Un profesor de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este în centrul unui scandal de proporții. Diego Varela este în centrul discuțiilor aprinse între studenții de la Filosofie. Mai multe studente îl acuză de hărțuire sexuală, comportament abuziv și mesaje incendiare. Deși există o anchetă în curs, profesorul încă predă
Diego Varela, profesor de Științe Politice și de Relații Internaționale și Studii Europene la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, este acuzat de numeroase abateri grave de comportament de către studentele sale. Cazul a fost intens discutat în spațiul universitar ieșean, iar conversațiile din grupurile interne ale studenților sunt pline de capturi de ecran cu mesaje compromițătoare, acuzații detaliate și mărturii șocante. De la aluzii sexuale directe până la impunerea unor condiții aberante pentru promovarea cursurilor, imaginea profesorului Diego Varela se degradează cu fiecare mărturie adăugată.
Poeziile indecente, mesajele incendiare și o „sculă” de seminar au stârnit discuții aprinse între studenții de la Filosofie
Studentele care au luat cuvântul, inițial pe grupurile private, apoi în sesizările oficiale, vorbesc despre un comportament sistematic de hărțuire. Diego Varela ar fi scris poezii cu conținut sexual uneia dintre ele, i-ar fi cerut să posteze poze pentru a o „folosi” în promovarea unei școli de vară, iar în cadrul altor conversații întreba direct despre lenjeria intimă a tinerelor sau ce consumă în cluburi.
„Ne spunea că vrea să ne arate sculele lui și să intrăm la seminar pentru a și le etala. Ne întreba de unde ne luăm chiloții, dacă mărimea contează. Era pur și simplu înfiorător”, a declarat una dintre studente.
Mai grav este că astfel de comportamente nu par izolate. Studenții spun că mesajele veneau noaptea târziu, iar discuțiile, departe de orice limită profesională, erau purtate cu o expresie sobră, care accentua stânjeneala. Într-un alt incident, profesorul ar fi scos o sticlă de votcă în timpul unui seminar online și a băut în fața studenților. Apoi, adresându-se unui student rrom, i-ar fi spus: „Nu-i așa că și eu sunt țigan ca tine?”.
Tot el ar fi fost surprins pe Zoom îmbrăcat doar în sacou și lenjerie intimă, într-o apariție catalogată drept „intenționată” de către studenți.
„Țin minte că, în timpul unui curs pe Zoom, am intrat mai devreme și nu stiu dacă nu și-a dat seama sau a fost intenționat, dar era doar în cămașă, în sacou și în chiloți, și s-a ridicat de la birou și umbla pe la aparatura pe care o avea acolo. Am fost toți prea șocați și blocați, n-am reacționat”, a mai adăugat o studentă.
Printre mesajele cel mai des analizate și discutate pe grupurile interne ale studenților se numără o întrebare repetitivă, formulată de profesorul Diego Varela într-un mod aparent banal, dar interpretat ca fiind încărcat de aluzii sexuale: „Vă place catargul meu?”. Studentele susțin că întrebarea a fost adresată în mai multe rânduri, atât în scris, cât și verbal, în timpul seminariilor online, fără niciun context academic clar.
„Ne întreba din senin: «Vă place catargul meu?». Nimeni nu înțelegea exact ce voia să spună. Era evident că încerca să ne provoace. Nu era vorba de vreo metaforă poetică. Pur și simplu voia să pară subtil și obscen în același timp”, povestește una dintre studente.
Mai mulți tineri spun că întrebarea nu a fost singulară și că făcea parte dintr-un comportament generalizat, în care profesorul folosea frecvent termeni cu tentă sexuală în cadrul cursurilor. Pe lângă „catarg”, se mai făceau referiri la „sculă” și „echipamente personale”, pe care dorea „să le arate la seminar”.
Note pe baza unei căni, favoritism și cereri financiare pentru lucrările de licență
Comportamentul deviant al profesorului Varela nu s-a oprit la hărțuirea verbală. Mai multe surse afirmă că promovarea la materia sa depindea de achiziționarea unei „cănă a facultății”, considerată un simplu suvenir, dar impusă ca „obligație” de către dascăl.
„Dacă nu aveam cana, nu treceam. Ne spunea clar: «trebuie să o ai la seminar, nu e negociabil». La un moment dat, o colegă a trimis poză cu cana pe grup, iar el a întrebat-o ce simte când o ține în mână”, afirmă o altă studentă.
În plus, pentru cei interesați să-și redacteze lucrarea de licență sub îndrumarea sa, profesorul ar fi cerut sume exorbitante.
„Cine vrea licență cu el, să plătească 3.000 de euro și să vină în Spania, vara. Dar doar fetele erau invitate. Băieții nu existau pentru el”, spun colegii acestora.
