Prima pagină » Eveniment-Social » Iată lista cu școlile din județul Iași care funcționează fără autorizație de securitate la incendiu – FOTO

Iată lista cu școlile din județul Iași care funcționează fără autorizație de securitate la incendiu – FOTO

27 mart. 2024, 02:00, 2 ,
Ștefana Șovea în Eveniment-Social

Douăzeci și două de școli din județul Iași funcționează fără autorizație de securitate la incendiu. Printre motivele pentru care nu a fost acordată autorizația de prevenire și stingere a incendiilor (PSI) se numără lipsa recepției finale, clădire în curs de reabilitare sau în curs de autorizare și multe altele.

În județul Iași, există 22 de școli care funcționează fără autorizație de securitate la incendiu

În județul Iași, există 211 unităţi de învăţământ preuniversitar de stat, dintre care 99 sunt în mediul urban, iar 112 în cel rural. Acestea includ 3 creşe, 23 de grădiniţe cu program prelungit, 2 şcoli primare, 115 şcoli gimnaziale, 19 colegii naţionale, 29 de licee, 19 şcoli profesionale şi o şcoală postliceală.

Dintre acestea, 22 funcționează fără autorizație de securitate la incendiu. Mai exact: Școala Gimnazială „Aron Vodă” Aroneanu, Școala Gimnazială „Rusi” Belcești, Liceul Tehnologic „Victor Mihăilescu Craiu” Belcești, Școala Gimnazială Nr. 1 Comarna, Școala Gimnazială Costuleni, Școala Profesională „Ștefan cel Mare” Cotnari, Școala Profesională Cozmești, Școala Gimnazială Dolhești, Școala Profesională Dumești, Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași, Școala Gimnazială „Constantin Teodorescu” Războineni, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Mircești, Școala Gimnazială Miroslovești, Școala Profesională Mogoșești, Școala Gimnazială Gâștești, Liceul Teoretic „Lascăr Rosetti” Răducăneni, Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Ruginoasa, Școala Gimnazială Poieni, Școala Gimnazială „Veniamin Costachi” Sinești, Școala Gimnazială Șipote, Școala Gimnazială Sirețel și Creșa „Municipală”.

Școlile sunt obligate să publice avizul autorizației de securitate la incendiu şi autorizația sanitară de funcționare

Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi a menționat principalele motive pentru care nu au fost acordate autorizațiile de prevenire și stingere a incendiilor.

„Motivele pentru care nu au fost acordate autorizația, avizul PSI: clădirea este în curs de reabilitare sau în curs de autorizare, documentația este depusă și/sau trebuie completată, lipsește recepția finală, clădirea este nouă și autorizația, avizul este în curs de obținere etc.”, spune Antonina Bliorț, purtător de cuvânt al ISJ Iași.

În data de 18 martie 2024, a fost adoptat proiectul de lege care prevede obligativitatea publicării avizului autorizaţiei de securitate la incendiu şi a autorizaţiei sanitare de funcţionare în școlile din toată țara. Acestea două trebuie afişate pe site-ul unităţii de învăţământ preuniversitar.

În cazurile în care școlile nu au aceste documente, vor trebui să informeze publicul cu privire la inexistenţa lor. Informaţia va fi publicată tot pe site-ul unităţii şcolare, precum şi la loc vizibil, în incinta acesteia sau la avizier.

Iniţiatorii proiectului consideră că noua obligativitate va reprezenta un prim pas către creşterea gradului de conştientizare privind importanţa asigurării siguranţei în şcolile din România.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Incendiile devastatoare din Spania au evacuat peste 100.000 de oameni, inclusiv români. Mărturia unei conaționale: „Panica era generalizată”
Incendiile de vegetație din Spania au determinat evacuarea a peste 100.000 de persoane din apropierea Madridului, inclusiv români. Flăcările au distrus suprafețe întinse, iar autoritățile avertizează că temperaturile de peste 40 de grade vor îngreuna intervențiile. Peste 100.000 de persoane au fost evacuate din apropierea Madridului din cauza incendiilor de vegetație care afectează Spania, iar […]
Incendiile devastatoare din Spania au evacuat peste 100.000 de oameni, inclusiv români. Mărturia unei conaționale: „Panica era generalizată”
Comentarii
  • De ce sunt lăsate să funcționeze? Un privat îl închideți imediat și îl și amendați… Câte amenzi au primit școlile respective și ce sume? De ce este tolerată aplicarea legii selectiv?

  • Scoala turcaletilor de pe CA Rosetti-Spectrum nu are autorizatie, ba a mai luat si foc pe la bucatarie. De ani de zile e asa. De ce? E vorba de coruptie la ISU?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 iulie 2026
29 iulie 2026