În cadrul noii ediții a BZI LIVE, H.D. Hartmann a vorbit despre siguranța energetică a României și susține că România este în plină criză energetică, însă, oferim curent electric cetățenilor din Republica Moldova.
„De un an de zile, tot OMV-ul câştigă? Dar nu mai câştigă o companie românească? Tot ruşii din Austria câştigă? Cum adică tot norvegienii? Ştiţi cine se afla în spatele lor? Tot forţe orientale.
Da o companie românească nu poate să câştige? Un om de afaceri roman nu poate fi şeic la noi în ţară?
Suntem în plină criză energetică, 11 minute a fost o pată neagră în Republica Moldova, şi noi ne trezim că le dăm curent electric. Or fi fraţii noştri, dar cât ne-au înjurat în 30 de ani şi tot noi îi ajutăm? Dar de unde, dacă abia avem pentru noi?”, a spus H.D. Hartmann.
H.D. Hartmann: „Rutte îşi bătea joc de ai noştri. Se uită de sus la ei”
De asemenea, H.D. Hartmann susține că Mark Rutte îşi bătea joc de români și umileşte România de ani de zile, dar a fost invitat în țară. Acesta este de părere că nu mai există politică românească, având în vedere că OMV câştigă la Petrom și România preferă să hrânească poporul germen și nu pe cel român.
„Extragi gazele din Marea Neagră şi 40 % tu vinzi lui Enji? Şi unde o să meargă? În Germania. Cică asta-i UE. Dar România unde e domnilor?
Rutte îşi bătea joc de ai noştri. Se uită de sus la ei. Dar eu nu îi dădeam voie să intre în ţară, de vreme ce umileşte România de ani de zile. El fură 120.000 de km dintr-un stat suveran şi OMV câştigă la Petrom. Mai există politica românească?Avem un general prim ministru, care cică e general şi iubeşte ţara… Unde-s politicile în limba romană? Dar atunci să nu vină să mi spună mie să îmi reduc consumul!
Prietenul lui Iohannis a vândut sute de BMW uri la Sfânta Miliţie. Noi dăm de mâncare muncitorului german, nu celui roman. Păi unde e politica românească?”, susține H.D. Hartmann.
H.D. Hartmann: „Niciun stat nu ne-a luat apărarea în faţa atâtor umilinţe ce ni s-au adus”
H.D. Hartmann spune că secretarul general al NATO provine dintr-o familie de activişti comunişti, iar Von der Leyen a plagiat dotoratul, dar tot șefa Comisiei Europene este. De asemenea, acesta susține că nu există nici politică românească și nici justiție. Acesta susține că România este insultată de alte state și nimeni nu ne-a luat apărarea în faţa atâtor umilinţe.
„Secretarul general al NATO provine dintr-o familie de activişti comunişti. Von der Leyen a plagiat dotoratul sau şi a devenit şeful Comisiei Europene. Şi ministrulul Educaţiei nu a plagiat şi a fost dată afară de Iohannis, ca să îşi salveze generalul lui. O ruşine mai mare nu am văzut.
Băi, nu o mai numiţi politica românească, sau justiţie, că numai asta nu e! Să vinzi norvegienilor!? Dar de ce nu statului român? De ce statul român îşi vinde? Ce interese avem noi în Norvegia, o ţară care nu ne-a făcut nimic, nu ne-a dat nimic…
Lasă, că România poate să fie insultată, nu? Cum să ai incredere, dacă niciun stat nu ne-a luat apărarea în faţa atâtor umilinţe ce ni s-au adus?
De ce să dau norvegienilor? După ce că ne înjurau pe timpul lui Ceauşescu”, a mai spus H.D. Hartmann .