O altă practică umilitoare menționată frecvent este impunerea de laude publice. Studenții erau obligați să spună că Diego este „profesorul lor preferat”, să-i lase comentarii elogioase pe YouTube și să evite orice comparație cu alți profesori. Cei care nu se conformau erau jigniți sau trași la răspundere.
„Ne zice mereu să îi dăm comentarii la videoclipuri, cum că e profesorul nostru preferat, și pentru asta ne nota”, au adăugat studenții.
Profesorul este cercetat în Comisia de Etică
Scandalul a atras atenția conducerii Facultății de Filosofie. Decanul Romeo Asiminei a confirmat că au fost depuse plângeri și că există o anchetă în curs la Comisia de Etică a Universității.
„A venit un număr mare de studenți și ne-au povestit lucruri îngrijorătoare. Le-am cerut o sesizare scrisă, care a fost înregistrată. Diego Varela a negat totul, a spus că mesajele dumnealui sunt înțelese greșit, că doar glumește. Dar avem dovezi clare, mesaje, capturi de ecran, și nu avem cum să-l credem. Considerăm că un astfel de comportament este îngrijorător”, a declarat conf. univ. dr. Romeo Asiminei, decan al Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice.
În ciuda acestui context grav, profesorul continuă să predea. Diego Varela este spaniol și trăiește în Spania. Cursurile se desfășoară online, cu acordul conducerii universității. Din Spania, prin intermediul Zoom-ului, susține orele exclusiv online. Studenții au lansat petiții și au cerut suspendarea cadrului didactic, dar deocamdată nu s-au luat măsuri.
„Au trecut șase luni de când am făcut plângerea. Nu mai suportăm, nu mai putem continua așa”, spune o altă studentă.
Întrebat prin intermediul conducerii Facultății de Filosofie, profesorul Diego Varela refuză total să discute și să comenteze această situație.
Diego Varela, un profesor de la Facultatea de Filosofie din Iași, este în centrul discuțiilor aprinse între studenții de la filosofie. Mai multe studente îl acuză de hărțuire sexuală, comportament abuziv și evaluări condiționate de gesturi umilitoare și mesaje incendiare.
Studentii pot apela la un avocat care sa-i sfatuiasca cum sa dea in judecata Comisia de Etica a UAIC care a depasit ceea ce prevede legea si propriul regulament: timpul de solutionare a unei petitii. La care sa adauge ca sunt tinuti in stare de abuz emotional si teama de un cadru didactic care abuzeaza de puterea sa. Si pe care conducerea facultatii trebuia sa-l suspende temporar de la activitatea didactica. Si care trebuia monitorizat obligatoriu la FIECARE activitate didactica!
Da’ nu prea-i roman! A gasit si asta terenul cu prosti, aici. Mai sunt si altii care se plimba si fac ce vor in Romania.
Pai noi parintii ne trimitem odraslele la scola / facultate ca sa aiba jigodiile astea ordinare ce sa f*ta ?
Trebuie luate masuri urgente imediat cu acestia si cei / cele agresate sa reclame imediat orice gest aiurea din partea astora, altfel toata viata vor fi abuzati si vor sta cu ceva pe suflet.
Curaj si imediat reclamati orice semn de abuz, indiferent din ce categorie face parte acesta.
Pana ajunge usr la guvernare pot merge cu încredere la școala de vara haur.
Vrei sa vopsesti cioara USR. Ia-ti un vermorel.
matale ia-ti un spaclu, ca ai o nesimtire de nu se duce cu laveta …
numai inceli printre noul val de profi de prin uni
asta e un frustrat sexual,care nu a bulit nimic in liceu sau facultate,a stat si a frecat crema in maini,si acum vrea sa se razbune. un tammpit,oligofren,care merita sa fie executat fara nici cea mai mica remuscare
Nu știi cum sa dormi vreo 2 nopți la beci cu asemenea comentariu?
Totdeauna urâții sunt și libidinoși.
N-ai să vezi bărbat atrăgător care se comportă așa. Asta spune totul.
DAT AFARA DE TOT DIN INVATATMAN SI BAGAT DUPA GRATII
un arici pogonici cu fatza de cooor de oaie
iti place tie sa crezi asa, ca sa te simti tu destept. wishful thinking scrie pe tine. probabil ai oglinda si in bucatarie.
CE AVETI CU EL FRATIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIILLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORRRRRRRRRRRRRRR?
DACA VREA SI EL O GAGICA CEVA VOI NU VRETI SUNTETI HUOMO TOTI???????????????????????????????? E BARBAT SHI ARE NIEVOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
Să meargă la prostituate. Sau la femei care au peste 50 de ani. De altceva nu are față.
