Prima pagină » Eveniment-Social » Festivalul Iei – RomânIA Autentică a fost anulat
Festivalul Iei - RomânIA Autentică a fost anulat

Festivalul Iei – RomânIA Autentică a fost anulat

22 iun. 2020, 17:30,
Elena Nicoleta BUJOR în Eveniment-Social

Festivalul Iei – RomânIA Autentică a fost anulat. Cea de-a IV-a ediție de la Iași a Festivalului Iei – RomânIA Autentică, ediție care ar fi trebuit organizată în această săptămână, a fost anulată.

Festivalul Iei – RomânIA Autentică a fost anulat

Festivalul Iei – RomânIA Autentică a fost anulat. Decizia a fost luată de conducerea Primăriei Municipiului Iași în urma consultărilor cu reprezentanții autorităților sanitare locale, ca urmare a creșterii îngrijorătoare a numărului de infecții cu noul coronavirus la nivel național și județean. De asemenea, un alt motiv corelat cu această decizie a fost acela al aglomerării unităților spitalicești implicate în gestionarea pandemiei COVID-19.

Decizia de anulare a festivalului vizează toate componentele acestuia, atât târgurile meșterilor populari, cât și târgul gastronomic tradițional.

Conducerea Primăriei Municipiului Iași a decis să anuleze, din aceleași considerente de sănătate publică, și Târgul Meșterilor Populari, programat inițial în perioada 4 – 5 iulie. Alte evenimente publice de masă ar putea fi organizate de municipalitatea ieșeană după data de 15 iulie, în funcție de evoluția pandemiei COVID-19 și de deciziile care vor fi luate la nivel național.

A IV-a ediție de la Iași a Festivalului Iei – RomânIA Autentică. În intervalul 22 – 28 iunie 2020, săptămână în care sărbătorim Sânzienele (Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul), ieșenii sunt așteptați la cea de-a IV-a ediție de la Iași a Festivalului Iei – RomânIA Autentică. Evenimentul este unul deja tradițional pentru comunitatea ieșeană. Acesta are menirea de a promova pe plan național și internațional valorile autentice și frumusețea tradițiilor populare românești.

A IV-a ediție de la Iași a Festivalului Iei – RomânIA Autentică

Chiar dacă anul acesta măsurile de protecție sanitară generată de pandemia COVID-19 nu permit organizarea unui spectacol de muzică și dansuri populare, ieșenii și turiștii sunt invitați să îmbrace ia românească pentru a-și manifesta atașamentul față de valorile tradiționale se preciza în comunicatul transmis în urmă cu câteva zile. Primăria Municipiului Iași și partenerii instituționali trebuiau să organizeze o serie de manifestări pentru a marca, totuși, Ziua Universală a Iei. Astfel, în holul central al Palatului Roznovanu trebuia să fie organizată expoziția „Autenticitate, valoare, mesaj – Angela Moldovan”, care cuprindea costume populare, obiecte personale, distincții și fotografii din colecția artistei.

De asemenea, producătorii locali de obiecte de meșteșugărit și artizanat, precum și de produse alimentare puteau fi întâlniți în fața Palatului Culturii, pe esplanada Teatrului Național „Vasile Alecsandri” și pe zona pietonala a bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt, potrivit Primăriei Municipiului Iași.

Târg de gastronomie cu mâncare tradițională autentică de frupt și post

În perioada 27 – 28 iunie, pe strada I. C. Brătianu trebuia să fie organizat un târg gastronomic cu mâncare tradițională românească de frupt și de post.

Atât la expoziție, cât și la celelalte târguri, „biletul de intrare” era ia. Primăria Municipiului Iași și partenerii săi fac apel la ieșeni și nu numai să vină îmbrăcați în ie la aceste evenimente.

Ecusoane personalizate și numerotate

Reprezentanții Primăriei Municipiului Iași voiau să înmâne participanților îmbrăcați în ie și câte un ecuson personalizat și numerotat, astfel încât să existe o evidență a celor care au ales să îmbrace cămașa tradițională în această perioadă.

Reamintim că, dacă la ediția din 2017 municipalitatea a reușit să împartă 10.720 de astfel de ecusoane, în 2018 cele 12.000 de ecusoane fuseseră deja distribuite până la ora 18.00, numărul total al participanților de atunci fiind de circa 30.000, iar în 2019 manifestările au atras peste 20.000 de persoane. Evident, în acest an, adunările publice nu sunt posibile, iar conducerea Primăriei Municipiului Iași recomandă tuturor participanților să respecte strict măsurile de siguranță sanitară.

„Numărul atât de mare al participanților la primele trei ediții de la Iași ale Festivalului Iei – RomânIA Autentică a demonstrat că ieșenii, dar și turiștii au asimilat și au îndrăgit această autentică sărbătoare românească. Mai importantă decât numărul participanților a fost însă atmosfera de autentică și frumoasă sărbătoare românească pe care a îmbrăcat-o Iașul în fiecare ediție. Trăim vremuri complicate, când nu ne putem manifesta bucuria așa cum suntem obișnuiți, dar îi invit și în acest an pe ieșeni și pe vizitatorii orașului nostru să sărbătorim împreună în număr cât mai mare RomânIA Autentică!”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 martie 2026
25 martie 2026