Prima pagină » Actualitate » Ieșenii, în top alături de bucureșteni și timișoreni: Palas, una dintre primele alegeri ale brandurilor care vor să se extindă în România

Ieșenii, în top alături de bucureșteni și timișoreni: Palas, una dintre primele alegeri ale brandurilor care vor să se extindă în România

25 aug. 2025, 15:46,
Redacția BZI în Actualitate

Piaţă de retail din România este în continuă efervescenţă. În ultimii cinci ani, peste 40 de branduri internaționale și-au făcut intrarea pe piața din țara noastră, potrivit unui studiu realizat de Cushman & Wakefield Echinox, citat de News.ro. Deși primele locații le-au deschis în centrele comerciale din București, în ultimii ani, retailerii au început să îşi intensifice expansiunea în ţară şi să îşi îndrepte atenția spre marile orașe universitare, cum este Iașul.

Spre exemplu, doar în centrul comercial dominant din inima Iaşului, anul acesta au fost deschise mai multe magazine, printre care Furla, JD Sports, Crocs, LEGO și BUZZ Sneaker Station. De curând, şi Stay Fit Gym şi-a înfipt steagul la Palas venind cu un concept nou, Black, care integrează facilități precum saună, Hydration Corner, zonă de analize corporale avansate și echipamente de ultimă generație.

Tendința de la nivel național pare să fie în plină desfășurare. Spre exemplu, tot în Palas, urmează să se deschidă o locație Patagonia – The North Face, conform anunţului din magazin. Dar cea mai mare intrare pe piaţa locală va fi a retailerului irlandez Primark, care a anunțat că, în 2026, va deschide singurul său magazin din Iași în Palas, pe o suprafaţă de 3.000 mp.

Același studiu citat de News.ro spune că „intrarea pe piața de retail a noilor operatori a mers mână în mână cu extinderea infrastructurii retail”. Brandurile cer spații mai mari și formate complexe, iar dezvoltatorii ţin pasul cu acestea. De exemplu, Palas intră într-o etapă de extindere şi modernizare, după cum au anunţat reprezentanţii Iulius, care lucrează la concept cu prestigioasa casă de arhitectură Foster + Partners.

La finalul procesului de reamenajare, „Palas va avea o suprafață extinsă de 80.000 mp de spaţii de retail, noi branduri în premieră regională, cele mai noi şi moderne formate flagship stores ale magazinelor ancoră existente, o zonă sport, spații de joacă și centre de entertainment pentru familii, precum şi o extindere a parcului, cu zone interactive și de relaxare”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 martie 2026
31 martie 2026