Prima pagină » International » Ele sunt companiile care şi-au crescut cifra de afaceri în plină pandemie de COVID-19
Ele sunt companiile care şi-au crescut cifra de afaceri în plină pandemie de COVID-19

Ele sunt companiile care şi-au crescut cifra de afaceri în plină pandemie de COVID-19

13 mart. 2020, 07:21,
în International

Fondatorii nu se așteptau. În timp ce OMS a declarat pandemie de coronavirus, afacerilor unor companii prosperă. Companii precum Microsoft, Google, Zoom sau Slack încearcă să țină pasul cu cererea foarte mare pentru aplicațiile lor care permit lucrul de la distanță, transmite publicația Vox, conform Mediafax.

Tot mai multe companii și-au trimis angajații să lucreze de acasă, în contextul pandemiei COVID-19, iar cererea pentru unelte care permit acest lucru a crescut foarte mult. Dezvoltatorii de astfel de soluții, precum Microsoft, Google sau Zoom, fac față cu greu cererii.

Microsoft Teams a înregistrat o creștere de 500% a utilizării în China de la sfârșitul lunii ianuarie, potrivit unui purtător de cuvânt al companiei.

Productiv, o firmă care le permite companiilor să vadă cum folosesc angajații software-ul lor, a consemnat o creștere cu 30% de la începutul lunii februarie.

Multe companii oferă acum gratuit funcții care înainte erau oferite contracost. De exemplu, Zoom a ridicat limita de minute pentru apelurile video în China – dar și pentru școlile din Japonia, Italia sau SUA – în cazul aplicației gratuite.

Microsoft oferă oricui aplicația Teams Premium gratuit în următoarele șase luni. Compania a ridicat restricțiile și pentru cei care au deja varianta gratuită.

Google a anunțat, de asemenea, că va oferi gratuit unelte pentru teleconferințe, utilizatorilor serviciilor G Suite și G Suite for Education, până la 1 iulie 2020.

Creșterea masivă înregistrată de aceste aplicații se observă și în magazinele virtuale. Zoom a devenit cea mai populară aplicație de business, în varianta americană a Apple App Store. Microsoft Teams a ajuns pe locul patru în același magazin virtual.

Peste 126.000 de persoane au fost infectate cu virusul 2019-nCoV. Dintre acestea, peste 4.600 au murit.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ilie Bolojan refuză să demisioneze! Premierul amenință cu sistarea marilor proiecte, inclusiv cu blocarea construcțiilor de autostrăzi!
Ilie Bolojan refuză să demisioneze! Premierul amenință cu sistarea marilor proiecte, inclusiv cu blocarea construcțiilor de autostrăzi, dacă este schimbat din funcție și vine un alt guvern. Ilie Bolojan refuză să demisioneze! Premierul României, Ilie Bolojan, a făcut unul dintre cele mai dure avertismente care vizează fondurile europene și proiectele de investiții aflate în derulare. […]
Ilie Bolojan refuză să demisioneze! Premierul amenință cu sistarea marilor proiecte, inclusiv cu blocarea construcțiilor de autostrăzi!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 aprilie 2026
28 aprilie 2026