Reuters.
Într-o scurtă apariție în fața presei, Donald Trump a declarat, fără a intra în detalii, că „s-au făcut progrese”. El a avertizat că „nu există o înțelegere până când nu există o înțelegere”. Liderul de la Casa Albă, care anunțase înainte de summit că își dorește o încetare rapidă a focului, a spus că „nu va fi mulțumit” dacă acest lucru nu se întâmplă.
Vladimir Putin, izolat de majoritatea liderilor occidentali de la începutul invaziei din 2022, a obținut însă un câștig simbolic doar prin prezența la masa negocierilor cu președintele SUA.
După întâlnire, Trump a declarat, la Fox News, că va amâna introducerea unor tarife împotriva Chinei pentru cumpărarea de petrol rusesc, afirmând că s-au făcut progrese în dialogul cu Putin. De asemenea, a sugerat posibilitatea organizării unei întâlniri între liderul de la Kremlin și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, la care ar putea participa și el.
Nu a fost oferit niciun indiciu clar privind o încetare a focului. Kremlinul reiterat poziția Moscovei potrivit căreia „cauzele profunde” ale conflictului trebuie eliminate pentru a ajunge la o pace de durată. Niciun indiciu clar privind o încetare a focului nu a fost oferit.
Întâlnirea de la Anchorage este prima între un președinte american și Vladimir Putin de la declanșarea războiului. În timp ce discuțiile aveau loc, în estul Ucrainei au continuat alertele aeriene, iar regiuni din Rusia au raportat atacuri cu drone ucrainene.
„Poate la Moscova”
Trump, care în campania sa prezidențială promisese că va pune capăt conflictului „în 24 de ore”, a recunoscut joi că misiunea este „mai dificilă” decât anticipase. Președintele american afirmase anterior că, dacă discuțiile de vineri vor decurge bine, organizarea rapidă a unui al doilea summit, în format trilateral cu Volodimir Zelenski, ar fi mai importantă decât întâlnirea sa cu Putin.
Vineri, la finalul declarațiilor, liderul de la Casa Albă i-a transmis președintelui rus: „Vreau să vă mulțumesc foarte mult și vom vorbi foarte curând și probabil ne vom revedea foarte curând.” „Data viitoare la Moscova”, a răspuns Putin. Trump a admis că ar putea „să fie criticat pentru asta”, dar a adăugat că „ar putea fi posibil”.
La rândul său, președintele ucrainean Volodimir Zelenski afirmase înainte de summitul din Alaska că reuniunea ar trebui să deschidă calea spre „o pace justă” și către discuții trilaterale la care să participe și el, dar a avertizat că Rusia continuă războiul. „Este timpul să se pună capăt războiului, iar pașii necesari trebuie făcuți de Rusia. Contăm pe America”, a scris Zelenski pe Telegram.
Poate Trump nu a ajuns la nici o concluzie !, a rămas cum a stabilit Putin !
Acum Trump le transmite guguștiucilor europeni și lui zelensky soluția încetării conflictului , capitularea și cedarea teritoriilor a rămas singura soluție umană pentru toți , NATO încă mai are timp să iasă șifonat dar elegant din rahatul ăsta
Au ajuns ei intre ei la o intelegere. Daca Zelenski nu o respecta, s-a ars.