Prima pagină » Actualitate » Incendiu devastator din Hong Kong! Trei arestați, zeci de morți și sute de dispăruți. Focul continuă să ardă

Incendiu devastator din Hong Kong! Trei arestați, zeci de morți și sute de dispăruți. Focul continuă să ardă

27 nov. 2025, 09:35,
Redacția BZI în Actualitate

Un incendiu de proporții a transformat un complex rezidențial din Hong Kong într-un adevărat infern, provocând cea mai gravă tragedie de acest fel din ultimele decenii. La mai bine de 20 de ore de la izbucnirea flăcărilor, pompierii continuă să lupte cu focul care arde încă în mai multe clădiri ale ansamblului Wang Fuk Court, situat în districtul Tai Po.

Bilanțul provizoriu este dramatic: cel puțin 44 de persoane au murit, iar aproape 280 sunt date dispărute. În paralel, poliția a arestat trei bărbați, doi directori și un consultant ai unei firme de construcții, suspectați de omor din culpă, după ce mai multe materiale inflamabile lăsate în timpul renovărilor ar fi contribuit la propagarea rapidă a incendiului.

Incendiu devastator din Hong Kong

Complexul afectat, format din opt blocuri de aproximativ 30 de etaje, găzduia peste 4.000 de locuitori. În momentul izbucnirii incendiului, clădirile erau în plin proces de renovare și erau acoperite cu schele din bambus și plase de protecție, o practică veche și încă foarte răspândită în Hong Kong. Aceste schele, deși apreciate pentru flexibilitatea lor, sunt tot mai criticate din cauza riscului ridicat de incendiu. Materialele care înveleau clădirile, precum plase textile, pânză sau folii de plastic, ar fi acționat ca un combustibil suplimentar, alimentând flăcările.

În numeroase apartamente au fost găsite plăci de polistiren care blocau ferestrele, o metodă provizorie folosită adesea în perioada renovărilor. Aceste plăci sunt extrem de inflamabile, iar prezența lor este considerată neobișnuită. Pompierii au avertizat că tocmai acest detaliu ar fi putut transforma incendiul într-o catastrofă ce nu a mai fost întâlnită în oraș de la al Doilea Război Mondial.

Pe lângă dificultatea stingerii incendiului, pompierii se confruntă și cu riscul prăbușirii unor clădiri. Temperaturile din interiorul apartamentelor rămân foarte ridicate, iar accesul la etajele superioare este aproape imposibil. Oamenilor rămași captivi li s-a recomandat să sigileze ușile și ferestrele cu bandă adezivă și șervețele umede pentru a împiedica pătrunderea fumului.

Imaginile surprinse în noaptea tragediei arată clădirile cuprinse de flăcări și jar care zboară, purtat de vânt, de la o clădire la alta. Martorii spun că mulți locatari, în special persoane în vârstă, nu au înțeles inițial gravitatea situației și au fost sunați de vecini pentru a fi avertizați. Alții nu au reușit să iasă la timp din cauza mobilității reduse.

Familiile celor dispăruți s-au adunat în centrele de urgență amenajate de autorități. Peste 900 de oameni au fost cazați în adăposturi temporare, unde primesc sprijin și informații despre rudele lor. Mulți stau ore în șir privind telefoanele, așteptând cu disperare o veste.

În fața acestei tragedii, autoritățile din Hong Kong și Beijing au reacționat rapid. Președintele chinez Xi Jinping a transmis condoleanțe și a cerut măsuri urgente pentru limitarea pierderilor. Guvernul local a anunțat declanșarea unei anchete penale de amploare, iar giganți chinezi precum Xiaomi, Tencent și Anta au donat sume importante pentru sprijinirea victimelor.

Deși Hong Kong este cunoscut pentru standardele sale ridicate în construcții și siguranță, incendiul pune sub semnul întrebării practicile folosite în renovarea clădirilor vechi și nivelul de verificare a materialelor utilizate.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 februarie 2026
28 februarie 2026