Fost pastor, arestat preventiv pentru abuzuri asupra mai multor tinere! Bărbatul organiza întâlniri religioase la el acasă! Un fost pastor penticostal în vârstă de 66 de ani din Cluj a fost arestat preventiv după ce a fost acuzat că a abuzat sexual mai multe tinere, printre care și minore cu vârste între 15 și 18 ani. Bărbatul și-a înființat propriul cult și organiza întâlniri religioase la domiciliul său dintr-un sat retras, unde victimele veneau să se roage și să se confeseze, dar plecau abuzate.
Fost pastor, arestat preventiv pentru abuzuri asupra mai multor tinere!
Un fost pastor a fost arestat preventiv pentru abuzuri asupra mai multor tinere. Potrivit anchetatorilor, abuzurile au avut loc pe o perioadă de 2 ani, în timpul întâlnirilor religioase organizate în casa folosită drept locuință de vacanță de fostul pastor, situată în localitatea Dealu Negru, o zonă izolată din județul Cluj. Polițiștii au efectuat percheziții la una din locuințele bărbatului. Fostul pastor a fost reținut pentru 24 de ore, apoi judecătorii au dispus arestare preventivă pentru 30 de zile.
,,Profita de femei… în diferite feluri. Când merg ca să se mărturisească şi atunci profita cumva de inocenţa lor, de slăbiciunea lor şi începea să le pipăie, să le sărute. Zvonurile le-am auzit de mulţi ani, doar că nu am luat seamă la ele. Până nu am început să frecventăm mai des. Ştiu că şi-o mărturisit faptele şi că nu se poate lăsa de ele”, a declarat o fostă adeptă.
Cum își racola pastorul victimele
Anchetatorii susțin că pastorul profita de faptul că fetele erau extrem de credincioase și aveau încredere extrem de mare în el, considerându-l un lider spiritual, astfel că nu divulgau nimic din ce se întâmpla. Bărbatul se recomanda în fața fetelor drept ,,Hristosul, omul lui Dumnezeu.”
Faptele au fost foarte greu de dovedit pentru că locul este unul izolat, fără vecini în apropiere, dar în cele din urmă, anchetatorii au reușit să găsească suficiente probe, astfel că au făcut percheziții atât în localitatea Dealul Negru, dar și la domicilul pastorului din localitatea Huiedin. Un aşa zis lider spiritual al unei grupări religioase a fost arestat după ce ar fi agresat sexual cel puţin 4 adolescente, una dintre ele având doar 15 ani. Bărbatul, care era pastorul propriei mişcări religioase organiza adunări în casa lui de vacanţă, iar acolo le chema pe fete şi le abuza, notează observatornews.ro.
„Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat faptul că, în cursul anului 2023, profitând de poziția de lider spiritual în cadrul unei grupări religioase pe care o coordona și de încrederea pe care persoanele vătămate o aveau în acesta, bărbatul de 66 de ani, din comuna Călățele, ar fi comis acte de natură sexuală asupra unei tinere, de 17 ani, fără consimțământul acesteia. De asemenea, în perioada 2023-2024, acesta ar fi agresat sexual alte trei tinere cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, prin atingeri cu caracter sexual, faptele fiind săvârșite în contextul unor întâlniri cu caracter religios organizate la domiciliul său. În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore. La aceeași dată, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Huedin a formulat propunere de arestare preventivă, aceasta fiind admisă de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Huedin, fiind dispusă arestarea preventivă a bărbatului pentru o perioadă de 30 de zile”, a transmis IPJ Cluj.
Fostul pastor a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, iar ancheta este în desfășurare.
Sectarul se darea Pastor dar el era un pedofil si un violator.
Trebuie bagat la Inchisoare pe viata.
Pomohaci are concurenta..