Momente de panică pentru zeci de pasageri aflați într-un tren care circula spre Baia Mare, după ce locomotiva a fost cuprinsă de flăcări în apropierea localității Ulmeni, județul Maramureș. Pompierii au intervenit rapid pentru stingerea incendiului și evacuarea călătorilor, reușind să împiedice extinderea focului la vagoane. Din fericire, incidentul nu s-a soldat cu victime, iar traficul feroviar a fost reluat după intervenția autorităților.
Un incendiu puternic izbucnit la locomotiva unui tren de călători a provocat panică marți seară în județul Maramureș. Incidentul s-a produs pe raza localității Ulmeni, în timp ce garnitura feroviară se deplasa pe ruta Baia Mare – București Nord. Zeci de pasageri au fost evacuați de urgență, iar circulația feroviară a fost temporar blocată în ambele direcții pentru desfășurarea intervenției.
Locomotiva unui tren spre Baia Mare a luat foc în mers
Potrivit informațiilor transmise de autorități, incendiul s-a manifestat la nivelul locomotivei unui tren format din șase vagoane, în care se aflau aproximativ 60-68 de călători. În urma apelului de urgență, la fața locului au fost mobilizate mai multe echipaje de intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Maramureș.
Pompierii au intervenit cu patru autospeciale de stingere cu apă și spumă, dar și cu două echipaje medicale pregătite să acorde primul ajutor în cazul în care situația ar fi degenerat. Din fericire, toți pasagerii au fost evacuați în siguranță, fără ca vreuna dintre persoanele aflate în tren să fie rănită sau intoxicată cu fum.
Reprezentanții ISU au precizat că flăcările au fost localizate rapid la nivelul locomotivei, iar riscul de propagare către vagoanele în care se aflau călătorii a fost eliminat într-un timp scurt. Intervenția promptă a pompierilor a împiedicat producerea unei tragedii și a limitat pagubele materiale.
Circulația feroviară, oprită temporar în zona Ulmeni
Centrul INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a transmis că incidentul a avut loc pe Magistrala 400, în zona podului peste râul Someș, din localitatea Ulmeni. Din cauza incendiului, traficul feroviar a fost suspendat temporar în ambele sensuri pentru a permite intervenția echipelor de salvare și verificarea infrastructurii feroviare.
Autoritățile au monitorizat permanent situația pentru a se asigura că focul este lichidat complet și că nu există pericole suplimentare pentru pasageri sau pentru circulația trenurilor din zonă. După stingerea incendiului și finalizarea verificărilor tehnice, circulația feroviară a fost reluată gradual.
Specialiștii urmează să stabilească exact cauza producerii incendiului. Primele informații indică o posibilă defecțiune tehnică la locomotivă, însă concluziile oficiale vor fi comunicate după finalizarea anchetei.
O locomotivă de schimb a preluat garnitura
După lichidarea incendiului, autoritățile au trimis în zonă o locomotivă de rezervă pentru ca pasagerii să își poată continua călătoria în condiții de siguranță. Călătorii au fost reîmbarcați în vagoane, iar trenul și-a reluat traseul după mai multe zeci de minute de întârziere.
Purtătorul de cuvânt al ISU Maramureș, Adriana Șanta, a declarat că intervenția s-a desfășurat fără probleme și că prioritatea echipajelor a fost evacuarea rapidă și protejarea pasagerilor.
Incendiile produse la locomotive sunt considerate incidente grave în transportul feroviar, mai ales atunci când au loc în mers și implică un număr mare de călători. Astfel de situații readuc în atenție importanța verificărilor tehnice periodice și a măsurilor de siguranță în transportul public feroviar din România.