Prima pagină » Local » FC Politehnica Iași își exprimă profundul regret la trecerea în neființă a marelui Mircea Lucescu
FC Politehnica Iași își exprimă profundul regret la trecerea în neființă a marelui Mircea Lucescu

FC Politehnica Iași își exprimă profundul regret la trecerea în neființă a marelui Mircea Lucescu

07 apr. 2026, 21:49,
Redacția BZI în Local

FC Politehnica Iași își exprimă profundul regret la trecerea în neființă a marelui Mircea Lucescu.

Fotbalul românesc pierde astăzi o personalitate uriașă, un reper de profesionalism, inteligență și pasiune, un nume care a inspirat generații întregi de jucători, antrenori și iubitori ai acestui sport.

Pentru orașul nostru, despărțirea este cu atât mai dureroasă cu cât Mircea Lucescu a fost Cetățean de Onoare al Iașului și Ambasador al fotbalului ieșean, distincții care au însemnat o mare onoare pentru comunitatea noastră.

Transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate și apropiaților.

Odihnească-se în pace!

Legătura lui Mircea Lucescu cu Politehnica Iași

Relația dintre Mircea Lucescu și Politehnica Iași nu este una construită pe performanțe directe în tricoul echipei din Copou, ci pe respect, simbol și recunoaștere. Chiar dacă „Il Luce” nu a antrenat și nu a jucat pentru Iași, numele său a devenit, în timp, legat de oraș prin câteva momente importante care i-au consolidat statutul în fața publicului ieșean.

Un punct esențial a fost anul 2024, când Mircea Lucescu a fost numit oficial Ambasador al Fotbalului Ieșean. Distincția, oferită de Politehnica Iași, a venit ca o recunoaștere a influenței sale uriașe asupra fotbalului românesc și a respectului de care se bucură în întreaga țară. Pentru club și pentru suporteri, asocierea cu un nume de talia lui Lucescu reprezintă un plus de imagine și prestigiu.

Tot în 2024, Lucescu a primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Iași, o recunoaștere oficială din partea autorităților locale. Cu această ocazie, el a vorbit deschis despre legătura sa emoțională cu orașul, amintind de atmosfera specială din Copou și de publicul pasionat, pe care l-a apreciat mereu.

Legătura dintre Lucescu și Iași are însă și o componentă istorică. Pe 29 iulie 1984, în perioada în care era selecționerul României, a adus echipa națională la Iași pentru un meci amical împotriva Chinei, câștigat cu 4-2. Este, până astăzi, un moment rar și important, fiind singura ocazie în care naționala a jucat la Iași sub conducerea sa, în fața unui stadion plin.

De-a lungul anilor, Mircea Lucescu a revenit în Iași și în alte contexte. În perioada în care antrena Șahtior Donețk, a adus echipa pentru meciuri amicale, oferind astfel fanilor locali ocazia de a vedea fotbal de nivel înalt. În plus, a fost prezent la diverse evenimente organizate de club, fie că vorbim despre prezentări de lot sau aniversări, unde a oferit sfaturi și susținere.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 aprilie 2026
08 aprilie 2026
Articole similare