Proiectul de reabilitare și modernizare a Filarmonicii din Iași este finanțat și cu bani europeni, obținuți de administrația publică locală. Recent, Mihai Chirica a semnat contractul de finanțare europeană pentru proiectul „Creșterea atractivității zonei centrale a municipiului Iași din punct de vedere socio-economic, cultural și turistic”. Pe lângă modernizarea spațiului perimetral al Teatrului Național, proiectul general include finanțarea unor lucrări de punere în siguranță la Catedrala Mitropolitană, precum și a lucrărilor de consolidare și reabilitare a Filarmonicii.
Filarmonica „Moldova” din Iași va fi reabilitată și cu bani europeni, obținuți de primărie
Proiectul „Creșterea atractivității zonei centrale a municipiului Iași din punct de vedere socio-economic, cultural, turistic” are o valoare totală de 144.999.397,99 lei; Primăria Municipiului Iași este lider al parteneriatului. Astfel, administrația publică locală este cea care a depus proiectul pentru finanțare la începutul lunii octombrie 2025, iar Consiliul Județean și Arhiepiscopia Iașilor sunt parteneri.
Proiectul Consiliului Județean, care urmărește reabilitarea și modernizarea Filarmonicii, are o valoare totală de 89.380.545,75 lei, din care cheltuielile eligibile – adică banii europeni, atrași efectiv prin proiectul general – sunt de 38.503.572,06 lei.
Asocierea dintre primărie și Consiliul Județean în vederea realizării proiectului „Creșterea atractivității zonei centrale a municipiului Iași din punct de vedere socio-economic, cultural și turistic” a fost aprobată în cadrul ședinței Consiliului Local din 26 aprilie 2023. Potrivit hotărârii, Consiliul Județean Iași este responsabil cu realizarea documentației tehnico-economice și de achiziția publică pentru execuția de lucrări pentru reabilitarea Filarmonicii. În schimb, Primăria Municipiului Iași se obligă să obțină fonduri europene pentru acest proiect, prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027, ceea ce s-a și întâmplat în cursul săptămânii trecute.
„Precizăm că, în luna februarie 2024, Consiliul Județean a încheiat un contract de execuție a lucrărilor de reabilitare și modernizare a Filarmonicii. Lucrările au fost încredințate companiei Iasicon SA, pentru o sumă de 58 de milioane de lei (inclusiv TVA) și au început efectiv în luna aprilie 2024. Potrivit acordului cu Consiliul Județean, suma de 38.503.572,06 lei, obținută prin proiectul menționat, este menită să acopere acele cheltuieli cu reabilitarea Filarmonicii, făcute după data de 31 august 2025. Astfel, suma obținută prin proiectul depus de primărie acoperă două treimi (66,4%) din valoarea lucrărilor de reabilitare a Filarmonicii (38,5 milioane din 58 de milioane de lei)”, au transmis reprezentanții Primăriei Iași.
Primăria Iași nu a administrat niciodată clădirea Filarmonicii
Edilul Mihai Chirica a transmis că Primăria Iași nu a administrat niciodată clădirea Filarmonicii „Moldova” Iași.
„Chiar dacă primăria nu a administrat niciodată clădirea Filarmonicii ieșene, suntem bucuroși și mândri că reușim să susținem reabilitarea unui monument istoric și să redăm «casa» uneia dintre cele mai valoroase instituții culturale din România! Ținând cont de valoarea acestei investiții, ar fi fost extrem de dificil, dacă nu imposibil, ca o instituție să susțină – de una singură – reabilitarea Filarmonicii. Salvarea a venit și în acest caz, ca în atâtea altele, de la fondurile europene și a fost posibilă doar grație unui parteneriat fericit între primărie și Consiliul Județean, căruia i s-au alăturat și cele două mari Biserici, prin Arhiepiscopia Iașilor, cu lucrări la Catedrala Mitropolitană, dar și Episcopia Romano-Catolică, ca proprietar al clădirilor. Mulțumesc tuturor partenerilor din acest proiect și îmi doresc ca minunata echipă a Filarmonicii să revină cât mai curând «acasă», pe strada Cuza Vodă!”, a declarat primarul Mihai Chirica.
În acest sens, Filarmonica „Moldova” din Iași este reabilitată și cu bani europeni, obținuți de administrația publică locală.