In schimb fetele astea cuminti nu au nicio problema sa se cupleze cu interlopi de 40 de ani care vin si le omoara.
Hai nu mai faceti atata pe ingerasele.
Copil esti cand ai 10 ani sau 9 sau 8. Nu mai esti copil cand te indrepti inspre 16 ani.
Daca cineva de 40 de ani mi-ar fi propus mie sa ma cuplez cu el cand eu aveam 15 ani, imediat m-as fi dus la politie sau as fi spus asta unui adult. Deci nu ma plictisi cu harnelile cum ca minorii ar fi usor de manipulat.
Tin minte ca eu si prietenii mei eram socati cand Irinel s-a cuplat cu Monica. Eram nedumeriti de cat de aiurea era ca un bosorog sa se cupleze cu una cu 30 de ani mai tanara decat el. Asta era reactia noastra cand noi aveam 15-16 ani. Asa ca nu ma mai plictisi cu povesti despre cat de nevinovate sunt minorele. Daca ar fi asa de usor de manipulat, atunci ar asculta de lumea care le spune sa stea cuminti si sa nu se incurce cu nebunii.
Fai femeie, intelege odata ca la 15 ani nu mai esti copil de 6-7 ani! Pe mine la 15 ani nimeni nu ma putea convinge sa ma cuplez cu cineva de 40.
E foarte convenabil sa dai vina doar pe pradatori cand tu nu ti-ai educat fata si ea devine kurva inainte sa termine liceul. Mai leaga-te si de parintii care nu-si educa copiii.
Pariezi gresit.
Eu am facut facultate si sunt nationalist. Nu sustin USR, degeneratii sexual de la USR si in nici un caz nu sunt pro-UE avand in vedere ca Romania e mai saraca acum decat era in urma cu 18 ani.
Sunteți sublimi în răspunsuri aleatorii. Și atat.
Te rog sa-mi explici cu ce te-a ajutat pe tine UE-ul in astia 18 ani. Explica-mi de ce 30% din Romani traiesc in saracie si jumatate din ei au plecat in strainatate daca viata in Romania dupa aderarea la UE e asa de buna.
Astept.
Sigur ai copiat la cat de prost anonimule
Invata sa pui predicat intr-o propozitie.
Oameni buni, poate ar trebui sa luam in calcul si ca o ancheta e in curs. Omul e un abject, dar institutia stie de situatie si (poate) va face ceva.
Rec-torul Neculau Bogdan,cu nevastă, fiică de popă din SV, băgată pe pile la ISJ,;acum diacon pe la MMB , pozează pe îngerașul după ce colega de pat a văzut catargul pleoștit de bețivan…are nevoie de prospături cu zgaiba mică…
Așa curvari fac Teologia sub acoperire …
Esti nervoasa ca ti-a refuzat cererea de prietenie pe Tinder, nu?
Daca intreba dacă mărimea contează, e clar ca e un frustrat cu ciucurel minuscul
poate el e urmatoru? daca nu gresesc i-a si fost student lui varicela asta, poate impart aceleasi tactici de harbuzatori
reciteste ce a zis DANA bowule ca nu prea e de admis asa ceva
Tu esti proasta? Tu ai ajuns sa te isterizezi pentru ca proful te-a intrebat daca-i stau bine pantalonii pe el?
Fah vaco, inceteaza sa mai deranjezi lumea cu prostiile tale #MeToo.
Omul nu ti-a dat in cap, nu te-a atins pe pasarica, nu te-a urmarit pana acasa, nu ti-a trimis scrisori si mesaje de dragoste.
Cateva glume de rahat nu constituie un motiv sa reactionezi ca nebuna.
Poti sa spui ca e badaran si sa-i ceri decanului sa-l puna la punct. Dar atat. Inceteaza sa mai faci pe victima. N-ai patit nimic.
Deci tu ai renuntat la facultate, dupa vreo 4 ani si jumatate de studii, in loc sa-ti cauti un alt coordonator pentru licenta?
Povestea ta e la fel de convingatoare ca scenariul unui film porno.
Serios? Deci dupa patru ani de studii, tu ai renuntat la facultate in loc sa-ti cauti alt coordonator?
Povestea ta e la fel de credibila cum sunt stirile din Ucraina.
si daca o termina, unde se angaja?
Pai de ce a mai inceput-o?
As vrea sa fie fie-ta in locul Danei
As vrea sa-ti bagi mintile in cap si sa incetezi cu isteria.
Nimeni nu a patit nimic. Calmeaza-te!
Asa nici studentii din stire nu au patit nimic nu inteleg de unde aveti logica asta de tarus