Prima pagină » Actualitate » Fănel Bogos, afaceristul care a ajuns în biroul lui Ilie Bolojan, s-a plimbat la Monaco cu acordul DNA! Cu cine s-a întâlnit
Fănel Bogos, afaceristul care a ajuns în biroul lui Ilie Bolojan, s-a plimbat la Monaco cu acordul DNA! Cu cine s-a întâlnit

Fănel Bogos, afaceristul care a ajuns în biroul lui Ilie Bolojan, s-a plimbat la Monaco cu acordul DNA! Cu cine s-a întâlnit

24 aug. 2026, 12:29,
Andreea Ciobanu în Actualitate

Fănel Bogos, omul de afaceri din Vaslui aflat în centrul unui dosar DNA privind acuzații de cumpărare de influență și șantaj, a părăsit România în această vară, după ce ar fi primit aprobarea procurorilor. Destinația: Riviera Franceză, unde, potrivit informațiilor publicate de presa locală, s-ar fi întâlnit la Monaco cu fostul politician Cristian Rizea.

Deplasarea ar fi fost aprobată de DNA după ce Fănel Bogos a invocat atât motive medicale, susținând că trebuie să ajungă la Nisa pentru un tratament, cât și o întâlnire de afaceri la Monaco, în calitate de reprezentant al companiei Vanbet.

Potrivit informațiilor publicate de Vremea Nouă, anchetatorii ar fi urmărit deplasarea omului de afaceri și întâlnirile pe care acesta le-a avut în timpul călătoriei.

Întâlnire la Monaco cu Cristian Rizea

Una dintre întâlnirile care au atras atenția ar fi fost cea cu Cristian Rizea, fost politician condamnat definitiv într-un dosar de corupție și devenit ulterior creator de conținut pe rețelele sociale.

La doar câteva zile după presupusa întâlnire, Cristian Rizea a afirmat într-un videoclip publicat pe TikTok că Ilie Bolojan urma să fie chemat la DNA Iași de procurorul Rotundu și că ar putea primi calitatea de inculpat în dosarul în care este cercetat Fănel Bogos.

Cristian Rizea a susținut, în scenariul prezentat de acesta, că o asemenea evoluție ar putea duce inclusiv la plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria. Afirmațiile îi aparțin lui Cristian Rizea și nu reprezintă, în sine, confirmarea unei anchete sau a unei decizii a procurorilor.

Fănel Bogos, în centrul unui dosar DNA

Numele lui Fănel Bogos a ajuns în atenția DNA în urma unor acuzații privind presiuni exercitate asupra unor funcționari din cadrul Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Vaslui.

Potrivit anchetatorilor, omul de afaceri ar fi apelat la intermediari care pretindeau că au influență asupra unor politicieni și funcționari pentru a interveni în problemele pe care compania sa le avea cu autoritățile sanitar-veterinare.

De asemenea, procurorii susțin că Fănel Bogos ar fi exercitat presiuni asupra directorului DSVSA Vaslui, Mihai Ponea, și asupra altor persoane din instituție, în încercarea de a obține schimbarea conducerii.

Cum a ajuns afaceristul din Vaslui în biroul lui Bolojan

Dosarul a căpătat o dimensiune politică după ce s-a aflat că Fănel Bogos a ajuns în biroul premierului Ilie Bolojan de la Palatul Victoria.

Potrivit informațiilor din anchetă, trezorierul PNL, Mihai Barbu, și omul de afaceri ar fi plătit 1,5 milioane de euro pentru o audiență la premier, întâlnire care a avut loc pe 23 septembrie 2025.

Guvernul a confirmat ulterior că, în acea zi, Mihai Barbu, președintele PNL Vaslui la acel moment, a avut o audiență la premier și că a venit însoțit de Fănel Bogos.

Ilie Bolojan a explicat ulterior că întâlnirea a fost solicitată de liderul PNL Vaslui, care i-ar fi spus că dorește să-i prezinte un om interesat de politică.

„Președintele PNL Vaslui mi-a solicitat o audiență spunându-mi că vrea să-mi prezinte un domn, într-o chestiune politică. […] Dânsul și-a prezentat compania și problemele pe care le are cu autoritățile, necerându-mi nimic. A fost o întâlnire de 15 minute”, a declarat Ilie Bolojan.

Astfel, în timp ce ancheta în care este vizat Fănel Bogos continuă, apar noi informații despre deplasarea acestuia în străinătate și despre întâlnirea de la Monaco cu Cristian Rizea.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 august 2026
28 august 2026