Prima pagină » International » Greta Thunberg dă în judecată Suedia! Motivul din spatele acestui gest

Greta Thunberg dă în judecată Suedia! Motivul din spatele acestui gest

27 nov. 2022, 10:30,
în International

Sute de activiști – printre care și Greta Thunberg – au mărșăluit prin capitala suedeză pentru a intenta un proces împotriva statului suedez pentru ceea ce ei consideră a fi o acțiune insuficientă în domeniul climei, anunță abc.net.au.

Peste 600 de tineri cu vârsta sub 26 de ani au semnat documentul de 87 de pagini care stă la baza procesului depus la Tribunalul districtual din Stockholm. Ei doresc ca instanța să stabilească faptul că țara a încălcat drepturile omului ale cetățenilor săi prin politicile sale privind clima.

„Suedia nu a tratat niciodată criza climatică ca pe o criză”, a declarat Anton Foley, purtătorul de cuvânt al inițiativei Aurora, condusă de tineri, care a pregătit și depus acțiunea în justiție. „Suedia nu își îndeplinește responsabilitatea și încalcă legea”.

Acțiunea vine în contextul în care oamenii de știință avertizează că șansele de a limita încălzirea viitoare la 1,5 grade Celsius față de perioada preindustrială sunt tot mai mici.

La conferința ONU privind clima din Egipt din această lună, liderii au încercat să mențină acest obiectiv, dar nu au intensificat apelurile pentru reducerea emisiilor de carbon.

O altă activistă, Ida Edling, a declarat că Suedia „urmărește o politică climatică despre care cercetările sunt foarte clare că va contribui la un dezastru climatic în viitor”.

Parlamentul Suediei a decis în 2017 că, până în 2045, țara scandinavă urma să aibă zero emisii nete de gaze cu efect de seră în atmosferă și 100% energie regenerabilă. Televiziunea suedeză TV4 a declarat că guvernul a refuzat să comenteze acțiunile legale în curs de desfășurare.

Militanții pentru combaterea schimbărilor climatice au lansat numeroase procese împotriva guvernelor și companiilor în ultimii ani, cu un succes mixt. Într-unul dintre cele mai mediatizate cazuri, instanța supremă din Germania a decis anul trecut că guvernul trebuie să își ajusteze obiectivele climatice pentru a evita împovărarea nejustificată a tinerilor. Guvernul german a reacționat prin devansarea cu cinci ani, până în 2045, a obiectivului său de zero emisii nete și prin stabilirea unor măsuri mai ambițioase pe termen scurt și mediu pentru atingerea acestui obiectiv.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Guvernul Tomac, în fața celui mai important test. Ce riscă Nicușor Dan dacă Executivul nu obține votul Parlamentului
Guvernul Tomac are nevoie de 233 de voturi pentru învestire. Un eșec în Parlament ar putea declanșa tensiuni politice majore și ar afecta direct începutul mandatului președintelui Nicușor Dan. Formarea noului Executiv reprezintă una dintre cele mai importante provocări politice ale momentului. Guvernul Tomac se află în plin proces de negociere cu partidele parlamentare, însă […]
Guvernul Tomac, în fața celui mai important test. Ce riscă Nicușor Dan dacă Executivul nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 iunie 2026
10 iunie 2026