Prima pagină » Titlurile zilei » Ieșenii au asaltat mașina unui șofer din Vaslui după ce acesta a blocat trotuarul și o trecere de pietoni în Copou

Ieșenii au asaltat mașina unui șofer din Vaslui după ce acesta a blocat trotuarul și o trecere de pietoni în Copou

09 mai 2026, 02:00, 26 ,
Petronel Ștefan în Titlurile zilei

Mașina unui bărbat din Vaslui a fost vandalizată de către ieșeni, deoarece aceasta se afla parcată pe trotuar, în dreptul trecerii de pietoni, iar oamenii nu aveau pe unde să treacă. Revoltați, pietonii au tras de ștergătoare până le-au îndoit, iar unii au scuipat pe autoturism. La fața locului au fost chemați și polițiștii locali, care au trebuit să ridice autoturismul. Bărbatul de 61 de ani a fost amendat, în cele din urmă, de forțele de ordine atunci când a venit să își recupereze mașina.

Autoturismul se afla la intersecția străzii Theodor Pallady cu strada Mihail Kogălniceanu, în zona Copou. Intersecția respectivă este bine cunoscută, deoarece, frecvent, trecerile de pietoni sunt blocate de mașini.

Mașina din Vaslui a fost vandalizată de ieșeni

În dimineața de 8 mai 2026, polițiștii ieșeni au fost sesizați telefonic în mai multe rânduri privind autoturismul parcat neregulamentar. Totuși, până ce polițiștii locali au ajuns la fața locului, trecătorii au căutat singuri să își facă dreptate. Au tras cu forță de toate ștergătoarele mașinii, iar unii au lovit autoturismul cu picioarele.

„Am fost sesizați chiar de vineri dimineață să intervenim pe strada Theodor Pallady, deoarece o trecere de pietoni și trotuarul aferent erau blocate. Noi știm că în intersecția respectivă sunt probleme, mereu au fost, doar că, de data aceasta, pietonii chiar erau iritați și nervoși, deoarece efectiv nu aveau pe unde trece. Când am ajuns noi, mașina avea ștergătoarele ridicate, atât în față, cât și în spate. Cu siguranță a luat multe înjurături. Surprinzător, în momentul când am ajuns, era singura mașină parcată astfel. În zonă sunt probleme, de obicei, la intersecția celor două străzi”, a declarat Marius Gheorghieș, polițist local din Iași, responsabil cu ridicarea autoturismelor din municipiu.

Valentin P. a venit la câteva ore după incident la Servicii Publice Iași, de unde și-a recuperat autoturismul. Acesta a plătit taxa de 480 de lei pentru ridicare și transport, însă ulterior a fost și amendat de către polițiștii locali.

„La câteva ore a venit șoferul. Este un bărbat de 61 de ani, din Vaslui, care a plătit ulterior taxa de ridicare și transport. Totuși, colegii mei i-au scris și o amendă pentru faptul că a parcat neregulamentar”, a mai precizat polițistul local Marius Gheorghieș.

Parcarea de la Servicii Publice, plină de mașini abandonate

În ultimele săptămâni, campania de ridicare a mașinilor abandonate a continuat în municipiul Iași. În prezent, la sediul Servicii Publice Iași se află peste 50 de autoturisme abandonate, care au fost ridicate de pe domeniul public din Iași. Estimările arată că, în momentul actual, undeva între 800 și 1.000 de mașini abandonate încă sunt pe străzile din municipiul Iași, dar numărul poate crește în fiecare lună. În timp ce oamenii se plâng că nu au locuri de parcare, unii proprietari își abandonează mașinile fără a le păsa că blochează un potențial loc de parcare.

Șoferul mașinii înmatriculate în județul Vaslui a fost amendat de către polițiști, însă și furia ieșenilor a fost îndreptățită, având în vedere modul în care a parcat pe strada din Copou.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev de 15 ani a murit în curtea școlii după ce i s-a făcut rău în pauză. Profesorii au făcut manevre de resuscitare până la sosirea echipajului medical. Clipe dramatice într-o școală din județul Bacău, după ce un elev în vârstă de 15 ani s-a prăbușit în timpul unei […]
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Comentarii
  • Politi locala a avut curaj sa intervina in cazul nenorocitului din Vaslui, care a parcat si el odata pe trecere.
    Dar nu are curaj sa intervina la masinile parcate sistematic pe trecerea de pietoni din fata stadionului Emil Alexandrscu din Copou.

