Liderul AUR, George Simion, a câștigat detașat primul tur al alegerilor prezidențiale din România. George Simion le-a mulțumit românilor pentru vot și a transmis că nu este interesat de cine va fi adversarul său în turul al doilea deoarece nici Crin Antonescu și nici Nicușor Dan nu pot fi siguri că vor ajunge în finală.
„Poporul român s-a trezit în conștiință! Nu îi vom trăda! Nu mă interesează cu cine ne vom confrunta în turul al doilea. Ei vor puterea de dragul puterii. Noi scriem istorie! Ei se vor sfâșia ca niște hiene! Nu mă interesează lupta lor. Noi suntem aici nu pentru politcă. Ne apropiem de un rezultat excepțional, mult peste ceea ce prezintă televiziunile sistemului care au știut să stârnească dezbinare, să împroaște cu venin și să răstălmăcească tot ceea ce am spus. Au răspândit minciuni. Sunteți învingători. Astăzi poporul român a vorbit. Este timpul să fie auzit, în ciuda obstacolelor, în ciuda manipulărilor (…) românii s-au ridicat
Vă mulțumesc tuturor, vă iubesc și vă port în suflet. Vom face ceea ce nu s-a făcut până acum, vom începe reconstrucția, morală, politică și economică a țării. Doar cu Dumnezeu înainte!“, a transmis George Simion.
Liderul AUR a transmis că această victorie este pentru Călin Georgescu.
„Călin Georgescu este omul votat de români și care trebuia să fie în funcție. Eu sunt pentru a restabili ordinea și pentru a reveni la democrație. Vreau să redăm poporului român ce i-a fost luat. Suntem cu poporul și pentru popor! Acest popor este făcut din tinerii care nu pleacă din țară și luptă pentru ea. Tinerilor trebuie să le construim un viitor mai bun“, a mai zis George Simion.
Datele INSCOP arată că George Simion (AUR) se află pe primul loc, cu 36,2%, urmat de Crin Antonescu (PSD, PNL, UDMR) 21,5%, Nicuşor Dan (independent) 20,6%, Victor Ponta (independent) 17,1%, Elena Lasconi (USR) 2,5%, Lavinia Şandru (PUSL) 1,0%, Daniel Funeriu (independent) 0,4%, Sebastian Popescu (PNR) 0,2%, John Ion Banu Muscel (independent) 0,2%, Cristian Terheş (PNCR) 0,2%, Silviu Predoiu (PLAN) 0,1%.
Exit poll-ul Avangarde arată că pe primul loc este George Simion, cu 30% din voturi, urmat la egalitate de Nicușor Dan și Crin Antonescu, ambii votați de 23% dintre românii care au mers la urne. Victor Ponta are 15% din voturi, iar Elena Lasconi – 4%, potrivit exit poll-ului Avangarde, cu date culese până la ora 19.00. 5% dintre respondenți au spus că au votat cu un alt candidat.
Potrivit sondajului exit-poll realizat de CURS, George Simion se află pe primul loc, cu 33,1% din voturi. Pe locul al doilea este Crin Antonescu – 22,9%, iar pe locul al treilea – Nicușor Dan, cu 20,9%. Urmează Victor Ponta, cu 14,7%, iar pe locul 5 este Elena Lasconi, cu 4,4%, confom datelor CURS. 4% dintre alegători spun că au votat cu un alt candidat. Exit poll-ul CURS conține date strânse până la ora 20.00.
Pe bune? A plagiat discursul lui Georgescu? … de fapt daca a vazut ca tine.. de ce nu… cum se spune… prost e ala care pune botul..nu ala care…corect?
A votat pleava societății !, noi știm ce este mai bine pentru voi !, noi suntem la putere și noi vom decide ce și cum se va tertmina !, vă vom ciurui la fel ca în Decembrie 2024 !
Să vină diaspora că noi ne pișăm pe ea …….
Sa vina diaspora sa o ia de soție pe mama ta!
Daca nu era diaspora, încă erați morți de foame păduchioșilor!
Rupți in cur de foame ce sunteți!
Să vină diaspora că noi ne pișăm pe ea …….
culmea cei care il voteaza pe simion o vor duce cel mai rau in cazul ca iese presedinte !
Să mori tu?
Vă comportați exact precum americanii care nu-l susțin pe Trump. Ei sunt cei care scurg societatea de bani, vor să stea degeaba și să primească ajutoare, pe când republicanii lucrează și au bani.
Societatea pe care o știm azi, s-a înființat datorită oamenilor cu scaun la cap. Civilizați. Cu simț civil. Cu identitate proprie. Oameni care au făcut reguli.
asa crezi?mai studiaza!Am trei prieteni care traiesc in state !
George Simion cel mai destept, smecher de smecher baiat! Ia facut pe fraieri, iese presedinte!
i-a dar ai lipsit de la scoala
Bine ca s-a trezit. Votantii Simion sunt cei fara multa scoala, multi din diaspora sau de la tara, needucati. Ei vor suferi cel mai mult cand va prelua fraiele. Cand capitalul strain incepe sa se retraga vom ajunge o tara ca Republica Moldova.
În afara faptului că România s-a vândut pentru mUE și ați putut pleca să ștergeți moșnegi la fund în Italia, ce anume a făcut mUE și România pentru tine?
Aștept un răspuns concret.
Toate tarile europene si America au felicitat Romania pentru rezultatul alegerilor! George Simion este un patriot care a luptat impotriva comunismului de la varsta de 22 de ani! Bravooooooo popor roman, din anul 1989 Romania nu a mai primit atatea felicitari internationale! Dati-l dracului pe Nicusor este un inapt, un dezastru pentru Romania, un vanzator de tara ca iohanis
VOTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM CHIRICA PRESEDINTE VOTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM CHIRICA PRESEDINTE