Prima pagină » Actualitate » Economistul Adrian Negrescu anunță un dezastru în România dacă Guvernul Bolojan nu aprobă Pachetul 2 de măsuri

Economistul Adrian Negrescu anunță un dezastru în România dacă Guvernul Bolojan nu aprobă Pachetul 2 de măsuri

15 aug. 2025, 14:28, 3 ,
Redacția BZI în Actualitate

Guvernul Bolojan a aprobat de urgență Pachetul 1 de măsuri fiscale, măsuri fiscale care au vizat poporul. Adică creșterea TVA, majorări de accize, plata CASS pentru pensionari și părinți aflați în concediul de creștere al copilului etc. Însă Pachetul 2 de măsuri se lasă așteptat. Economistul Adrian Negrescu trage un semnal de alarmă și spune că România se pregătește de un dezastru dacă acest pachet nu este aprobat de urgență.

Economistul Adrian Negrescu anunță un dezastru în România dacă Guvernul Bolojan nu aprobă Pachetul 2 de măsuri

Adrian Negrescu nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, descriind o Românie condusă de Guvernul PSD–PNL–USR–UDMR și premierul Ilie Bolojan ca pe o navă cu găuri în carenă, pe care echipajul refuză să le astupe, dar continuă să organizeze petreceri pe punte.

Economistul atrage atenția că așa-numitul „pachet 2” de măsuri fiscale nu mai poate fi amânat, pentru că majorările de taxe din ultima perioadă, impuse cu surle și trâmbițe, nu au rezolvat absolut nimic. Deficitul a rămas uriaș, iar banii se scurg pe proiecte aberante, în timp ce nevoile reale ale populației sunt ignorate.

El subliniază că, în doar jumătate de an, cheltuielile statului au crescut cu peste 12%, ajungând la 380 de miliarde de lei – o sumă pe care România nu și-o permite. În loc să se concentreze pe reducerea risipei, autoritățile continuă să finanțeze construcția de stadioane de zeci de milioane de euro, în timp ce nu există bani nici măcar pentru creșterea alocațiilor copiilor.

Negrescu descrie și ruptura dintre realitatea economică și lumea în care trăiesc primarii și aparatul administrativ: sectorul privat se adaptează și taie costuri pentru a supraviețui, dar în instituțiile publice totul decurge ca într-o lume de basm, unde „curge lapte și miere”, exact ca în anii trecuți.

Mesajul lui este cât se poate de limpede: fără tăieri drastice de cheltuieli și o disciplină bugetară reală, România se va afunda și mai mult. Dar, după cum arată modul în care guvernarea PSD–PNL–USR–UDMR a gestionat situația până acum, puține semne indică o schimbare de direcție.

Guvernul Bolojan nu vrea să taie sinecurile politice

Adrian Negrescu arată cu degetul spre ceea ce ar trebui să însemne, în mod real, pachetul doi de măsuri fiscale – și nu spectacolul ieftin cu care ne-a obișnuit guvernarea PSD–PNL–USR–UDMR sub conducerea lui Ilie Bolojan. În viziunea sa, acest pachet trebuie să lovească acolo unde statul sângerează bani: restructurarea masivă a cheltuielilor, tăierea investițiilor inutile, reducerea masei salariale din aparatul bugetar, comasarea instituțiilor și, mai ales, o curățenie serioasă în structura administrativă.

Economistul dă și un exemplu grăitor al haosului economic tolerat de guvernanți: există 700.000 de firme înregistrate în România care nici măcar nu au un cont bancar. Pentru el, asta arată clar nevoia unei „igienizări” a mediului de afaceri, lucru care ar trebui să fie prioritar pentru ANAF, dacă instituția ar funcționa cu adevărat în interesul statului și nu al clientelei politice.

Pe partea fiscală, Negrescu salută eliminarea impozitului pe cifra de afaceri pentru marile companii – o invenție unică în Europa, care a gonit investitori și a tăiat din elanul celor care ar fi vrut să dezvolte afaceri în România. Fără un climat fiscal previzibil, spune el, nu se poate vorbi de investiții serioase.

Mesajul său este limpede: dacă pachetul doi nu este aprobat rapid, ideal până la jumătatea lui septembrie, măsurile de reducere a deficitului și sprijinire a investițiilor vor rămâne doar vorbe frumoase. În același timp, Bolojan promite că își va asuma răspunderea până la finalul lui august – dar având în vedere istoricul coaliției, românii au toate motivele să creadă că vor primi încă o rețetă de austeritate prost gândită, plătită, ca de obicei, din buzunarele lor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Comentarii
  • intreb pt un prieten

    adrian negrescu ,ce grad are in securitate ???

  • In esenta, Bolojan este un prost harnic. Nu intelege economia. Nu intelege diferenta de complexitate intre situatia de la Oradea si situatia la nivel national. Nu isi face calculele elementare ca sa vada eficienta masurilor.
    Sa zicem ca vrea sa obtina o economie de 2% din PIB prin concedieri. Cati bugetari trebuie concediati?
    2% din PIB inseamna 35,2 miliarde lei. Salariul mediu brut pe tara este 9246 lei. Sa zicem ca-i concediaza in septembrie. Deci economia pe 3 luni pentru un singur concediat va fi 27738 lei. Si acum sa aflam numarul de bugetari care trebuie concediati :
    35,2*10^9 / 27738 = 1.269.017 bugetari
    Potrivit datelor de la Ministerul Finantelor, in administratia publica centrala sunt 618 mii posturi finantate de la buget, iar in administratia locala sunt 286 mii posturi finantate din bugetele locale.
    Deci trebuie concediati toti! Medici, asistente, profesori, politisti, militari, magistrati, functionari, primari, prefecti, deputati, senatori, ministri, presedinte, absolut toti, si tot nu se ajunge la 2% din PIB.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 februarie 2026
21 februarie 2026