  • Kremlin Georgescu

    1. Trebuie procedat ca in tarile civilizate: pusa amenda in parbriz la toate masinile parcate ilegal, nu asteptat sa vina platforma pentru cate o masina. Aduni amenzi + penalitati = platesti de te rupe, renunti sa mai parchezi aiurea. 2. In poza 3 se mai vede o masina parcata pe trotuar, in dreptul altei treceri de pietoni. Aia avea voie? 🙂

    • Constantinescu Constantin

      La Timișoara,face poză,pune hârtia sub ștergător și vine acasă amenda…Fără ridicare și au sute de amenzi zilnic.

      • Zona moldovei este in urma cu multi ani fata de alte zone dezvoltate din Romania.

      • Da ba, e tare dezvoltat un oras care permite cazanului sa blocheze trotuarul, iar pietonii sa fie obligati sa circule pe strada. Ce sa spun, mega dezvoltat, ultra civilizat.

  • Mna, ca la Vaslui. Ai descoperit orașul, numai că pe aici e și civilizație, bun simț.

  • Vegasluy, mon n'amour !

    Bietul ghiorlan !
    A batut atata cale cu cazanul lui din 2001 pana la oras si l-a balegat unde a apucat, ca la ei acasa !
    Iesea mai ieftin daca venea cu trenul !
    Zi mersi, ghiorlane, ca iti duci inapoi droaga acasa !

    • Da wai, vorbește ieseanul care câștigă minimul pe economie plus bonuri. 80 la suta din ieșeni lucrați pe minim plus bonuri. Restul de 20 la suta sunt IT istii și bugetarii. Noi venim în marele Iași la facultate apoi plecam la Cluj sau Buc ori Tm, și va lăsăm orașul sarac în pace.

  • Sunt sofer de vaslui

    O sa platesc amenda pt ca mi-am permis sa las masina pe trecerea de pietoni, insa voi da in judecata politia locala daca nu incep de indata ancheta in vederea vandalizarii bunului meu.

  • Cand o sa ridice Zanfi cazanul iobagului, plin de glod, parcat mereu la cafeneaua din centrul orasului? Era sa uit de gogosarul unei demoazele care sta parcat langa cazan.

  • Problema nu e aici, problema trebuie rezolvată prin înlăturarea cauzei. Cauza ? Nu sunt parcări ! Dacă în fiecare cartier ar fi câte o parcare supraterană de 5-10 etaje, sau suterană pe 2-3 etaje, atunci cu toată bucuria ar trebui amendați cei care lasă mașinile aiurea. Construcția unei parcări de acest gen ar rezolva multe neajunsuri: ar asigura pe timp îndelungat locuri de muncă pe timpul construcției, ar asigura loc pentru panotaj și reclame nu cum sut panourile astea meschine și care mai blochează și vizibilitatea, ar asigura locuri de muncă pt cei care deservesc parcările, spații pt spălătorii auto, spălătorii de haine, spații pt magazine de piese auto sau mărunțișuri, fast food, ziare, țigari cafea, investiția s-ar amortiza în cel mult 2 ani după care ar aduce bani la bugetul local. Dar de ce să fim conduși de edili cu cap ? Lăsăm doar pe șmecheri și șpăgari săa prospere.

    • Nu au niciun interes sa dacă parcări. E prea multă bătaie de cap. Mai bine stau la pândă și dau amenzi.

  • Mașină nu avea nici o vina. Ce au avut cu ea?

  • Și în alte locații au fost făcute sesizări, dar nu se vrea.

    • Normal. E mai ușor să dai amenzi decât să faci parcări.
      Situația e întreținută pentru că așa e mai simplu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 mai 2026
23 mai 2026