Prima pagină » Actualitate » Europarlamentarul Diana Șoșoacă, lider S.O.S. România, reacționează dur după raportul ONU: „Genocidul comis în Gaza nu poate fi ignorat”
Europarlamentarul Diana Șoșoacă, lider S.O.S. România, reacționează dur după raportul ONU: „Genocidul comis în Gaza nu poate fi ignorat”

Europarlamentarul Diana Șoșoacă, lider S.O.S. România, reacționează dur după raportul ONU: „Genocidul comis în Gaza nu poate fi ignorat”

17 sept. 2025, 14:14, 6 ,
Redacția BZI în Actualitate

Avocatul și europarlamentarul Diana Iovanovici Șoșoacă, președinta partidului S.O.S. România, solicită intervenția imediată a statului român și a comunității internaționale, după ce un raport ONU a concluzionat că Israelul ar fi comis acte de genocid împotriva populației palestiniene din Gaza.

Diana Șoșoacă cere sancțiuni ferme, anchete internaționale și o poziție publică clară a autorităților române.

„În urma raportului Națiunilor Unite, potrivit căruia Israelul ar fi comis patru acte de genocid împotriva populației palestiniene din Gaza, uciderea membrilor unui grup, provocarea de suferințe grave fizice și psihice, impunerea de condiții de viață menite să ducă la distrugerea grupului și împiedicarea nașterilor,

Partidul S.O.S. România condamnă cu fermitate aceste acțiuni grave și solicită intervenția imediată a comunității internaționale având in vedere următoarele considerente:
1. Respectarea dreptului internațional: Genocidul este una dintre cele mai grave încălcări ale dreptului internațional al drepturilor omului și al dreptului penal internațional. Când aceste constatări se confirmă, ele impun obligații clare tuturor statelor de a preveni și de a sancționa astfel de fapte.
2. Responsabilitatea morală și politică: România, ca stat membru al ONU și al Uniunii Europene, nu poate rămâne tăcută. Trebuie să ceară transparență, să susțină anchetele independente și să contribuie la demararea de acțiuni care să oprească încălcările grave ale drepturilor fundamentale ale omului.
3. Ajutor umanitar și respectarea vieții civile: Blocarea ajutorului umanitar, lipsa accesului la resurse vitale precum apă, electricitate, combustibil – toate acestea agravează suferința, riscând să devină – dacă nu sunt deja – niște instrumente de distrugere a comunității palestiniene.

Astfel, cerem Guvernului, Parlamentului si Președinției României să ia o poziție publică clară în favoarea recunoașterii dreptului internațional și a drepturilor palestinienilor, cerând respectarea deciziilor ONU și sprijinind procedurile legale internaționale de investigare și sancționare.
Solicităm instituțiilor internaționale la care participăm, cum ar fi ONU, UE, să aplice sancțiuni adecvate și să impună măsuri care să descurajeze continuarea încălcărilor (ex: embargo resurse, interdicții, investigare penală, anularea acordurilor economice si comerciale cu Israelul etc).
Apelăm la societatea civilă din România și din Diaspora să susțină financiar și logistic organizațiile neguvernamentale care lucrează pentru protecția drepturilor palestiniene, pentru furnizarea de ajutor umanitar și pentru informare corectă.

Reclamăm necesitatea protejării jurnaliștilor și a martorilor independenți – fără acces la informație și dacă vocile critice sunt reduse la tăcere, dreptatea nu are șanse.
In concluzie, Raportul ONU reprezintă un semnal de alarmă în fața unei tragedii umanitare de proporții. S.O.S. România își reafirmă solidaritatea cu poporul palestinian și consideră că normele fundamentale ale dreptului internațional și ale umanității trebuie să primeze. Nu există justificare morală pentru uciderea civililor, pentru distrugerea infrastructurii vitale și pentru suferința umană.
Partidul S.O.S. România reafirmă că dreptatea, viața și libertatea popoarelor nu pot fi negociate și condamnă cu fermitate orice tentativă de justificare a genocidului”, a transmis av. europarlamentar, Diana Iovanovici Șoșoacă, președinte S.O.S. România.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Tragedie pentru Dinamo! Constantin Covaciu a murit în accidentul din Câmpulung Muscel. Adrian Ropotan, internat cu fractură la mână
Un accident rutier grav a lovit echipa secundă a clubului Dinamo, aflată în cantonament la Câmpulung Muscel, județul Argeș. Constantin „Gogu” Covaciu, membru al staff-ului medical al formației, a murit în urma impactului, iar antrenorul Adrian Ropotan a fost rănit și internat cu o fractură deschisă la mână. Ceilalți jucători și membri ai staff-ului au […]
Tragedie pentru Dinamo! Constantin Covaciu a murit în accidentul din Câmpulung Muscel. Adrian Ropotan, internat cu fractură la mână
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 august 2026
01 august 2026