Prima pagină » National » Final tragic pentru un bărbat de 47 de ani din Italia. Intervenția medicilor nu l-a mai salvat după ce s-a înecat cu panettone
Final tragic pentru un bărbat de 47 de ani din Italia. Intervenția medicilor nu l-a mai salvat după ce s-a înecat cu panettone

Final tragic pentru un bărbat de 47 de ani din Italia. Intervenția medicilor nu l-a mai salvat după ce s-a înecat cu panettone

16 feb. 2026, 11:42,
Redacția BZI în National

Un bărbat de 47 de ani, din Italia, a murit după ce o bucată de panettone care i-a blocat complet căile respiratorii.

Tragedia s-a produs în localitatea Settimo Torinese, din apropierea orașului Torino, chiar în locuința părinților victimei.

Potrivit primelor informații, bărbatul a consumat o porție de panettone, iar în timpul înghițirii, o bucată mai mare s-a blocat în gât, provocând o sufocare severă. În doar câteva clipe, acesta nu a mai putut respira, iar situația s-a agravat rapid, în ciuda eforturilor familiei de a interveni.

Final tragic pentru un bărbat de 47 de ani din Italia care s-a înecat cu panettone

Incidentul a avut loc pe Via Foglizzo, în cartierul Borgo Nuovo. Martorii au povestit că, imediat după ce a înghițit bucata de panettone, bărbatul a început să se sufoce, semn clar al blocării căilor respiratorii. Părinții săi au realizat gravitatea situației și au sunat de urgență la 112, încercând în același timp să îl ajute până la sosirea ambulanței.

Paramedicii au ajuns rapid la fața locului și au început manevrele de resuscitare. S-au depus eforturi susținute pentru eliberarea căilor respiratorii și stabilizarea pacientului, însă starea acestuia era deja critică. După mai multe tentative, medicul nu a mai putut decât să constate decesul, cauzat de sufocarea severă.

Panettone este un desert extrem de popular în Italia, mai ales în perioada sărbătorilor. Are o textură aerată, dar conține stafide și fructe confiate, care pot deveni periculoase dacă sunt înghițite rapid sau în bucăți mari. În cazul bărbatului de 47 de ani, o combinație de aluat și fruct din compoziție a fost suficientă pentru a produce blocajul fatal.

Medicii avertizează că înecul cu alimente este una dintre cele mai frecvente cauze de deces accidental la adulți. Alimentele moi, dar dense, precum panettone, cozonacul sau alte deserturi similare, pot crea un dop compact care obturează complet căile respiratorii.

Intervenția autorităților și concluziile preliminare

După intervenția echipajelor medicale, la fața locului au ajuns și carabinierii din Settimo Torinese, care au declanșat procedurile standard de verificare. Un medic legist din cadrul autorității sanitare locale a analizat circumstanțele decesului.

Conform primelor concluzii, moartea a survenit în urma unei sufocări accidentale, fără a exista suspiciuni privind alte cauze. Ancheta administrativă a fost deschisă pentru a documenta exact succesiunea evenimentelor și pentru a confirma oficial caracterul accidental al tragediei.

Specialiștii subliniază că în cazurile de înec cu alimente, intervenția rapidă este vitală. Lipsa aerului timp de câteva minute poate duce la pierderea cunoștinței, leziuni cerebrale grave și, în final, deces.

Autoritățile au confirmat că adresa incidentului din Via Foglizzo, cartierul Borgo Nuovo, rămâne punctul oficial de referință în documentația cazului, iar verificările au fost încheiate odată cu stabilirea cauzei exacte a decesului.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mama ce și-a agresat copilul pe stradă, în Constanța, riscă 10 ani de închisoare
Mama ce și-a agresat copilul pe stradă, în Constanța, riscă 10 ani de închisoare și este anchetată de autorități. Un incident petrecut pe o stradă din Constanța a stârnit un val de reacții după ce imagini filmate de martori au surprins o femeie în timp ce își lovea și brusca fetița aflată lângă ea. Copila […]
Mama ce și-a agresat copilul pe stradă, în Constanța, riscă 10 ani de închisoare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
07 iulie 2026
07 iulie 2026